Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyah Şapka (Black Hat) SEO Nedir, Neden Yapılmamalıdır?

Siyah Şapka Teknikleri Neden Kullanılmamalı?

Siyah şapka SEO, beyaz şapka SEO’nun tam zıttı olarak arama motoru yönergelerine aykırı bir uygulamadır. Daha yerel bir dille ifade olacak olursak siyah şapkalı SEO, etik olmayan SEO taktikleridir. Black hat SEO olarak da adlandırılan siyah şapka SEO, Google’da daha üst sıralarda çıkmak için kullanıcıları aldatmaktadır.

SEO yapmak, arama motorlarında ilk sıralarda yer almak her web sitesinin öncelikli amacıdır, evet. Ancak bunu gerçekleştirmenin etik ve etik olmayan yolları mevcuttur. Etik olmayan kısımda yer alan siyah şapka SEO çalışmalarının, Google tarafından cezalandırıldığına değinmekte de fayda vardır. Beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO’nun farkını daha iyi anlayabilmek için yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

Siyah Şapka SEO Teknikleri Neden Zararlı?

Sektörünüzde ve dijital dünyada rekabetin nasıl hızla arttığını biliyoruz. Zaten şu an kime sorsanız daha az zahmetle ve daha hızlı bir şekilde büyük kazançlar sağlamak ister. Özellikle de SEO çalışmalarının sabır gerektiren ve uzun vadede sonuç veren bir düzeni olduğunu düşündüğümüzde black hat SEO’nun çoğu zaman daha cazip gelmesi doğaldır. Ancak siyah şapkalı SEO, düşündüğünüz kadar masum olmayabilir. 

Siyah şapka SEO teknikleri, web siteleri arama motoruna optimize etmek için Google tarafından onaylanmayan, şüpheli ve aldatıcı yöntemler kullanır. Black hat SEO, özellikle de nitelikli içerik oluşturma ve iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi açısından Google ve beyaz şapka SEO ile tam tersi mantıkla çalışır. Biraz daha net bir şekilde ifade edecek olursak siyah şapkalı SEO, sıralamayı yapay olarak iyileştirmek için kötü ve yanlış uygulamalar kullanır.

Siyah Şapka SEO Nasıl Yapılır?

Siyah şapka SEO nasıl yapılır başlığını, web sitenizde Google tarafından cezalandırabileceğiniz bir adım atmamanız için oluşturuyorum. Bu doğrultuda, web sitenizi kontrol edebilir, dijital dünyadaki imajınızı koruyabilirsiniz.

Kopya İçerik ve Makale Döndürme

Beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO’nun belki de en bariz ayrıldığı nokta içeriklerdir. Google, bir web sitesini SERP’lerde üst sıraya çıkarmak iin özgün ve kaliteli içerik arar. Dolayısıyla başka bir web sitesinden kopyalanan ya da mevcut içeriğin döndürülerek yazıldığı sayfalar, siyah şapka SEO tekniklerini uygulamış olarak sayılır. Yani, web sitenizde intihal oranı ne kadar yüksekse black hat SEO çalışmalarını o kadar yoğun bir şekilde kullandığınızı anlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Doldurma

Google’ın kaliteli olarak servis ettiği web sitelerinde aradığı bir diğer özellik, anahtar kelimelerin doğru ve yeterli bir şekilde kullanılmasıdır. Çoğu web sitesinde anahtar kelimelerin –sırf daha üst sıralarda çıkabilmek için- peş peşe ve anlamsız şekilde kullanıldığı görülür. Bu hem kötü SEO’ya hem de black hat SEO’ya örnektir. 

Bağlantı Satın Alma

Siyah şapka SEO tekniklerinden bir diğeri de link satın almadır. Satın aldığınız bağlantılar, Google tarafından kolayca tespit edilebilmekte ve ceza alma riskinizi artırmaktadır.

Gizli Bağlantılar

Web sitesinin arka planıyla aynı renkte oluşturulan veya metne gizlenen bağlantılar, siyah şapkalı SEO’nun en sık kullanılan tekniklerinden biridir. Google’ın şartlarını ihlal eden ve kullanıcıları aldatmak üzere gizlenen bu bağlantılar, web sitesinin hedefiyle de ilişkili olmadığı için alaka düzeyini azaltarak Google’da daha alt sıralara düşülmesine neden olmaktadır.

Yorum Spam’ı

Bugüne kadar illaki bir web sitesindeki yorumları okurken kullanıcıların kendi web sayfalarına yönlendirme yaptıklarına ve link paylaştıklarına denk gelmişsinizdir. Bağlantı oluşturmak için yorumları kullanmak, uygulanan en klişe siyah şapka SEO örneklerinden biridir ve spam gönderici olarak cezalandırılma riskiniz bulunmaktadır.

Hacklenmiş/Virüs Girmiş Web Sitesi

Güvenli olmayan bir web site, Google sıralamalarında gerilemenize neden olmaktadır. Web sitenize virüs bulaşır veya kötü kodlar yüklenirse ve Google bunu fark ederse web sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılara uyarı gönderir ve girişlerini engeller. Dolayısıyla web sitesinin organik ziyaretçisi azalır.

Yapılandırılmış Veriler

Yapılandırılmış veriler, içeriklerin snippet’lerde nasıl görüntüleneceğinin değiştirilmesini sağlamaktadır. Siyah şapka SEO ise arama motorlarını ve kullanıcıları kandırmak için yapılandırılmış verilerde yanlış bilgiler sağlamayı içermektedir. Google, kullanıcıları yapılandırılmış verileri kötüye kullanan web sitelerini şikayet etmeye yönlendirdiği için web site sahipleri için oldukça riskli bir black hat SEO tekniğidir.

Ağ Geçidi Sayfalar Oluşturma

Siyah şapka SEO nasıl yapılır, sorusuna verilecek bir diğer yanıt da kullanıcıları aldatmaya yönelik olarak oluşturulan ağ geçidi sayfalardır. Kullanıcılar bir bağlantıyı tıkladıktan sonra arama yaptıkları konuyla ilgisi olmayan farklı bir sayfaya yönlendirilmektedir. Bu sayfalar, anahtar kelimelerin yoğun kullanıldığı ancak sorguyla ilgisi olmayan web siteleri olduğu için Google tarafından ceza verilen black hat SEO tekniklerinden biridir. Yapılandırılmış verileri beyaz şapka SEO teknikleri kullanarak eklemek, Google daha üst sıralara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Neden Siyah Şapkalı SEO’dan Uzak Durmalısınız?

Siyah şapka SEO, Google gibi arama motorlarının hizmet şartlarına aykırıdır. Dolayısıyla Google, siyah şapkalı SEO tekniklerini kullanan web sitelerini cezalandırmakta hatta web sitelerini yasaklamaktadır. Google’ın yasaklama stratejilerinin hiçbir zaman garantisi yoktur. Yani, yasaklanan web sitenizin bir daha yayına alınmama riski vardır. Bunun dışında da black hat SEO, Google’da daha alt sıralara düşmenize neden olmaktadır. Çünkü anahtar kelimeyle doldurduğunuz, ağ geçidi sayfaları yerleştirdiğiniz web sitenizden kullanıcılarınız anında çıkarak hemen çıkma oranınızı artırmaktadır. Dolayısıyla bu da amaçladığınız SEO hedeflerinin tam tersi olarak rakiplerinizin gerisinde kalmanıza yol açmaktadır. 

Siyah şapkalı SEO’nun bir diğer dezavantajı, uzun vadeli olmamasıdır. Çünkü Google, black hat SEO çalışmalarını kolayca tespit etmekte ve hızlıca çözüm üretmektedir. Eğer daha önce uyguladığınızı fark ettiğiniz siyah şapka SEO çalışmaları varsa biraz zaman ve çaba harcayarak beyaz şapka SEO stratejileri geliştirin. Kötü bir şekilde tasarlanmış geri bağlantıları kaldırın ve içeriklerinizi daha kaliteli şekilde oluşturmaya başlayın.

SEO Çalışmalarınızın Amacını Sorgulamayı Unutmayın!

Web sitenizin konusu ve alanı ne olursa olsun, sizin hedefiniz kullanıcılara ulaşmak. Dolayısıyla Google’ı kandırıp üst sıralara çıkmak, size ilk etapta bir başarı gibi gelse de aslında web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar kısa süre içerisinde aldatıldığını anlayarak farklı bir web siteye yönelir. Yani siz, daha çok kullanıcıya hitap etmeyi amaçlarken aslında anında çıkma oranınızı artırarak SEO çalışmalarında başarısız olursunuz. Üstelik siyah şapka SEO yaparak beyaz şapka SEO’dan daha çok maliyete sahip olur, bir de üstüne bunun sonuçlarını görmeme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Markanızın dijital dünyadaki kartviziti olan web sitenizin yasaklanmasına neden olabilir, yinelenen içerikler, kimlik avları, virüsler ve bağlantı manipülasyonları ile marka imajınızı zedeleyebilirsiniz. Eğer yaptığınız black hat SEO çalışmalarından vazgeçmek istiyorsanız bana dilediğiniz zaman ulaşabilir, oluşturabileceğiniz beyaz şapka SEO stratejileri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap