Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Mu Sem Mi? Hedef Kitlenize Ulaşmanız İçin Hangisi Daha İyi?

Organik Arama Sonuçları vs Arama Motoru Reklamları: Bitmeyen Soru!

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlama stratejinizin yarısıdır. Diğer yarısı, yaygın olarak tıklama başına ödeme reklam kampanyaları (PPC) olarak bilinen arama motoru pazarlamacılığıdır (SEM). SEO nedir ve SEM nedir gibi sorulara bu basitçe yanıtını vermem yanlış olmaz, elbette aşağıda daha detaylı bir şekilde ele alacağım.

Eğer işin arama motoru pazarlamacılığı tarafından geliyorsanız SEO'nun (organik içerik) SEM (ücretli reklamlar) kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Reklamlar, sitenizi hemen görünür kılabilir, ancak tıklamadan sonra teklifinizi destekleyecek dijital saygınlığınız olmadığı sürece bu tıklamalar pahalı ve kayıp fırsatlardan ibarettir.

SEO Nedir? SEM Nedir? – SEO ve SEM Arasındaki Farklar

SEO, arama motorlarını sitenizi organik arama sonuçlarında (SERP) önermeye ikna etmek için web sayfalarınızı optimize eder. SEM, ücretli arama sonuçlarının en üstünde görünmek için ücret ödemenizi gerektirir. SEO ve SEM, bir pazarlama ajansında farklı departmanlar tarafından yürütülen iki kısaltmadır. Reklam meraklılarının SEM'i kontrol ettiği yerde, içerik oluşturucular ve back-end uzmanları genellikle SEO'yu kontrol eder. 

Elbette süre ve maliyet gibi başka farklardan da bahsetmek mümkündür. SEM kısa vadeli, SEO uzun vadelidir. Ancak SEM için ödeme yapmanız gerekir ve ödemeyi bıraktığınız anda sayfalarınızın görünürlüğü kaybolur. Öte yandan SEO, aylar ve yıllar içinde organik olarak büyür, dikkat, güvenilirlik, takipçiler ve sitenize her geçen gün daha fazla otorite kazandırır.

SEO Avantajları ve Dezavantajları

Panda veya Penguin gibi Google algoritmalarının ortaya çıkmasından önce, siyah şapka SEO yöntemleri popülerdi. Yani sadece anahtar kelime doldurma, backlink gibi yöntemlerle iyi sıralamalar almak mümkündü. Bugün ise işler o kadar basit değil. Google, sıralama yöntemlerini önemli ölçüde geliştirdi ve şimdi işletmenizin tanıtımının başarısı doğrudan web sitenizin kalitesine bağlıdır. Bu da SEO yapmayı giderek daha karmaşık bir hale getirdi. Yine de SEO mu SEM mi diye düşünürken SEO avantajları arasında sayabileceğim pek çok konu olduğunu söyleyebilirim:

 • SEO, SEM'den daha ucuzdur. Promosyon maliyetleri, web sitesindeki tıklama sayısına bağlı değildir. Düşük frekanslı sorgular için ödeme yapmanıza gerek yoktur, ancak yine de size ek trafik getireceklerdir.

 • SEO sürekli bir trafik akışı sağlar. Kullanıcılar her gün çevrimiçi olarak milyonlarca arama yapıyor. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını bilerek web sitenize ücretsiz hedefli trafik çekebilirsiniz.

 • SEO işinizi büyütmenize yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonu, yeni markaların arama sıralamalarında üst sıralara çıkmasını sağlayarak ünlü olmalarına yardımcı olur. 

 • Web sitenizin ilk sayfada en üstte yer aldığı anahtar sorgular ne kadar fazlaysa, hedef kitleniz o kadar büyük olur. Bu, markanızın sürekli görünür olmasını sağlar. 

 • SEO'yu durdursanız bile web siteniz bir süreliğine iyi konumlara sahip olacaktır. SEM durduğunda, gösterimler durur ve marka çevrimiçi görünür olmayı bırakır. Görünürlük olmadan müşterileriniz sizi asla bulamaz.

 • SEO, web sitenizin güvenilirliğini arttırır.

 • SEO avantajları arasında uzun süreli etkiyi de saymak gerekir. SEO sonucunda web siteniz aylar ve hatta yıllar boyunca üst sıralarda yer alacaktır.

Elbette SEO avantajları yanında dezavantajlarından da bahsetmek mümkündür. Bunlar arasında şu hususları sayabilirim:

 • Sonuç almak uzun sürebilir.

 • SEO projelerinin sonuçlarını tahmin etmek zordur. Pazar ve algoritma değişiklikleri içeriklerinizde yenilemeler yapmanızı gerektirebilir.

 • Doğru stratejiyi seçmek zordur. Web sitenizin sıralamasını yükseltecek doğru stratejiyi veya anahtar kelimeleri bulmak zordur.

SEM Avantajları ve Dezavantajları – SEO Mu SEM Mi?

Şimdi bir de SEO mu SEM mi sorumuzun ikinci tarafına kulak verelim. SEM avantajları arasında sayabilecek pek çok konudan bahsedilebilir. İşte bunlardan bazıları:

 • Hedef kitle erişiminizi genişletir. SERP'lerin her zaman ilk sayfasında gösterilen reklamınıza yapılan tıklamalar için özel olarak ödeme yaparsınız. Belirli bir istek için uygun olan hedef kitleye ulaşırsınız.

 • Başarısızlık şansı daha düşüktür. Doğru kampanya ayarlarıyla, reklamlarınız arama sorgularıyla alakalı olacaktır. Böylece kullanıcı web sitenize giderek sorusuna cevap alacak ve bu da hemen çıkma oranını düşürecektir.

 • Marka kimliği oluşturmanıza katkıda bulunur. SEM, bir arama sorgusunun ilk sayfasında görünmenizi sağlar. Bu nedenle, reklam yoluyla tanıtım yapmayı bıraksanız bile, kitle arama yoluyla bulduğunda web sitenizi zaten tanıyacaktır. Böylece marka tanınır hale gelecek ve bu da müşteri tabanınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 • Yerel küçük işletmelere gelişme fırsatı sunar. Reklamınızı belirli bir coğrafi bölge için, bir blok kadar küçük olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, işinizi yerel olarak büyütmenize olanak tanır ve bu da sizin için faydalıdır.

 • İlk sayfada çıkmak için uzun süre beklemenize gerek yoktur. Reklam için ödeme yapmaya başlar başlamaz web siteniz üst sıralarda görüntülenecektir.

SEM avantajları dışında sayabileceğim dezavantajlar ise şu şekilde:

 • Bir strateji oluşturmak zaman alır. SEM, hedeflenen pazarlamadır ve bu, bir pazarlamacının doğru stratejiyi geliştirmek için uzun zaman harcaması gerektiği anlamına gelir.

 • Promosyon maliyetli olabilir. Bazı arama terimlerinde görünürlük kazanmak pahalı olabilirken SEO için aynı arama terimlerinde ücretsiz görünürlük sağlamak mümkündür.

 • SEM ve PPC reklamlarda rekabet yüksektir. Rakipler, metin reklamınızı kullanabilir ve daha üst sıralarda yer almak için tıklama başına maliyeti artırabilir. Reklamları, kullanıcı arama sorgusuyla daha alakalı olabilir ve sizinkinden daha sık karşınıza çıkabilir. Bunlar için sürekli reklamlarınızı geliştirmeniz veya daha fazla ödemeniz gerekir.

Yalnızca Birini Seçmek Zorunda Değilsiniz! – SEO Mu SEM Mi?

SEO ve SEM stratejilerini ve tanıtım yönteminizi seçmeden önce bütçenizi ve iş hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. SEO, uzun vadede hedeflenmiş trafik elde etmenize yardımcı olur ve SEM, potansiyel müşterileri hızla çeker. Yine de SEO ve SEM'i birlikte kullanmak daha iyidir.

Bu, öncelikle web sitenizi optimize etmeniz, tanıtmaya başlamanız ve içeriğe dayalı reklamcılığa geçmeniz gerektiği anlamına gelir. SEO ve SEM birlikte, işletmeniz için mükemmel hedeflenmiş trafik ve dönüşümler sağlayabilir. SEO mu SEM mi diye karar vermeye çalışmak yerine ikisini bir arada kullanmak işinizi dijitale başarıyla taşımak için en etkili çözümdür.

[widget-136]

Yorum Yap