Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mobil SEO Nedir? Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil SEO Yöntemleri İle Kullanıcılara Hoş Bir Deneyim Sunun!

İnternet kullanıcılarının büyük bir oranı, özellikle son on yıldır herhangi bir siteye girerken, bir arama motorunu kullanırken, bir bilgiye erişmeye çalışırken mobil cihazları kullanıyor. Ayrıca bu oran gitgide büyümeye devam ediyor. Masaüstü cihazlar, artık sadece iş için kısa süreliğine kullanılıyor. Bunun farkında olan arama motorları, uzun bir zamandır mobil aramalarla masaüstü aramaları ve bu aramalardan gelen ziyaretçileri birbirinden ayrı değerlendiriyor. İşte tüm bu sebeplerden dolayı mobil SEO konusu gündeme geliyor.

Biliyorsunuz ki SEO çalışmaları, arama motorlarında üst sıraları hedefleyenler tarafından yapılıyor. SEO’nun açılımı da search engine optimization yani arama motoru optimizasyonudur. Öyleyse mobil ve masaüstü cihazlardan yapılan aramaları ayıran arama motorları için özel çalışmalar da yapmak gerekiyor. Mobil SEO nedir diye sorduğunuzda, cevabı da burada yatıyor. Mobil SEO, arama motorlarında mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar için uygulanan bir optimizasyon çalışmasıdır. Eğer mobil SEO nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazıda size detaylı bir bilgi vereceğim. 

Mobil SEO Nedir? - Konuyu Daha Net Anlayın ve Mobil Çalışmalarınızı Doğru Yürütün!

Web sitenizin masaüstü ziyaretçiler dışında mobil cihazlardan da trafik çekmesini istiyor musunuz? Kim istemez ki? Ancak web sitenizin masaüstü görünümü mobil cihazlar için uygun değildir. Mobil SEO nedir, detaylarını öğrenmek istiyorsanız öncelikle gözünüzün önüne masaüstü cihazlardaki site görünümünüzü getirin. 

Masaüstü cihazınız yatay bir formda ve geniş bir ekrana sahip olduğu için web sitenizin görünümü de yataya uyumlu olacaktır. Yazılar geniş bir alana yayılacak, rahat okunacaktır. Görseller çoğunlukla yatay kullanıma uygun şekilde tasarlanacak ve bu uygun bir görünüm sağlayacaktır. Bir de mobil cihazlarınızı düşünün ve gözünüzün önüne akıllı telefonlarınızı getirin. Ekran dikey bir formda ve küçüktür. Sizce web siteniz, masaüstü görünümüyle akıllı telefonunuzun ekranına tam oturacak mı? Tabii ki hayır. İşte bu yüzden mobil uyumlu bir web sitesi arayüzü ve teması kullanmanız gerekiyor. 

Mobil SEO çalışmalarının amacı da web sitenizin mobilde hoş görünmesini, okunaklı olmasını ve ziyaretçi çekmesini sağlamaktır. SEO mobil uyumluluk çalışmaları sonucunda, arama motorlarının mobil cihazlara hizmet veren kurallarına uygun şekilde optimize edilmiş bir mobil web site görünümünüz olacak.

Google, son güncellemeleriyle birlikte web sitelerini dizine eklerken mobil cihazlara öncelik vermeye başladı. Yani Google arama motorunun tarayıcıları öncelikle mobil sitenizi görecek, analiz edecek. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse arama motorlarında görünürlüğünüz de zedelenecektir. Bu yüzden mobil SEO önemli konulardan biridir.

 Mobil SEO Nasıl Yapılır? – Mobil SEO Yöntemleri 

Mobil SEO yapmak için temel birkaç yöntem kullanmalısınız. Böylece hem siteniz mobil uyumluluk hem de hız kazanacaktır. AMP SEO diye adlandırılan hızlandırılmış mobil uyumlu SEO yöntemlerinin kullanılması trafiğinizi büyük oranda arttıracaktır. Kullanmanız gereken mobil SEO yöntemleri:

  • Responsive Tasarım

Sitenizi mobil görünümü ile sunmak istediğinizde ve mobil SEO çalışması yapmak istediğinizde bu yöntemi kullanabilir; var olan web sitenizi uygun CSS kodları kullanılarak kullanıcılara mobil şekilde sunabilirsiniz. Yani aslında içerikte yer alan her şeyin mobile farklı bir şekilde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Mobil SEO için en sık kullanılan yöntemlerden biri olan responsive tasarımla her cihaz üzerinden sitenize görüntüleme alabilirsiniz. Bu yöntemin en önemli artıları aynı URL üzerinden kullanıcılara erişmek, arama motorları tarafından tek bir sitenin analiz edilmesini sağlamak, yönlendirilmelere ihtiyaç duymamak şeklinde ifade edilebilir.

  • Dinamik Sunum

Mobil SEO yapmak isteyip, sitenizin görüntülenmesi için bu yöntemi tercih ederseniz yine aynı URL üzerinden kullanıcılara gösterim yapabilirsiniz ancak burada HTML kodlarının devreye girmesi gerekir. Yani aslında aynı URL üzerinden aynı içerik görüntüleniyor gibi algılansa da bu yöntemde masaüstü kullanıcıyla mobil kullanıcı ayrıştırılıyor ve farklı siteleri görmeleri sağlanıyor. Bu yöntemle mobilde göstermek istediğiniz içerikle web sitesinde göstermek istediğiniz içeriği birbirinden ayırma avantajına sahip olabilirsiniz. Ancak kullanıcılar masaüstünde eriştikleri bir içeriğe mobilde erişemediklerinde sitenizi tercih etmeyebilirler.

  • Paralel Bir Mobil Site

Daha önce mobilden bir siteye girdiğinizde m.siteadi.com şeklinde açıldığına şahit olmuş olabilirsiniz. İşte bu yöntem paralel site yöntemidir ve m. ile başlar. Web sitenizle mobil siteniz farklı URL üzerinden kullanıcılara sunulur. Her bir cihaz için farklı URL’ler üzerinden farklı bir kod sunularak giriş yapılması sağlanır. Cihaza göre sayfa yönlendirme sistemi vardır. Bu yöntem genellikle e-ticaret siteleri kullanıyor. Tasarımın tamamen özelleştirilebilir olması bir artı puan.

Mobil Uygulama SEO Çalışmaları Yapılıyor Mu?

Siteniz dışında eğer mobil uygulama SEO çalışması yapmak istiyorsanız çok daha farklı bir sistemle karşı karşıya kalacaksınız. O da ASO yani app store optimization. Burada da uygulama açıklamanızı, adınızı, uygulama kategorinizi, kullandığınız görselleri ve yorumlarınızı optimize edebiliyorsunuz. Bir mobil uygulama kullanmak isteyen kullanıcıların yarısından fazlası uygulama mağazasında ya da arama motorlarında uygulamayı arattıkları için mobil uygulama SEO ya da ASO çalışması yapabilirsiniz. 

Sitenizin Kullanım Kolaylığını Göz Önünde Bulundurun!

Web sitenizin kullanışlı olmasının yanı sıra mobil sitenizin de kullanışlı olması, sitenizin çok fazla tercih edilmesi anlamına gelecektir. Bu durum sizi arama motorlarının üst sıralarına taşıyabilir. Yani sitenize tıklayan bir ziyaretçinin muhakkak uzun bir müddet orada kalması, içeriğinizi görmesi ve sayfalarınızda gezinmesi önemlidir. 

Mobil sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza iyi bir içerik sunamazsanız, güzel bir tasarımla karşılaşmalarını sağlayamazsanız hemen çıkma oranlarının yükseldiğini göreceksiniz. Bu olduğunda arama motoru sıralamanızı kaybedersiniz ve düşüş yaşarsınız. Yaşanmaması gereken bu durum için mobil sitenizi doğru şekilde tasarlamalı, hoş bir kullanıcı deneyimi sunduğunuzdan emin olmalısınız. 

[widget-136]

Yorum Yap