Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tarama Bütçesi Nedir? – Sitenizde İndekslenmeyen Sayfalar Mı Var?

Tarama Bütçesi Optimizasyonu ile İlgisiz Sayfaların Google Botlarına Engel Olmasına İzin Vermeyin!

SEO’nun dijital pazarlama kampanyalarınızı güçlendiren veya bozan pek çok yönü vardır. Tarama bütçesi bu önemli yönlerden biridir. Tarama bütçesi nedir sorusunun yanıtını bilmeniz dijital rekabette güçlü kalabilmek ve rakiplerinize üstünlük sağlayabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Basitçe tarama bütçesi nedir sorusuna yanıt vermem gerekirse; Google gibi arama motorlarının herhangi bir zamanda web sitenizin taranabilirliğini değerlendirmek için kullandığı sayfaların sayısal ölçüsü olarak düşünülebilir. Biraz karışık mı oldu? Şöyle düşünebilirsiniz. Google her site için günlük veya haftalık belli sayıda sayfanın taramasını yapabilir. Bu sayı 10 sayfa da olabilir 10 milyon sayfa da. Elbette abartarak söylüyorum. İşte tarama bütçesi tam olarak budur.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Neden Önemli?

Google'ın taradığı gerçek web sayfası sayısı, web sitenizin ne kadar büyük olduğuna, orada sahip olduğunuz bağlantıların sayısına ve ayrıca tarayıcıların karşılaştığı hataların oranına bağlıdır! Botlar, tarayıcılar ve web örümcekleri, web sitenizden geçerli bilgiler toplamak için arama motorları tarafından harekete geçirilir ve ardından bilgileri, web sitenizi arama motorlarında sıralamak için dizinine ekler.

Bunu bilerek, tarayıcıların bilgilere etkin bir şekilde erişebilmesi, içerik kalitesini analiz edebilmesi ve web sitenizin daha üst sıralarda yer alması için tarama bütçenizi optimize etmeniz son derece önemli hale gelir. SEO tarama faaliyetleri daha üst sıralarda yer almak için çok önemlidir.

Buna bağlı olarak tarama bütçesi SEO dünyasında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Burada anlaşılması gereken en önemli şey, tarama bütçesinin, botların taranması için bir yol görevi gören çeşitli SEO yöntemlerini, tekniklerini ve kavramlarını temsil etmek için kullanılmasıdır. Google tarama bütçesi adında sabit bir kotaya sahip değildir, ancak nihayetinde sitenize giren Google botları bazı yeni sayfalarınızı tararken bazılarını taramaz.

Şimdi, burada düşünmeniz gereken bir şey var: 2 milyardan fazla kayıtlı web sitesi ve yaklaşık 400 milyonu çok aktiftir. Arama motoru botları, 2 milyar web sitesinin neredeyse sınırsız kaynaklarına kıyasla oldukça sınırlı kaynaklara sahiptir. Bu nedenle, bu tarayıcıların web sitenizin dikkatini çekmesini sağlamak ve bunu etkili bir şekilde yapmak için tarama bütçesi son derece hayatidir.

Google Tarama Bütçesini Neye Göre Belirler?

Arama motorları tarafından atanan tarama bütçesini iki önemli faktör belirler:

  • Tarama talebi: En yüksek alaka düzeyi, genel popülerlik ve taranmaya değer içerikler sunan web siteleri hangileridir?

  • Tarama sınırı: Bir web sitesinin verimsiz hale gelmeden üstesinden gelebileceği veya web sitesi sahibinin tercih ettiği tarama sınırı nedir?

Birçok markanın web sitelerine ayrılan tarama bütçesini ihmal ettiği yaygın olarak görülmektedir. Bu da bu firmaların SEO kampanyalarına çok zarar vermekte ve sonuç olarak SERP sonuçlarında görünür olamamalarına neden olmaktadır.

Web sitenizde bulunan robots.txt dosyası, tarayıcıların web sitenizde gezinmek ve hayati bilgiler toplamak için temel olarak kullandığı şeydir. Google botları, URL listesini verimli bir şekilde kapsayabilir ve her biri üzerinde etkili bir şekilde çalışabilir. Google'ın bir web sitesini taramaya nasıl layık gördüğü ticari sırdır, ancak backlinkler ve XML site haritası değişiklikleri gibi faktörler, kesinlikle taramada büyük rol oynamaktadır.

Burada, elbette mükemmel senaryo, tüm bu bireysel web sayfalarının tarayıcılar tarafından dizine eklenmesi ve sıralanmalarını sağlamak olacaktır. Ancak çoğu durumda, birden çok yönlendirme zincirinin kullanılması SEO tarama bütçesini olumsuz etkiler.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Tarama bütçenizin boşa gitmediğinden emin olmak ve Google botlarının dikkatini çekmek için yararlanabileceğiniz çok sayıda yöntem vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilirim:

  • Yetim Sayfalardan Kurtulun! – Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Web sitenizin tüm sayfalarında birden fazla dahili ve harici bağlantı olması çok önemlidir. Bir web sayfanızın başka hiçbir sayfayla bağlantısı yoksa buna çıkmaz sayfa veya yetim sayfa denir. Tarayıcıların bu tür yetim sayfaları keşfetmesi çok zaman aldığından, Google'ın bu sayfaları dizinine eklemeyeceğinizi düşünmeniz gerekir.

  • İntihalden Kaçının! – Tarama Bütçesi SEO

Yalnızca Google değil, tüm arama motoru sağlayıcıları, web sitenizde bir başkasına karşı yinelenen içerik veya yüksek miktarda intihal bulurlarsa web sitenizi dizine eklemezler. Bu nedenle, tarama bütçeniz ve tarama oranınız üzerinde büyük bir etkisi olduğundan, intihali mümkün olduğunca minimum düzeyde tutmak son derece önemlidir.

  • Bağlantı Otoritesine Önem Verin! – Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Popüler ve sıralamada yüksek bir markanız veya web siteniz varsa, bu, tarayıcıların dikkatini çekmenin ve web sitenizin daha da iyi sıralanmasına yardımcı olmanın çok kolay olduğu daha yüksek bir bağlantı yetkiniz olduğu anlamına gelir. Yeni bağlantılar ve backlinklerle bu otoriteyi kesinlikle kullanın!

  • İçerik Kalitesini Arttırın! – Tarama Bütçesi SEO

Şimdiye kadar tartışılan tüm noktalar gibi, web sitenizdeki içeriğin kalitesi, web sitenize değer katan en önemli faktörlerden biri olduğu için önceliklidir. Yüksek kaliteli içerik genellikle hem ziyaretçiler hem de arama motoru tarayıcıları tarafından beğenilir.

  • Site İçi Bağlantılar Kullanın! – Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Çok sayıda geçerli ara bağlantı yapılmış bir web siteniz varsa, tarayıcıların dikkatini kesinlikle çekeceksiniz. Google botlarının işleyişini bir an düşünürseniz iç bağlantıların, web sitenizdeki tüm sayfaların ziyaret edilmesi için izledikleri yol olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

  • Sayfa Yükleme Hızını Arttırın! – Tarama Bütçesi SEO

Daha hızlı bir sayfa yükleme hızı ile SEO tarama oranının daha yüksek olması şaşırtıcı değildir. Yalnızca tarama bütçesi değil, kullanıcı deneyimi de site yükleme hızından büyük ölçüde etkilenir.

  • Hataları Azaltın! – Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Birçok faktörden dolayı web sitenize sızmış olabilecek tüm hataları ve yönlendirme kodlarını düzeltmeniz çok önemlidir. Sitenizdeki hataların sıralama ve görünürlük üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olacaktır, bu nedenle hataları aramak ve zamanında düzeltmek gerekir.

SEO’da Başarılı Olmak İçin İnce Ayar Yapmalısınız!

Tarama bütçesi, bir web sitesinin etkili bir şekilde dizine eklenmesinin ve bir arama motorunda daha üst sıralarda yer almasının en önemli yönüdür. Dünyanın dört bir yanındaki SEO uzmanları, genel olarak daha iyi görünürlük elde etmek için tarama bütçesi analizine önem veriyor ve web sitelerindeki tüm sayfalarda ince ayar yaparak ilerliyor.

Elbette SEO için içerikler üretmek, anahtar kelimeler kullanmak, hedef kitlenize hitap eden stratejiler kurgulamak ana konulardır. Ancak tarama bütçesi gibi detaylara dikkat etmediğiniz takdirde büyük emek harcadığınız işin büyük kısmı da istediğiniz sonucu vermeyebilir. Bir SEO kampanyası, tarama bütçesi gibi kritik unsurlar üzerinde etkili bir şekilde çalışan geliştiricilerle iyi bir başarı elde edecektir.

[widget-136]

Yorum Yap