Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Makaleleri Ne Kadar Uzun Olmalı?

Uzun İçerikler Mi Kısa İçerikler Mi Daha İyi? İdeal SEO Makale Uzunluğu Nedir?

İdeal SEO içerik uzunluğu uzun zamanlardan beridir SEO editörlerinin ve SEO uzmanlarının gündemini meşgul eden bir sorudur. Google'ın 200'den fazla sıralama faktörüne sahip olduğu bildirildiği için SEO için optimize edilmiş bir makale yazmak kolay değildir. Google'ın arama motoru mühendislerinin zihinlerini okumak zordur ve algoritmasının nasıl çalıştığını yayınlamaması da açıkçası pek yardımcı değildir.

Çoğu zaman yazarlar SEO içerik uzunluğu için ihtiyaç duydukları kelime sayısı konusunda bir ikilem içindedir. Google, 3000 kelimelik bir makaleyi 800 kelimelik bir makaleden daha iyi sıralar mı? Arama motoru 300 kelimenin altındaki herhangi bir şeyi görmezden geliyor mu? SEO makaleleri ne kadar uzun olmalı?

Eğer bu tür sorularla kafanız karışıksa yalnız olmadığınızı söylemek isterim. Aşağıda SEO makale uzunluğu hakkında bilgi verdim ve karar vermek için nelere dikkat edebileceğinizden bahsettim.

Arama Amacına Uygun Hareket Edin! – SEO Makaleleri Ne Kadar Uzun Olmalı?

Google, bu yılın başlarında SEO için kelimelerin nasıl önemli olduğuna biraz ışık tuttu. John Muller, en üst sıradaki bir makale olarak aynı sayıda kelimeye sahip olmanın, içeriğiniz için mutlaka benzer bir konumu garanti etmediği hakkında tweet attı.

Google, son algoritma yükseltmelerinin çoğunda arama amacını yerine getirmek için uğraşır. Bu mantık aslında oldukça basittir. Google, kullanıcıları sorgularına en iyi yanıt veren içerikle eşleştirme işlevi görür. 5.000 kelimelik bir makale sunuyorsanız, ancak kullanıcıya yanıt veremiyorsanız, en üst sayfalara yakın bir yerde sıralanmanız mümkün değildir.

SEO makale uzunluğu hakkında fikir sahibi olmak için bir makaleye belli miktarda kelimeyi doldurmak yerine, kullanıcının arama amacını yerine getirmeye odaklanmalısınız. Bir makale oluştururken kendinizi kullanıcının yerine koymanız gerekir. Belirli bir anahtar kelimeyi ararken kullanıcının neyi başarmayı umduğunu düşünün.

Kullanıcı Deneyimine Önem Verin! – İdeal SEO Makale Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Kullanıcı deneyimine öncelik vermiyorsanız, içeriğin uzunluğu da önemli değildir. Örneğin, 10.000 kelimelik uzun biçimli bir makale yayınlayabilirsiniz, ancak kullanıcılar içeriği sindirmekte zorlanıyorsa, sıralama iyi olmayacaktır. Daha uzun bir içerik, özellikle kafa karıştırıyorsa, okuyucuları bilgilendirmiyorsa, bazen geri tepebilir. Her makalenin canavarca uzun olması gerekmez. SEO içerik uzunluğu hakkında düşünürken bunu unutmamalısınız.

Rakiplerinize Göz Atın! – SEO Makaleleri Ne Kadar Uzun Olmalı?

Google SERP’te 500 kelimelik bir içerikle de 1. sırayı alabilirsiniz. Ancak bu her zaman standart değildir. Hakkında içerik yazmak için seçtiğiniz anahtar kelimeyi Google’da arama yapın ve ilk sırada çıkan sayfalara bakın. O anahtar kelimeyle ilgili ideal SEO blog uzunluğu hakkında diğer içerikler size ciddi ölçüde fikir verecektir.

Talebin Yüksek Olduğu Konularda Uzun İçerik Hala Daha İyi – İdeal SEO İçerik Uzunluğu Nedir?

Çeşitli SEO firmalarının yaptığı analizlerden açıkça görülen şey, uzun biçimli içeriğin, talep gören konular için hala önemli olduğudur. 500 kelimelik bir 'pazarlama ipuçları' makalesi hazırlayarak ve buna internetteki en kapsamlı rehber diyerek okuyucuların hakkını teslim edemezsiniz. Bir web sitesinin temelini oluşturan sütun makaleleri oluştururken, uzun biçimli içerik zorunludur. Yetkili olarak algılanan içeriklerde hedeflediğiniz SEO makale uzunluğu 4 bin kelimelere kadar çıkabilir.

Bu nedenle, belirli anahtar kelime türleri ve sektörler içinde rekabet ettiğinizde uzun biçimli içerik çok daha etkilidir. Buna karşılık daha az rekabetin olduğu sektörlerde SEO uyumlu makale uzunluğu için daha az kelime sayısını tercih edebilirsiniz. Daha az rekabette daha düşük kelime yoğunluğundan daha fazla içerik üretmek siteniz için daha iyi olabilir.

[widget-136]

Yorum Yap