Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Site Hızı SEO İçin Önemli Mi? - Site Hızını Arttırmanız İçin İpuçları

Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir? Neden Sitenizi Hızlandırmalısınız?

Web sitenizin verimi konusunda kulağınıza çalınan bilgilerin doğruluğundan bir türlü emin olamıyorsanız, SEO için önem arz eden konuları bilmek istiyorsanız ve en çok merak ettiğiniz konulardan biri site hızı konusuysa bu yazıda site hızının SEO’ya etkisini öğreneceksiniz. 

Web siteniz uzun bir zamandan sonra arama motorlarındaki sırasını kaybetmeye başladıysa ve geri çıkma oranlarınız yükseldiyse sitenizin yavaş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü site hızının SEO’ya etkisi sandığınızdan daha fazla. Peki nasıl oluyor da siteniz yavaş diye puan kaybedebiliyor?

Site Hızı SEO Etkisi Hakkında Detaylar – Site Hızı Arttırma Neden Gerekli?

Site hızının SEO’ya etkileri, daha önce de sıklıkla duyduğunuz ama nedenlerini bilmediğiniz bir konuysa, en çok merakınızı uyandıran SEO konularından biriyse bilmelisiniz ki internet sitesi kullanıcılarının en fazla önemsediği konulardan biri hızdır. Hızlı bir web site açılışı, sayfalar arası ışık hızında geçişler ve tıkladıkları anda yüklenen görseller internet kullanıcılarını cezbeder. Fakat yavaş açılan ve bekleten siteler de aynı oranda ilgi kaybettirir. İşte bu sebeple site hızının SEO’ya etkisi büyüktür.

SEO için site hızı bu kadar önemli bir konuyken, bu konuyu es geçmeniz olmaz. Mutlaka site hızını arttırma çalışmaları yapmalısınız. Çünkü bunu yapmazsanız ve kullanıcıların ilgisi sitenizden kayarsa arama motoru sıralamanız da aynı ölçüde düşecektir. Site hızının SEO’ya etkisi işte böyle kötü sonuçlar doğurur ve sıralamanızın düşmesinden hiç hoşnut olmazsınız. 

Site Hızı Arttırma Yöntemleri Neler? Nasıl Site Hızınızı Arttırabilirsiniz?

Yavaş site hızının SEO’ya etkileri risk oluşturur ve sıralamanızın düşmesine sebep olur. Böylece istediğiniz verimi alamadığınız gibi içeriklerinizin ve yaptığınız tüm SEO çalışmalarınızın boşa gittiğini gözlemlersiniz. Site hızı SEO etkisi bu kadar büyük bir konuyken web site hızı arttırma çalışmaları yapmazsanız zararınız büyük olacaktır. Birkaç basit yöntemle site hızınızı arttırabileceğinizi bilmelisiniz. 

  • Kullanıcı Deneyimlerini İzleyin

Site hızının SEO’ya etkisi potansiyel ziyaretçi sayılarınızdan belli olur. Bu yüzden sitenizi hızlandırmak için öncelikle kullanıcı deneyimlerini izlemelisiniz. Sayfanıza girenler ne kadar sürede ayrılmış? Sayfadan sayfaya gezebilmişler mi? Her sayfanız mı yavaş yoksa sadece anasayfa mı? Tüm bunları iyi analiz etmeli ve raporlamanızı yapmalısınız.

  • Görsellerinizi Sıkıştırın

Web sitenizde kullandığınız görsellerin tümünün sıkıştırılmış formatta olmalarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde görseller bir sitenin hızını yavaşlatan en önemli faktörlerdendir. SEO için site hızı, kullanacağınız herhangi bir görselden daha önemli olduğundan, görsellerinizi doğru formatta kullanmaya özen gösterin. 

  • Video Kullanımını Sınırlandırın

Web sitenizde mümkün olduğunca video, javascript gibi detaylar kullanmamaya özen gösterin. Fakat kullanmanız gerekiyorsa videolarınızın sayısını ve biçimini önemseyin. Yoksa siteniz uzun bir müddet kullanıcılar tarafından açılmayabilir ve ziyaretçi kayıplarına neden olabilir.

  • Hosting Servisinizi İyi Seçin

İnternet siteniz çok fazla tıklama alarak zaman içerisinde büyüdüğünde ve çok fazla ziyaretçiyi aynı anda çektiğinde sitenizin bunu kaldıracak gücünün olması gerekir. Kullandığınız hosting servisi iyiyse siteniz hata vermeyecektir. Bu konuyu önemsemelisiniz. 

Bu maddeleri dikkate aldığınızda site hızınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. Site hızını arttırma çalışmaları göründüğü gibi kolay bir süreci ifade eder. 

SEO Çalışmalarınızı Yürütürken Sitenizin Hızını Düşürmeyin!

Hızlı bir web sitesi arama motorlarının en sevdiği şeydir. Yavaş ve verimsiz sitelerin ilk sıralarda gösterilmesini istemeyen arama motorları, aslında bu konuda çok haklılar. Düşünsenize, arama motorlarında her tıkladığınız site yavaş açıldığında ya da hiç açılmadığında bir daha o arama motorunu kullanmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Zaten aradığınız hiçbir site açılmıyorsa neden aratasınız? İşte bu yüzden sitenizin hızlı olması görünürlüğü açısından önemli. 

Arama motorlarında görünür olmak, içeriklerinizi okunur kılmak ve en çok tıklanan siteler arasında yer almak istiyorsanız öncelikle site hızınıza önem vermelisiniz. Hızlı açılan sitenizin önünde kimse duramaz ve arama motorlarının gözdesi oluverirsiniz. Sık sık hız testlerinizi yapın ve site hızının SEO’ya etkilerini her daim önemseyin.

[widget-136]

Yorum Yap