Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Firması ile Çalışmadan Onlara Bu Soruları Sorun!

SEO Firması Seçerken Mutlaka Sormanız Gereken Sorular

Şirketiniz için doğru SEO ajansını bulmanın zor ve karmaşık olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Piyasada çok fazla ajans ve deneyimsiz kadro bulunuyor. SEO firması ararken zorlanmanız da işte bu yüzdendir. Bazen ne kadar çabalasanız da iyi olanın hangisi olduğuna karar veremeyebilir ve yanlış tercih yapabilir, internet sitenizin Google tarafından hatalı algılanmasına sebebiyet verebilirsiniz. İşte bu yüzden SEO hizmeti veren firmalar arasından en doğrusunu, sektörünüz için en iyi çalışabilecek olanı seçmelisiniz.

Google SEO hizmeti veren firmalar arasından en doğru tercihi yaparak, en çok kullanılan arama motorunda üstlerde görünmeye başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit bir hamle var: doğru soruları sormak… O halde SEO firması ile çalışmadan önce onlara neler sorabileceğinizden bahsedeceğim. 

SEO Firması İçin Soru 1: Sektörümüzü Biliyor Musunuz?

Bu soru, çalışmak istediğiniz Google SEO firması hakkında bazı detaylara erişmenizi sağlayacaktır. Sektörünüzü tanıyorlar mı, tanımıyorlarsa sektörünüz için hangi çalışmaları gerçekleştirecekler? Seçeceğiniz SEO firması sektörünüzü tanımıyorsa bile doğru çalışmaları yürütmeyi bilmelidir. Doğru bir analiz çalışmasıyla sektörünüzde nasıl ön plana çıkabileceğinizi belirlemelidir. 

SEO Firması İçin Soru 2: Ekibinizde Kimler Yer Alıyor?

SEO çalışması yapan firmalar ekiplerini belirlerken yazılımcıdan SEO uzmanına, tasarımcıdan içerik editörlerine kadar birçok kişiyle çalışmalıdırlar. İyi bir SEO ajansı arıyorsanız hangi hizmetleri nasıl verdiğini bilmelisiniz. SEo çalışmalarınızı yürütürken sizin için bir internet sitesi kurmalılar, internet sitesinin tasarımından geliştirilme aşamasına kadar SEO ile uyumlu bir süreç yürütülmesine ve web yazılımcı ile SEO uzmanının birlikte çalışmasına özen göstermeliler. Aynı zamanda web sitenizin içeriklerini deneyimli SEO içerik editörleri aracılığıyla üretmeliler. Ekibin tüm üyeleri birlikte çalışmalıdır. Aksi takdirde sitenizin SEO uyumlu olmasını beklemek zor olabilir.

SEO Firması İçin Soru 3: Referanslarınız Kim ve Ne Zamandır Çalışıyorsunuz?

En iyi SEO firması referanslarını sunabilendir. Fakat bu noktada referansların doğru olduğundan emin olmalısınız. Yanlış ve eksik bilgiler olmamalı. İyi bir Google SEO firması için muhakkak referansların doğruluğunu teyit etmelisiniz. Ayrıca referansların ne kadar süredir o SEO firmasıyla çalıştığını da bilmelisiniz. 

SEO Firması İçin Soru 4: Arama Motorunda Nasıl Üste Çıkmamızı Sağlayacaksınız?

Alanında en iyi SEO firması size çalışmalarında izleyeceği yollardan bahsedecektir. Anahtar kelimelerin gelişigüzel bulunmasından rastgele linkler oluşturulmasına kadar birçok yanlış yöntemle bir süre sonra geriye düşebilirsiniz. İşte bu yüzden sizin için doğru stratejiler belirlediklerinden emin olmalısınız. SEO analizinizi doğru yöntemlerle gerçekleştireceklerini ifade etmeliler, hedeflenecek doğru anahtar kelimelerini bulmalılar ve çalışmalarını bu stratejiyle yönetmeliler. 

SEO Firması İçin Soru 5: Ne Sıklıkla Raporlama Yapacaksınız?

Sitenizin içerisinde yapılan değişiklikler ve güncellemeler bilginiz dahilinde olmalıdır. İşte bu yüzden SEO çalışması yapan firmalar arasından, sizin için belirli periyotlarda raporlama yapacak olanlarını tercih etmelisiniz. Bu düzenli raporlama genellikle ayda bir şeklinde yapılsa da haftalık raporlama yapan ajanslar da oluyor. 

SEO Firması İçin Soru 6: Hangi SEO Araçlarını Kullanıyorsunuz?

Şirketinizin ve sektörünüzün ihtiyaçlarını belirlemek isteyen en iyi SEO firması, size yönelik doğru SEO çalışmaları yürütebilmek için bazı araçlar kullanmalıdır. Bu araçlar iyi bir SEO analizi ve pazar araştırması yapmayı, doğru anahtar kelimeler bulmayı, iyi bir raporlamayı mümkün kılar. Google SEO hizmeti veren firmalar kullandıkları SEO araçları konusunda net olmalıdır. Üstünkörü bir analiz yapılmadığını sizin için düzgünce anlatmalıdır. 

SEO Firması İçin Soru 7: Ne Zaman Üst Sıralara Yükseleceğim?

Bu soru tuzak sorulardan biridir. Esasen SEO kavramı zaman içerisinde kendini göstermeye başlar. Eğer “en iyi SEO firması anında görünür olmaya başlayacağımı söyler” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. SEO çalışması yapan firmalar Google algoritmasını düzenli aralıklarla takip eder, yeni güncellemelerin farkına varırlar. Google tarafından getirilen algoritma güncellemelerini takip ettiklerini söyleyen, algoritmalara göre içerikleri güncel tutacaklarını ifade eden, sıralamanın zaman zaman değişse de iyi sonuçlar verebilmek için biraz zamana ihtiyacı olduğundan bahseden ajanslar güven sağlayabilir.

Sizi Başarıya Ulaştıracak Bir SEO Firması Arıyorsanız Soru Sormaktan Çekinmeyin!

SEO hizmeti veren firmalar sayıca çok fazladır. Hatta birçok SEO danışmanı da bu alanda hizmet veriyor. Fakat siz en iyi SEO firması ile çalışmalıyım diyorsanız detaylara önem vermelisiniz. Soru yöneltmekten kaçınmazsanız doğru cevapları alabilirsiniz. 

Deneyim sahibi, alanında adını duyurmuş, referansları güçlü bir SEO firması bulmak istiyorsanız soracağınız soruları önceden belirlemelisiniz. Cevaplar konusunda da bir fikir sahibi olmalı, hazırlıklı bir görüşme gerçekleştirmelisiniz. Yine de hemen karar vermek zorunda değilsiniz. Tüm bunlara rağmen kendinize bir düşünme payı bırakmayı da ihmal etmeyin. 

[widget-136]

Yorum Yap