Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Subdomain Nedir? SEO'ya Katkısı Var Mı?

Subdomain Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet ve dijital dünyada birçok kavram var. SEO uzmanı değilseniz bu kavramları bilip aklınızda tutmanız zor olabilir. Ancak internet sitenizin arama motorlarında kullanıcılara gözükmesini, insanların sizin sitenize tıklayarak trafik oluşturmalarını ve siteniz içerisinde aradıklarını bulmalarını mutlaka isteyeceksinizdir. İşte o zaman devreye farklı kavramlar da girecektir. Subdomain de bunlardan biridir.

Subdomain nedir diye soruyorsanız; internet sitenizde yaptığınız çalışmalara ek olarak farklı bir konuda çalışma yapmak istiyorsanız, bunu yaparken sitenizde karmaşa yaratmak yerine yeni bir alana ihtiyaç duyuyorsanız hem sitenizle bağlantılı hem de ayrı bir alan sunan subdomain kavramıyla tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. Subdomain nedir sorunuzun belki de en açık anlatımı budur. Subdomain, sizin ana domaininizin uzantısına sahip yeni bir internet bağlantısı, yani alt alan adıdır. Peki, subdomain ne işe yarar, subdomain kullanımının SEO’ya etkisi nedir? Tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz yazıdasınız!

Alt Alan Adı (Subdomain) Neden Kullanılır?

İnternet sitenizin kimliğini kullanarak farklı bir içerik oluşturmak isteyenler subdomain kullanarak bu durumu lehlerine çevirebilirler. Subdomain nedir ne işe yarar dediğinizde, farklı bir içerik için kullanılan yeni bir site gibi düşünebilirsiniz. Fakat burada yeni bir site yerine, kendi sitenizle bağlantılı bir alt alan kullanıyorsunuz. 

Büyük firmalar subdomain üzerinden farklı içerikler üretme işini sıklıkla yaparlar. Örneğin; instagram.com üzerinden gidecek olursak, help.instagram.com bir subdomaindir. Instagram’ın paylaşım içerikli arayüzünde karışıklık oluşmaması için ayrı bir subdomain kullanılmış ve alt alan adı help.instagram şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca platformun başka subdomainleri de var.

Subdomain neden kullanılır diye merak ediyorsanız şu sebepleri sıralamak doğru olur:

  • Farklı bölgelere, dillere ya da pazarlara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek

  • Hedef kitlelerinizi birbirinden ayırmak

  • Ayrı bir alanda blog oluşturmak

  • Ayrı bir alanda e-ticaret sitesi oluşturmak

  • Sitenin içeriklerinden ayrı bir içerik üretmek

  • İnternet sitenizin mobil versiyonunu oluşturmak

Yukarıdaki nedenlerden dolayı subdomain kullanılabilir, bunu yaparken yeni ve ayrı bir site açmanıza gerek kalmaz. Zaten var olan sitenizin bir alt uzantısı şeklinde alt alan adı kullanılabilir.

Subdomain Kullanımının SEO’ya Etkisi Nasıldır?

Subdomainin SEO için önemi en sık merak edilen konulardan biridir. Web sitenizin arama motorlarında görünür olmasını isterken bir alt alan adı kullandığınızda neler olacağını merak etmeniz doğaldır. Bu yüzden subdomain kullanımının SEO’ya etkisi ne şekilde, biraz da bu konudan bahsedeceğim.

SEO çalışmalarını yaparken Google ve diğer arama motorlarının isteği üzerine kullanıcı deneyimini önemseriz. Temelde amaç, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmektir. Subdomain SEO açısından kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına önemli bir adımdır. Çünkü web sitenizde oluşabilecek bir karmaşıklığı engellemek adına kullanılır. Böylece siteniz basit, yalın bir anlatıma sahip olur. Daha farklı bir format ya da konu için sitenizi içeriklere boğmak zorunda kalmazsınız. Subdomain kullanımının SEO’ya etkisi burada kendini belli eder ve karmaşıklık ortadan kalktığında siteniz iyi bir trafik çeker. 

Ayrıca oluşturacağınız farklı bir içerik için yeni anahtar kelimeler, niş bir konu işleyebilirsiniz ve hedef kitlenize yeni bir hedef kitle katabilirsiniz. Arama motorları tarafından her ne kadar ayrı birer site gibi algılansalar da subdomainler ana domaininizle bağlantılı gösterilirler ve tıklama oranlarınız artar. Bu da subdomainin seo için önemi nasıl, ortaya koyar. 

Yepyeni Bir Fikriniz Varsa Subdomain İyi Bir Seçenek!

İnternet sitenizin içeriklerinin dışında yeni bir fikir geliştiriyorsanız, örneğin bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız ve kendi markanızı kullanmanız önemliyse subdomain kullanarak internet sitenizin bir ek e-ticaret sitesi olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik sitenizin SEO çalışmalarını birbirine karışmadan yönetebilirsiniz. Yeni fikriniz için kullanacağınız bu yol, mevcut ziyaretçilerinizin e-ticarret sitenize tıklamasını da mümkün kılar. Subdomain kullanımının SEO’ya etkisi böyle bir olumlu tarafa neden olur. 

Çalışmalarınızı duyurmak, arama motorlarında öne çıkmak ve yepyeni fikirlerinizle internet sitenizde karmaşıklığa neden olmamak istiyorsanız subdomain nedir ne işe yarar bilmeli, çalışmalarınızda muhakkak subdomain kullanmalısınız. Böylece yeni bir internet sitesi maliyetlerini düşürmüş olursunuz. Ayrıca doğru bir şekilde kullanırsanız SEO çalışmalarınızın kötü etkilenmesinin de önüne geçersiniz, hatta olumlu yanlarına şahit olursunuz. 

[widget-136]

Yorum Yap