Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kullanıcı Deneyimi SEO İçin Ne Kadar Önemli?

Kullanıcı Dostu Bir Web Sitesi Google Dostu Demek!

Kullanıcı deneyimi SEO’yu nasıl etkiler? Çoğu zaman SEO uzmanlarının veya internet sitesi sahiplerinin bu soruyu göz ardı ettiğine inanıyorum. Google, kullanıcı dostu web sitesi sayfalarına arama sonuç sayfasında daha fazla şans verir. Bu nedenle SEO’da kullanıcı deneyimi vazgeçilmez unsurlardan biridir.

Sitenizi arama motorları tarafından taranabilir ve keşfedilebilir tutmak için teknik sayfa içi teknikler muhtemelen her zaman önemli bir faktör olacaktır. Ancak Google’ın bir süredir yalnızca SEO odaklı sayfaları biraz arka plana ittiğini bilmenizde fayda vardır. Google yetkilileri “Sıralama, gerçek hayattaki kullanıcılara en yüksek kalitede içerik ve deneyim sağlamakla ilgili olacak.” diyor. Siz de buna kulak vermelisiniz.

Google Kullanıcı Deneyimi Hakkında Neler Söylüyor? – Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi nedir sorusuna genel olarak kullanıcının bir sistem veya hizmetle etkileşim kurma şekli yanıtını vermek mümkündür. Google kullanıcı deneyimi üzerine odaklanmaya özellikle mobil uyumlulukla başladı. Mobil uyumluluk adeta çoğu kalitesiz sayfa için bir katalizör vazifesi gördü ve onların elenmesini sağladı. 2015 yılında sıralamalar için önemli bir faktör haline gelen mobil uyumluluk temel olarak masaüstü web siteniz daha küçük bir mobil ekran için optimize edilmemişse rekabetin arka planın yer almasına neden olan bir güncellemeydi.

Aynı yıl mobil aramalar masaüstü aramaları geride bırakmıştı. Dolayısıyla Google’ın kullanıcı deneyimi hakkında istatistikleri son derece yakından takip ettiğini söylemem gerekir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi Google, kullanıcı deneyimi nedir sorusuna yanıt verebilmek için sıralayacağımız faktörleri yalnızca mobil uyumlulukta bırakmadı. 2015’ten bu yana geçen süre içerisinde kullanıcı deneyimi SEO için giderek daha önemli bir hal aldı.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nasıl Olur? – SEO’da Kullanıcı Deneyimi

Google, en yoğun trafiğe mobil cihazlardan yapılan aramalarla ulaştıktan sonra kullanıcı deneyimi konusuna daha da fazla odaklanmaya başladı. Ancak arama motoru ile kullanıcı deneyimi arasındaki ilişki bundan çok daha fazlasıdır. Bu nedenle kullanıcı dostu site tasarlayabilmek için pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Bunlardan bazılarını sıraladım:

  • Sayfa hızı: Google verilerin kullanıcıların 3 saniyeden daha geç açılan sayfalardan hemen çıktıklarını gösteriyor. Bu nedenle kullanıcı dostu web sitesi hızlı açılmalıdır.

  • LCP (Largest Contentful Paint): Sayfanın en üstündeki içerik için kullanılan LCP, Google ve kullanıcı deneyimi açısından son derece önemlidir. Kullanıcılara karşılayan en önemli sayfa içeriği olan bu bölümün 2 saniyeden daha kısa bir sürede doğru şekilde çalışması gerekir.

  • FID (First Input Delay): İsminden de anlayabileceğiniz üzere FID, bir tıklama yapıldığında oluşan gecikmedir. İstatistikler, kullanıcı deneyimi açısından FID’nin 0.1 saniyeden daha az olması gerektiğini söylüyor.

  • CLS (Cumulative Layout Shift): Bazen bir sayfanın öğeleri, sayfa yüklenirken konumlarını değiştirebilir. CLS, bu kaymaları zaman açısından değil, sıklık ve ölçek açısından ölçer. Kullanıcı dostu web sitesi için bu oran 0.1’i geçmemelidir.

  • Mobil uyumluluk: Yukarıda bahsettim. Eğer internet sitenizin ve sayfalarınızın iyi sıralamalar almasını istiyorsanız adaptif web siteler oluşturmalısınız.

Kullanıcı Deneyimine Neden Önem Vermelisiniz?

Kullanıcı deneyimi bir web sitesinin SERP sıralamasının belirlenmesinde oldukça etkilidir. Tamamen uyarlanabilir bir arama motoru olan Google, sıralama kriterlerini değiştirmiştir. Tamamen kullanıcı odaklı olma yolunda olduğundan, her web sitesinin sıralamasını değerlendirmek için bilimsel ve dil işleme teknolojilerini kullanmaya başlamıştır. Bunlardan bazılarına yukarıda değindim.

Ayrıca kullanıcı deneyimi yalnızca arama motoru botları için değil, ziyaretçileriniz için de önemlidir. Zengin ve etkileyici bir kullanıcı deneyimi gerçekten de potansiyel müşterilerinizin dikkatini çeker! Bu tür bir deneyim, belirli bir web sitesini görüntüleyen kullanıcılara her zaman yardımcı olur ve böylece daha uzun süre kalmalarına izin verir. Bu da hem Google’a hem de site istatistiklerinize olumlu yansır.

[widget-136]

Yorum Yap