Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Site Haritası Nedir, Nasıl Oluşturulur?

İyi Yapılandırılmış Bir Site Haritası ile Google Botlarına Yol Gösterin!

Site haritası, web sitenizin içerdiği tüm sayfaların bir listesidir. Google robotlarının sitenizi anlamasına yardımcı olur. Kullanıcılar açısından baktığımızda, navigasyonu düzene sokabilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Bu da SEO çalışmalarınız ve internet sitenizin görünürlüğü açısından elbette önemlidir.

Ziyaretçiler, web sitesinde kolayca gezinmek ve sayfalarınız arasında tıklamak için site haritası sayfanızı (HTML site haritası) kullanabilir. Elbette bunun için böyle bir sayfaya sahip olmalısınız, ancak site haritasını yaptıktan sonra site haritası sayfası açmak oldukça kolaydır. Teknik SEO’nun en önemli detaylarından biri olan site haritası hakkında daha fazla bilgi edinmek istemez misiniz? O halde yazımızı incelemeye devam edin.

Site Haritası Nedir? Site Haritası SEO İçin Neden Önemli?

Site Haritası, sayfalarınız, alt sayfalarınız ve videolar ve resimler gibi diğer dosyalar hakkında bilgiler içerir ve Google botlarına sayfalarınız arasındaki bağlantı ilişkisini ve hiyerarşisini gösterir. Site haritaları, özellikle XML dosyaları olarak, SEO için çok önemlidir. Arama motoru robotları için indeksleme ve tarama sürecini kolaylaştırırlar. Bu sayede Google, sayfalarınızı bulabilir ve her birini buna göre sıralayabilir.

Bir e-ticaret veya dinamik bir web sitesi işletiyorsanız, bir site haritası dizine eklemeyi kolaylaştırabilir. Bunun dışında, web sitenizin içeriğini düzenlemenize ve yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Google'ın web sitenizi analiz etmesine ve dizine eklemesine yardımcı olmak istiyorsanız işe doğru yapılandırılmış bir site haritası ile başlayabilirsiniz.

Site Haritası Oluşturmak Ne İşinize Yarar?

Belirli bir URL'yi site haritasında ne kadar yükseğe yerleştirirseniz, arama motoru robotları onu o kadar sık ​​ziyaret eder. Site haritası biçiminde şu şekilde öncelik ekleyebilirsiniz: <priority>0.8</priority>

Dinamik sayfalarınızı ve düzenli olarak güncellediğiniz içeriği düşünün. "İletişim" veya "şartlar ve hizmetler" gibi sayfaları düşük öncelikli olarak listenin sonuna yerleştirin. Böylece tarama bütçesinden tasarruf edersiniz.

Site haritası ile Google robotlarının sayfa içeriğinizi anlamasına ve kategorilere ayırmasına yardımcı olursunuz. Bu, site haritanızı geliştirmenin yanı sıra, kullanıcıların web sitesinde kolayca gezinmesine de olanak tanır.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmak için öncelikle hangi sayfalarınızın Google botları tarafından taranmasını istediğinize karar vermelisiniz. Site haritanızı her zaman manuel olarak oluşturabilirsiniz. Ardından Google Search Console’a ekleyeceğiniz robots.txt dosyası ile Google’ın site haritanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Manuel olarak site haritası oluşturmak size karmaşık gözüktüyse Google’ın önerdiği AutoSiteMap, SEOUtility Sitemap Generator, SiteMapDoc, XML-Sitemaps Generator gibi araçları kullanabilirsiniz.

Site Haritasına Neler Dahil Edilmelidir?

Özel araçlar ve jeneratörler kullanılarak oluşturulan bir SEO site haritası, sitenizdeki tüm medyayı, web sayfalarını, arşivleri, gönderileri ve etiketleri içerir. Ancak bunlar sadece temel unsurlardır. Site haritası oluştururken aşağıda sayacağım unsurları doğru şekilde eklediğinizden emin olmalısınız:

  • Yüksek kaliteli ve son derece alakalı içerik içeren önemli web sayfaları.

  • Dosyayı düzenlemek ve arama motoru robotlarının dosyayı işlemesine yardımcı olmak için (sayfanız genişletilmişse) alt site haritaları.

  • Google'a sayfanızın ne kadar yeni veya eski olduğunu bildirmek için "son değişiklik zamanı" alanı.

Teknik SEO ile Sayfalarınızın Doğru Taranmasını Sağlayın!

İyi yapılandırılmış bir site haritası oluşturmak, SEO sürecini destekleyebilir ve web sitenize çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Tıklama oranı, arama trafiği ve dönüşümler gibi önemli parametreleri artırabilir. Bunun dışında, sayfa içeriğinizi düzenlemek gezinmeyi kolaylaştırır. Bunun kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Site haritalarının ve SEO'nun tamamen farklı web sitesi başarı faktörleri olduğunu anlıyoruz. Rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız ve site haritası oluşturmak hakkında yeterince deneyiminiz yoksa kullanıcı ve SEO dostu bir site haritası oluşturmanıza yardımcı olacak uzmanlara danışın!

[widget-136]

Yorum Yap