Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Semantik SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – Yeni Nesil SEO’yu Kaçırmayın!

Artık Yalnızca Anahtar Kelimeleri Doldurmak Yetmiyor! Semantik SEO ile Tanışın!

SEO sadece anahtar kelime analizine dayanmaz, daha da ileri gider. Google’ın algoritmalarında sürekli bir şeyler değişiyor ve bu da arama sonuç sayfasında sıralama almayı giderek zorlaştırıyor. Geçmişte anahtar kelimeleri doldurduğunuz içeriklerle üst sıralarda yer alabiliyordunuz. Ancak bir süredir bu mümkün değil.

Google, 2014 yılında gelen Hummingbird güncellemesi ile kullanıcının arama amacını daha iyi anlamaya başladı. Bu nedenle artık anahtar kelimeleri kullanıcıların arama niyeti ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız. Semantik SEO kavramı da hayatımıza bununla birlikte girdi.

Semantik SEO Nedir, Ne Anlamalısınız? Detaylara Birlikte Bakalım!

Semantik SEO, adından da anlaşılacağı gibi semantikle veya başka bir deyişle ifadeleri yorumlamaktan sorumlu dilbilimsel kısımla ilgilidir. SEO'nun yaptığı gibi kelimeler sadece kendi başlarına değil, aynı zamanda aralarındaki ilişkiyle de ele alınır. Arama amacını göz önünde bulundurarak, kaliteli ve derinlemesine içerik oluşturarak kullanıcıya aradığı tüm bilgileri sağlamak anlamına gelir.

Başka bir deyişle, Semantik SEO, kullanıcı amacı ile içerik arasındaki köprüdür. Örneğin, “semantik SEO” şeklinde Google'da arama yaparsanız, size semantik SEO'nun ne olduğunun cevabını veren doluluktan uzak bir makaleyi açmaktan mutlu olmazsınız. Ayrıca en azından semantik SEO nasıl yapılır ve semantik SEO neden önemli gibi sorulara da cevap almak istersiniz.

Semantik SEO için optimize edilmiş iyi bir makale, bir arama sorgusunun arkasındaki tüm içerik açılarını kapsar. Buna karşılık, eski tarz SEO yaklaşımı, her anahtar kelime için ayrı bir içerik parçası oluşturmaktı. Ama eski günler çok geride kaldı.

Semantik SEO Neden Önemli, Ne İşe Yarar?

Semantik SEO, arama sonuç sayfalarında web sayfalarını konumlandırma söz konusu olduğunda, Google'ın ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan bir SEO yaklaşımı. Ayrıca içerikleriniz için temayı daha iyi seçmemizi ve bu sayede belirli aramalarda daha iyi bir konum almanızı sağlıyor. Dolayısıyla semantik SEO ile daha yüksek bir görünürlük ve trafik alabileceğinizi söyleyebilirim.

Semantik SEO sayesinde yayınlar daha kaliteli hale gelir ve anahtar kelime yoğunluğunun artması problemlerini ortadan kaldırır. Nitekim Google artık anahtar kelime doldurma gibi eski tip SEO alışkanlıklarını siyah şapka olarak değerlendirmektedir ve cezaya maruz bırakmaktadır.

Semantik SEO Nasıl Yapılır? – Sitenizi Anlamsal SEO Açısından Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Semantik SEO için sitenizin ve içeriklerinizin iyi yapılandırılmış olmasına vermelisiniz. Böylelikle hem kullanıcılara hem de Google botlarına daha anlaşılır ve okunabilir bir içerik sunarsınız. Semantik SEO başarısı için özellikle şu hususlara dikkat etmenizi öneririm:

  • Şemalar kullanın. İçeriği sınıflandırmak için verileri yapılandırmaya, bilgileri düzenlemeye ve standartlaştırmaya çalışın. Bu, Google’ın sayfalarınızı daha hızlı anlamasını sağlayacaktır.

  • İçerik üzerinde dikkatli çalışın. Eş anlamlı anahtar kelimeler kullanmanın dışında anahtar kelimenizle bağlamsal olarak ilgili diğer kelimelere de yer verin. Bunlar kullanıcı aramalarında yer almayan kelimeler olsa da Google’ın içeriğinizi hedeflediğiniz konu altında sınıflamasına yardımcı olur.

  • Birbirleriyle konu veya tema olarak yakın olan sayfalarınızın site içi bağlantılarla temas etmesini sağlayın. Bu hem kullanıcıları hem de Google botlarını diğer sayfalara da göz atmaya yönlendirecektir.

Yapay Zeka Sayesinde Google Algoritmaları Her Geçen Gün Daha İnsancıl Hale Geliyor!

Semantik SEO’yu SERP sıralamalarının yeni çalışma şekli olarak görebiliriz. Makine öğrenimi ve yapay zekanın gelişimi sayesinde Google'ın algoritmasının her geçen gün daha insancıl hale geldiğini göz ardı edemeyiz. Bu da Google algoritmalarını kandırmak için kullanılan yöntemleri kalitesiz içerikler üretenlerin elinden alıyor!

Bu nedenle, neredeyse robotik formda tekrarlanan anahtar kelimeler artık uğraşmaya değer değildir, ancak metni doğal bir anahtar kelime kullanımı ve anlamsal kelimeler ile zenginleştirmek gerekir. Kullanıcıların ve Google’ın aradığı şey daha kaliteli içerikle sonuçlara ulaşmaktır.

[widget-136]

Yorum Yap