Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

Site İçi Linkleme Çalışmalarıyla Arama Motorlarının Gözdesi Olun!

Dijital pazarlama alanı çokk geniş bir alandır ve herkes burada, ön sıralarda olmak ister. Görünür olmak ve tıklama almak, aynı zamanda da tercih edilebilir bir içerik oluşturmak için çaba harcamak ve arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmak bu yüzden önemlidir. SEO çalışmalarında büyük bir yer tutan site içi linkleme de SEO’nun olmazsa olmazlarından biridir. O zaman site içi linkleme nasıl yapılır bilmelisiniz ve doğru şekilde uygulamalısınız. 

Site içi linkleme, link inşası da denilen bir yöntemdir. Ziyaretçilerinizin sayfanızdan başka bir sayfaya yönlendirilmesini sağlar. Böylece internet kullanıcıları yani ziyaretçileriniz sayfalarınız arasında gezinir, sitenizde vakit geçirir. Bu da arama motorlarının istediği bir durumdur. 

Sitenize giren ziyaretçiler bazı sebeplerden dolayı sitenizden hemen ayrılırlarsa SEO kalite puanınız düşer, üst sıralarda yer alamazsınız ve sıralamanız sürekli geriler. Bu yüzden onları tutmanızı sağlayacak hamleler her zaman işe yarayacaktır. Site içi linkleme nasıl yapılır ve avantajları neler, bu yazıda size bunlardan da bahsedeceğim ve soru işaretlerinizi gidereceğim. 

Site İçi Linkleme Avantajları Nelerdir?

Dahili bağlantı yani iç linkleme çalışmaları, sitenizde yapmanız gereken çalışmaların başında gelir. Çünkü bunu yaptığınızda siteniz için birçok avantaj kazanırsınız. Doğru bir link inşası ile ziyaretçilerinizin sayısını arttırabileceğiniz gibi, arama motorlarında da daha fazla görünür olursunuz. Site içi linkleme hakkında detaylı bir avantaj listesi arıyorsanız sizin için biraz daha avantajlardan bahsedeceğim.

  • Site içi linkleme kullanışlılık sağlar. Siteniz çok daha iyi bir yer haline gelir ve ziyaretçileriniz her noktaya kolayca erişim sağlayabilir. Bağlantı metinlerine tıklayarak diledikleri sayfadaki içeriği okuyabilirler. Sayfalar arası dolaşım, iyi bir etkileşim ve sıralama demektir. İç linkleme yapmak bu yüzden önemli.

  • Site içi link verme çalışmaları yaptığınızda sayfalarınızın görüntülenme oranları artacaktır. Sadece gelinen sayfanın değil, gidilen bağlantıların da görüntülenmelerini arttırmış olacaksınız. Tek hamleyle çifte sonuç denebilir.

  • Site içi linkleme yüksek PageRank sahibi sayfalarınızın verdiği linklerle diğer sayfalarınızın da puanını yükseltir. Bu yüzden yüksek PageRank almış sayfalarınızdan iç linkleme yaparak diğer sayfalarınızı da yükseltin.

  • Site içi link verme yöntemiyle ziyaretçilerinizin daha uzun süre boyunca sitede kalmasını sağlayabilirsiniz. Hemen çıkma oranı düşüren bu avantaj çok iyi değil mi?

Link İnşası Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler – Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

Site içi linkleme yapmanın avantajlarını artık biliyorsunuz. Yapmanız gerektiğine de karar verdiniz diyelim. Peki, site içi linkleme nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir? Link inşası yaparken hatalı davranmamak için dikkat etmeniz gerekenler işte şöyle:

  • İç linkleme çalışması yaparken sayfanızı kendisine bağlamanız büyük bir hata olacaktır. Mutlaka organik bir süreç yürütmelisiniz ve alakalı sayfalar için iç linkleme yapmalısınız ama asla kendi kendine giden bir link oluşturmamalısınız.

  • Bir sayfadan diğer bir sayfaya iç linkleme yaparken bir defa link vermeniz yeterlidir. İkinci defa aynı içerik için dahili bağlantı vermemelisiniz.

  • Site içi link verme yöntemini kullanacaksanız o sayfalarınızda nofollow etiketi kullanmamasınız. Eklentilerinizin bu etiketi otomatik bir şekilde kullanmadığından emin olun.

  • Site içi linkleme yaparken alakasız sayfalara değil, içeriklerinizle alakalı sayfalara bağlantı vermeye dikkat edin. 

Sitenizin Verimini ve Kullanıcı Deneyimini Arttırın!

Web siteniz üzerinde yaptığınız her değişiklik kullanıcıların deneyimlerine odaklanmalıdır. Doğru ve yararlı içeriklerle bilgi veren, tasarımıyla gözleri ve zihni yormayan, dahili bağlantı yoluyla alakalı başlıklar gitmeyi sağlayan, aranılan bilgiyi hemen kullanıcı karşısına çıkaran web siteleri arama motorlarının en güzel yerlerinde görünür olacaktır. 

Site içi linkleme nasıl yapılır bilirseniz, yukarıdaki doğru yöntemleri kullanırsanız Google başta olmak üzere arama motorlarının en çok gösterdiği site sizinki olabilir. Görünür oldukça daha fazla tıklama alabilir, sayfanıza gelen ziyaretçileri içeride uzun sürerek kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap