Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Piramit SEO Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Piramit SEO Tekniğini Nasıl Uygularsınız?

Web sitenize gelen kullanıcılardan aldığınız tıklamalar yeterli geliyor mu sizce? Eskiden olsa çok tıklanan siteniz arama motoru optimizasyonu nezdinde değer görür ve sıralamasını yükseltebilirdi. Ancak zamanla sadece tıklamalar yeterli gelmemeye ve piramit SEO tekniği gibi teknikler gündeme gelmeye başladı. Çünkü sahte tıklamalar, siteye ziyaretçi çekmek için ilginç başlıklar atan ama boş içerikler üreten kişiler arama motorlarının bu konuya el atmasını sağladı ve kullanıcı deneyimine odaklanmaya başlandı. Öyleyse piramit SEO tekniği nedir, neden gündemde?

Piramit SEO tekniği temelde kullanıcı deneyimini arttırmaya odaklanırken site içi gezinme sağlamak için kurgulanan bir SEO tekniğidir. Link inşası yöntemiyle kurgulanır, sitedeki sayfalar arasında bir hiyerarşi sırasına göre geçişler yaratır. Yani ilk etapta ana anahtar kelimenize ek olarak yan anahtar kelimeler üretmenizi, bu yan anahtar kelimeleriniz için de ayrı içerik sayfaları üretmenizi sağlar. Piramit SEO tekniği ile anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra birbirlerine link veren sayfalar üretirsiniz. Piramit SEO tekniği nedir, az çok fikir sahibi olduysanız örneklerle durumu netliğe kavuşturacağım.

Piramit SEO Tekniği Nasıl Uygulanıyor? – Piramit SEO Tekniği Örnekleri

Piramit SEO tekniği örnekleri ile konuyu daha net anlayabilirsiniz. Bu yüzden size basit bir örnek vereceğim. 

Piramit SEO uygulamak istediğinizde öncelikle bir ana anahtar kelimeniz ve yardımcı anahtar kelimeleriniz olması gerektiğinden bahsetmiştim. Anahtar kelimeleriniz için alakalı içerikler üreterek kullanıcıların sayfalarınızda gezinmelerini piramit SEO yöntemi ile sağlayabilirsiniz.

Örneğin anahtar kelimemiz “paten nasıl öğrenilir” olsun. Kullanıcılar paten kaymak istedikleri ve bunu öğrenmeyi planladıkları için arama motorlarında bu ifadeyi aratırlar ve yazıya tıklarlar. Eğer siz paten nasıl öğrenilir yazısına ek ve yardımcı anahtar kelime olarak “başlangıç için hangi pateni seçmeliyim” ifadesini seçip ayrı bir içerik hazırlarsanız ve bu içeriğinizin linkini “paten nasıl öğrenilir” yazınızda geçirirseniz piramit SEO yöntemi için basit bir giriş yapmış olursunuz. Devamında bu ikinci yazınızın içerisinde de “en iyi patenler” anahtar kelimenizi içeren diğer bir içeriğinizin linkini paylaşırsanız tam bir piramit SEO çalışması yapmış olursunuz. Böylece her bir yazı diğer alakalı yazıya giderek kullanıcıların internet siteniz içerisinde kalmasını sağlıyor. 

Kullanıcılar alakalı içerikler arasında dolaşarak sitenizde uzun müddet boyunca vakit geçiriyorlar. Böylece SEO konusunda ilerleme kaydedebiliyor, sıralamanızı yükseltebiliyorsunuz. Fakat piramit SEO tekniği uygulanırken dikkat etmeniz gereken noktaları atlamayın.

Piramit SEO Tekniğinde Yapmanız Gerekenler

Bu tekniği uygulamaya karar verdiğinizde yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunlardan ilki anahtar kelime analizi oluyor. Anahtar kelime analizinizi iyi yaparsanız link inşası için uygun bir çalışma yürütebilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelime için yardımcı anahtar kelimeleri de doğru bir şekilde bulmalısınız. Birbiriyle alakalı, uyumlu ve merak uyandırıcı anahtar kelimeler bulmaya dikkat etmelisiniz ki ziyaretçileriniz merak edip diğer linki tıklayabilsin. 

İçeriklerinizi oluştururken anahtar kelimeyle alakalı, bilgilendirici ve keyif verici bir içerik üretimi gerçekleştirmelisiniz. Link inşasının başarıya ulaşabilmesi için bu şart. Aksi takdirde ziyaretçiyi hemen kaybedebilirsiniz. Alakasız yerlerde dolaşmasını sağlamamalısınız. Bir de içeriklerinizin özgün olmasına, kullandığınız anahtar kelime sayısının dengeli şekilde yer almasına dikkat etmeniz, piramit SEO için önemli detaylardan biridir.

Sosyal medyanın desteğini piramit SEO tekniğinde de alabilirsiniz. Sosyal platformlar içerik paylaşımı yapmak için ideal alanlardır. Piramidinizi oluşturduğunuzda, sosyal medya platformları üzerinden paylaşabilir, hem ana anahtar kelimenizi hem de diğer yan anahtar kelimelerinizi tek bir linkle vererek kullanıcıları çekebilirsiniz. Kullanıcılar bu linke tıkladıklarında ana anahtar kelime ile ürettiğiniz içeriğe gelecekler. Ardından yan anahtar kelimeniz ilgilerini çekecek ve yazı içerisindeki linke tıklayarak alakalı içeriğe gidecekler. Böylece piramit SEO sistemiyle web siteniz içerisinde dolaşacaklar.

Sitenize Kaliteli Trafik Çekmek İçin Emek Vermelisiniz?

Piramit SEO tekniği, kaliteli bir trafik çekmek ve sayfa içerisindeki gezinmeleri artırmak için en iyi yöntemlerden biridir. Bu sayede web sitenizin canlılığını korumayı sürdürür, ziyaretçileri memnun etmenin yollarını bulabilirsiniz. Bu durum arama motorlarını da memnun eden bir sisteme hizmet eder. 

Özellikle Google gibi bir arama motorunda üst sıralara yerleşmek istiyorsanız piramit SEO tekniğinden yararlanabilirsiniz. İç içe geçmiş site içi linkleme çalışması ve link inşası ile ziyaretçilerin sitede kalma süresini uzattığınızda görünür olma şansınız da büyük ölçüde yükselecektir. 

[widget-136]

Yorum Yap