Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google, Universal Analytics’i 2023’te Kaldıracağını Duyurdu!

Google Analytics 4 ile Web Siteleriniz Hakkında Daha Kapsamlı ve Kolay Anlaşılır Raporlar Alın! Universal Analytics 2023’te Kalkıyor!

Google Universal Analytics’i 2023’te kaldıracağını duyurdu. Google, Google Analytics'in GA4'ten önceki standart sürümü olan Universal Analytics'i 2023'ün ortalarında desteklemeyi bırakacak. Kesin bir tarih vermem gerekirse 1 Temmuz 2023 itibariyle Universal Analytics'in yeni verileri işlemeyi durduracağı tarihtir.

Ancak Universal Analytics 360 (Google Analytics ücretli sürüm) mülkleri, 1 Ekim 2023'te sona eren üç aylık fazladan veri işleme süresine sahip olacak. Bu tarihlerden sonra, Google Analytics 4, web sitesi etkinliğini izlemek için yeni başvurulacak çözüm olacaktır.

Neden Universal Analytics Kapanıyor?

Google’ın Universal Analytics’in kaldırılması ile ilgili sunduğu birkaç gerekçe var. Bunların başında da aracın platformlar arası öngörüler sağlayamaması geliyor. Öte yandan GA4, web siteleri ve uygulamalar arasındaki verileri ölçebiliyor. Google tıpkı Google Ads’te olduğu gibi farklı platformları aynı araç üzerinden yönetebilme imkanını kullanıcılara sunmak istiyor.

Ayrıca Google, Universal Analytics'in üzerine kurulu olduğu modelin modasının geçtiğini söylüyor. Google’ın yaptığı açıklamada şu ifadeler geçiyor: “"Universal Analytics, masaüstü web'e, bağımsız oturumlara ve çerezlerden daha kolay gözlemlenebilir verilere dayanan bir nesil çevrimiçi ölçüm için oluşturuldu. Bu ölçüm metodolojisi hızla geçersiz hale geliyor.“

Google Analytics 4, yalnızca çerezlere dayanmayarak ve olaya dayalı bir veri modeli kullanarak birden çok platformda çalışabilir. Bu, onu geleceğe daha dayanıklı bir çözüm haline getirir. Ek olarak, GA4'ün web kullanıcıları için giderek daha önemli hale gelen daha fazla gizlilik koruması sunduğu söyleniyor. Yine Google’ın cümleleriyle aktarırsam: 

“Google Analytics 4, veri toplama ve kullanım için daha kapsamlı ve ayrıntılı kontrollerle işletmelerin gelişen ihtiyaçları ve kullanıcı beklentilerini karşılamasına yardımcı olur. Daha da önemlisi, Google Analytics 4 artık IP adreslerini de saklamayacaktır. Bu çözümler ve kontroller, kullanıcıların giderek daha fazla gizlilik koruması ve verileri üzerinde kontrol beklediği günümüzün uluslararası veri gizliliği ortamında özellikle gereklidir.”

Yeni Standart Google Analytics 4! – Google Universal Analytics 2023’te Kalkıyor!

GA4, satışları veya uygulama yüklemelerini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri etkileşimini birbirine bağlamak gibi bir dizi önemli iş hedefini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Bu yönüyle veriye dayalı ilişkilendirme, temas noktalarında daha güçlü içgörüler, makine öğrenimine dayalı veriler ve öneriler gibi yenilikler getiren Google Analytics 4 site mülklerinizin yapısını özelleştirmenize olanak tanıyor. Siz de eski Universal Analytics sürümünü kullanıyorsanız mülklerinizi Google Analytics 4’e taşımaya hazırlanmanız iyi olabilir.

[widget-136]

Yorum Yap