Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

Uluslararası SEO Yapmak Size Ne Kazandırır?

Küçük ya da büyük ölçekli tüm firmaların kullanabileceği Uluslararası SEO kavramı, aslında dijital dünyanın önemli ayaklarından biridir. Bir ürünün veya hizmetin sadece kendi bölgenize değil, birçok bölgeye ulaşmasını ve satışlarınızın artmasını istiyorsanız, Uluslararası SEO nedir, Uluslararası SEO nasıl yapılır ve nasıl olması gerekir bilmelisiniz.

Güncel bilgilerle Uluslararası SEO çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğini öğrenerek potansiyel müşterilerinizi çoğaltabilir, hedef kitlenizin sadece kendi ülkenizden ibaret olmadığını fark edebilirsiniz. Geniş ve evrensel bir dijital ağ olan interneti sınırlandırmak yerine firmanız için en iyisini tasarlayıp Uluslararası SEO yöntemlerini kullanabilirsiniz. Peki, Uluslararası SEO nasıl yapılır? Gelin, konuya birlikte bakalım. 

Uluslararası SEO Yapmak İçin Hamleler

Öncelikle Uluslararası SEO nedir diye sorduğunuzda, bu kavramın içerisinde çok dilli SEO veya çok bölgeli SEO gibi kavramların da bulunduğunu söylemek gerekiyor. Uluslararası çalışmalar yürütmek istediğinizde atacağınız tüm SEO adımları Uluslararası SEO içerisinde yer alıyor. Sadece kendi ülkenize ya da bölgenize hizmet vermek istemiyorsanız, daha geniş bir alanı kapsamak istiyorsanız, hedeflemek istediğiniz ülkelerden ve dillerden de trafik çekebilirsiniz. İşte bunu sağlayan güç de Uluslararası SEO teknikleri olacak. Şunları yaparak etkili bir çalışma yürütebilirsiniz:

  • Öncelikle Uluslararası SEO potansiyelinizi Kontrol Edin

Sayfalarınızın diğer ülkelerdeki görünürlüklerini kontrol etmeli, yabancı dil sorgulamalarından aldığınız tıklamaları anlamaya çalışmalısınız. Bu ölçüm için Google Search Console, Semrush, Ahrefs ya da SearchMetrics gibi SEO ölçüm araçlarını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizlerinizi lokalde yaparak ülkelere göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca bir ülkede birden fazla dilin kullanılabileceğini de düşünürsek, dil filtrelemesi yapmayı da unutmayın. Eğer analizleriniz sonuç veriyorsa Uluslararası SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. 

  • Anahtar Kelime Araştırmasını Doğru Yapın

Anahtar kelimelerinizi sadece çeviri yaparak kullanmamalısınız. Bu durum doğru sonuçlar vermeyecektir. Birebir çevrilmeyen kelimeleri doğru tercüme etmelisiniz. İyi bir anahtar kelime stratejisiyle güzel içerikler oluşturabilirsiniz.

  • Belirli Bir Ülkeyi Hedefliyorsanız ccTLD Kullanın

Alan adınız arama motorları tarafından neyi hedeflediğinizin algılanmasına yardımcı olur. Belirli bir ülkeyi hedeflediğinizde ccTLD kullanmak, uzantınızın ülke kodlarına göre şekillenmesini sağlayacaktır. Örneğin .it şeklinde biten bir uzantı İtalya’yı, .de şeklinde biten bir uzantıysa Almanya’yı ifade eder. Arama motorları böylece hangi ülkeyi hedeflediğinizi anlayabilir. Tıklama oranlarınızı iyi tutmak ve yerelde doğal sonuçlar elde etmek istiyorsanız idealdir, ancak biraz masraflıdır.

  • Bölge Bazlı Tercih Edilen Arama Motorlarını Hedefleyin

Hizmet vermek istediğiniz ülkelere göre arama motoru çalışmaları yürütmelisiniz. Ayrıca üllke bazlı sosyal platformlar da işinizi kolaylaştıracaktır. Öyleyse öncelikle hangi ülkenin dijital pazarına girmek istediğinize karar verin. Amerika’da en çok kullanılan platformlar hangileri? Çin’de hangi arama motoru ve platform kullanılıyor? İtalya’ya yönelik bir çalışma yürütmek istediğinizde en uygun sektör forumları hangileri? Bunları bilip Uluslararası SEO çalışmalarınızda kullanmalısınız. Unutmayın, site içi optimizasyonu kadar site dışı optimizasyon çalışmaları da önemli.

  • Rakip Araştırmalarını Sürdürün

Rakipleriniz uluslararası pazarlarda nasıl hamleler yapıyorlar? Uluslararası SEO nasıl yapılır diye soruyorsanız rakip analizlerini önde tutmalısınız. SWOT analizinizi doğru şekilde yaptığınızda eksikliklerinizi ve güçlü yönlerinizi görecek, rakiplerinizin önüne geçebilecek  stratejiler yürütebileceksiniz.

Uluslararası SEO Çalışmalarınız İçin SEO Danışmanlarından Destek Alın!

Firmanızın uluslararası düzeyde adını duyurması için Uluslararası SEO çalışmaları idealdir. Dijital pazarlama stratejilerinizi doğru şekilde belirlediğinizde dilediğiniz gibi büyüme ivmesi kazanabilirsiniz ve her dilden ziyaretçiyi karşılayacak bir web sitesine sahip olabilirsiniz. 

Çalışmalarınızı deneyim sahibi bir SEO danışmanından destek alarak da yürütebilir, eksik kaldığınız noktalarda danışmanınızla birlikte hareket edebilirsiniz. Böylece Uluslararası SEO yapmak sizin için özel fırsatlara ve iyi dönüşümlere sebep olabilir. 

[widget-136]

Yorum Yap