Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime – Nasıl Bulunur, Nasıl Kullanılır?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ile Hedefi 12’den Vuran SEO Stratejileri Geliştirin!

Google’da yapılan kullanıcı aramalarının %70’inde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanıldığını biliyor muydunuz? Bu nedenle içeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanarak ulaşabileceğiniz büyük bir organik trafik, sıralama şansı ve dönüşüm fırsatı olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız.

Maalesef dijital pazarlamacıların çoğunun hala bu fırsattan pek de yararlanmadığını görüyorum. Bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur, nasıl kullanılır, ne işinize yarar gibi soruların tümüne yanıt vermek için bu makaleyi oluşturmaya karar verdim. Eğer SEO’da uzun bir yol kat etmediyseniz eminim aktardıklarım işinize yarayacak!

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimelerden daha spesifik ve çoğu zaman daha az yaygındır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler "popüler değildir" ve son derece iyi dönüşüm sağlama eğiliminde olan yüksek odaklı arama sorgularıdır. Daha çok bir niş ve hedeflenen ifadeye odaklanırlar. Hemen fark edebileceğiniz üzere bir kullanıcının daha uzun bir arama terimini Google’da aratması aslında ne aradığına dair daha net bir fikir olduğunu gösterir.

Ayrıca anahtar kelime stratejiniz sesli arama terimlerini içeriyorsa uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı yine çok daha uygundur. Çünkü genellikle kullanıcılar sesli aramalarda daha uzun arama terimleri kullanmaya eğilimlidir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araştırması

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak kimi zaman yaratıcılık gerektirse de aslında ihtiyacınız olan yaratıcılığı açığa çıkarması için yararlanabileceğiniz pek çok kaynak vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilirim:

  • Google Önerilerini Kullanın! – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Google önerileri, uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonları için harika bir kaynak olabilir. Birincil anahtar kelimenizi Google arama kutusuna yazmaya başlayın ve Google'ın önerdiği varyasyonlara göz atın. Google'ın önerdiği daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler, insanların gerçekten aradığı kelime öbekleridir. Hepsini kullanmak istemeyebilirsiniz, ancak hangi arama terimlerinin popüler olduğuna dair harika bir kaynak keşfetmiş olacaksınız.

Burada işinizi kolaylaştırmak için Answer the Public aracından yararlanabilirsiniz. Answer the Public Google ve diğer arama motorlarından otomatik veri çekerek kök anahtar kelimenizi tamamlamak için kullanıcıların yazdığı arama terimlerini kullanır.

  • Google İlgili Aramalar’a Bakın! – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araştırması

Google Suggest'te olduğu gibi aynı ilke geçerlidir; İlgili Aramalar, arama motoru sonuç sayfasının alt kısmında, son organik sonucun altında görünür. Yine de buradaki önerilerin coğrafi konumunuz için biraz kişiselleştirilmiş olabileceğini unutmayın.

  • Anahtar Kelime Araçlarından Yararlanın! – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Her anahtar kelime araştırması yaptığınızda yalnızca bir anahtar kelime aracı kullanırsanız, kendinizi küçük bir alana hapsedersiniz ve çok sayıda uzun kuyruklu anahtar kelime önerisini kaçırırsınız. Google Anahtar Kelime Aracı harika bir temel araçtır, ancak daha fazla uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için WordStream, Ahrefs, Google Trends, YouTube Anahtar Kelime Aracı gibi araçları deneyebilir, sosyal medya hashteglerine göz atabilir ve aramalarını inceleyebilirsiniz.

  • Google Analytics’e Göz Atın! – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Analytics, ziyaretçilerinizi internet sitenize yönlendiren arama terimleri hakkında size fikir verecektir. Bu yönlendiricileri takip ederek uzun kuyruklu anahtar kelime önerileri bulabilirsiniz. Burada bulacağınız uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle sitenizle alakalı olmasına rağmen henüz bir sayfa ayırmadığınız arama terimleridir. Eğer size trafik getireceğini düşünüyorsanız bunlara birer sayfa ayırabilirsiniz. Bunun için Google Analytics’te Trafik Kaynakları – Kaynaklar – Arama – Organik yolunu takip edebilirsiniz.

  • Rakiplerinizden Ödünç Alın! – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araştırması

Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapmak için biraz rakiplerinizin internet sitesinde gezinmeye vakit ayırmanız kötü bir fikir değildir. Özellikle daha görüntülenme alan blog başlıklarına ve çok tıklanması olan içeriklerin ara başlıklarına göz atmanız hızlı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelimelerimizi bulduğumuza göre artık uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı hakkında birkaç bilgi vererek işe başlayabilirim. Öncelikle şunu hatırlatmak isterim ki SEO içerik çalışmalarının son bölümünü uzun kuyruklu anahtar kelimelere ayırmak gerekir. Size büyük trafik getirecek anahtar kelimelerle işiniz bittiğinde sırada uzun kuyruklu anahtar kelimeler vardır.

Peki uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl kullanılır? Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bazıları kısa kuyruklu anahtar kelimelerin daha açıklayıcı versiyonlarıdır. Dolayısıyla bunlar için ayrıca içerikler yazmanıza ve sayfalar oluşturmanıza pek gerek yoktur. Nitekim Google alternatif ifadeleri artık gayet iyi anlamaktadır ve bu türden bir çaba anlamsızdır.

Bunun yerine anahtar kelime stratejinizde kendisine pek de yer bulamayan kelime öbekleri için uzun kuyruklu anahtar kelime stratejilerine yönelmenizi öneririm. Bunlar diğer anahtar kelimelerinizden daha spesifik ve düşük rekabette sahiptir ancak iyi sıralamalar için size optimizasyon şansı sunar ve buradan gelecek potansiyel müşterilerinizin dönüşüm oranları genelde daha yüksek olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile içerik oluşturmaya başlamadan önce bu kelime öbeklerini konularına göre gruplandırmaya çalışın. En yüksek arama hacmine sahip olanları ayırın ve konu başlıklarınız onlara odaklanmasını sağlayın. Diğer uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarına ise daha çok bu içeriklerde yer vermeye çalışın. Bu şekilde uzun kuyruklu anahtar kelimelerden daha fazla trafik ve dönüşüm elde edeceğinize inanıyorum.

[widget-136]

Yorum Yap