Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Görünürlüğü Nedir, Web Sayfalarınızı SEO Görünürlüğü Kaybı Yaşamaktan Nasıl Korursunuz?

İnternet Sitenizi Arama Görünürlüğü Kaybından Koruyun!

Web sitesi trafiğinde ani bir düşüş ve kayıp anahtar kelime sıralaması ile karşı karşıya kalmak, bir web sitesi sahibi veya içerik pazarlamacısı olarak en kötü kabuslarınızdan biridir. Neyse ki, web sitenizin neden SEO görünürlüğü kaybı yaşadığı ve bu sorunları nasıl hızlı bir şekilde çözebileceğinizi anlamanızı sağlayacak çeşitli yöntemler verdir.

Sorunu teşhis ederek ve burada önerdiğim stratejilerden bazılarını uygulayarak daha fazla sıralama, dönüşüm ve satış kaybını önleyebilirsiniz. Ama isterseniz önce SEO görünürlüğü nedir sorusuna yanıt vererek kavramı daha yakından tanımaya çalışalım.

SEO Görünürlüğü (SEO Visibility) Nedir?

SEO görünürlüğü, internet sitenizin bir anahtar kelime için arama sonuçlarında aldığı olası toplam tıklamaların yüzdesidir. Olası diyorum, çünkü kullanıcı aslında sadece sayfanızı görür ama bu sayfaya tıklamak zorunda değildir. Bu nedenle, SEO görünürlüğü yüzdeniz, rakiplerinize göre arama motoru sonuç sayfalarındaki konumunuza bağlıdır.

SEO veya arama görünürlüğü organik SERP'lerdeki gösterim payınızı temsil eden bir metrik olarak da tanımlanabilir, yani bu kullanıcıların bir anahtar kelime için organik arama sonuçlarında web sitenizi kaç kez gördüğü anlamına gelir. SERP görünürlüğü organik trafikle aynı şey değildir.

SEO görünürlüğü ile SEO trafiği kavramlarını karıştırmamalısınız. Bir anahtar kelime için alabileceğiniz olası toplam tıklamaların oranı SEO görünürlüğü demektir ve bu göreceli bir değerdir, buna karşılık SEO trafiği, bir anahtar kelime için alınan toplam tıklama sayısıdır ve mutlak bir değeri ifade eder. Bu nedenle SEO görünürlüğü kaybı yaşasanız bile SEO trafiğiniz aynı kalabilir. Peki bu arama görünürlüğü kaybı nasıl önlenir? Bunun için farklı yollar izleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Optimizasyonu Yapın! – SEO Görünürlüğü Kaybı Nasıl Önlenir?

Bunun için iki yol izleyebilirsiniz:

  • LSI anahtar kelimeleri ve Google tarafından önerilen anahtar kelimeler ekleme,

  • SEO görünürlüğü kaybı yaşayan anahtar kelimelerin sıralamasını optimize etme,

LSI veya Latent Semantic Indexing, kullanıcılar için hedeflediğiniz anahtar kelimeyle ilişkili arama terimleridir. Kelimeye bağlam ekler ve kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğin neyle ilgili olduğu hakkında bir fikir edinmelerine yardımcı olurlar. LSI anahtar sözcükleri eşanlamlı değil, yakından ilişkili sözcükler ve deyimlerdir.

Buna karşılık asıl anahtar kelimeleriniz içeriklerinizde yeterince geçmiyorsa (elbette anahtar kelime doldurma yapmanızı önermiyorum) LSI’dan önce buraya odaklanmalısınız. Herhangi bir anahtar kelime verisini analiz edebilir ve iyileştirme kapsamı olup olmadığını kontrol ederken performanslarını ölçebilirsiniz. Hala değerli olan bu anahtar kelimelerin kayıp gösterimlerini, tıklamalarını ve konumlarını izlemek, kaybedilen SEO fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

İçerik Kalitesini Arttırın! – Arama Görünürlüğü Kaybı Nasıl Önlenir?

Google, sonuç sunmak için bir web sitesindeki içeriğe güvenir. İçeriğin kalitesi ve alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa, herhangi bir arama sorgusu için o kadar fazla görünür olur.

Web siteniz, kullanıcıların merak ettiği bir bilgi havuzuna sahip olmalıdır. Bu nedenle, kullanıcının arama amacını karşılamak için iyi araştırılmış içeriğe sahip uzun biçimli sayfalar oluşturun. Ayrıca, web sitenizde düzenli olarak içerik yayınlayın ve arama motorlarının sitenizdeki sayfaları taramasına ve dizine eklemesine izin verin. Daha büyük konuları parçalara ayırarak işleyebilir veya sektörle ilgili konulara odaklanabilirsiniz. Ayrıca kaliteli içerik, web sitenizdeki hemen çıkma oranını da düşürecektir.

Meta Başlık ve Açıklamaları Optimize Edin! – SEO Görünürlüğü Kaybı Nasıl Önlenir?

Google aramalarında görünen sayfa meta başlığının hemen ardından 150-160 karakterden oluşan küçük bir paragraf gelir ve meta açıklama olarak adlandırılır. Sayfanın içeriği hakkında bir fikir vererek okuyucuların okumaya devam etmek mi yoksa aşağıdaki arama sonucuna geçmek mi istediklerine karar vermelerine yardımcı olur. Meta başlık ve açıklamalarınızı optimize etmek kullanıcılardan daha fazla tıklama almanızı sağlayabilir.

Dahili Bağlantıları Kullanın! – Arama Görünürlüğü Kaybı Nasıl Önlenir?

Dahili bağlantılar aynı web sitesinde bir sayfayı diğerine bağlar. Bu SEO taktiğinin sıralamayı iyileştirdiği bilinmektedir. Ancak bu, yalnızca benzer bağlamlara sahip sayfaları bağladığınızda başarılı olacaktır. Ek olarak, bir gönderide çok fazla dahili bağlantı SEO görünürlüğüne zarar verebilir.

Kaliteli Backlinkler Almaya Çalışın! – SEO Görünürlüğü Kaybı Nasıl Önlenir?

Rakiplerinizin sizden daha iyi ne yaptığını anladıktan sonra, kaliteli backlinkler oluşturmak için yeni stratejiler aramak iyidir. Bunun için yeni nesil influencer pazarlamacılık yöntemlerini deneyebileceğiniz gibi eski tip SEO olarak adlandırabileceğimiz yüksek otoriteye sahip sitelerde sizin hakkınızda içerikler yayınlanmasını yolunu da tercih edebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizi sosyal medyada paylaşılmaya uygun şekilde geliştirirseniz sosyal medya platformlarından gelecek backlinkler de SEO görünürlüğü açısından web sitenize katkı sağlayacaktır.

Bir dahaki sefere trafikte ani bir düşüş gördüğünüzde, bu SEO görünürlüğünün de azaldığı anlamına gelir. Gerekli önlem alınmadığı takdirde işletmeniz için gelir kaybına neden olabilir. Ancak web sitenizi düzenli olarak denetler ve sorunları kontrol ederseniz, SEO görünürlüğünüzün nelerden etkilendiğini görebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap