Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? – Ziyaretçileri Korumak İçin 7 Önemli Yöntem!

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Neler Yapmalı? - Ziyaretçilerinizi Tutmanın Yolları

SEO çalışmaları açısından önemli konulardan biri bounce rate yani hemen çıkma oranı kavramıdır. Web sitenizin arama motorlarında gerilere düştüğünü fark ediyorsanız nedenlerden biri ziyaretçilerin hemen çıkma oranları olabilir. Google bu durumu tespit ettiğinde sitenizi kalitesiz olarak hafızasına alacaktır ve altlara düşürecektir. Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür bilirseniz bu tehlikeyle karşı karşıya kalmazsınız.

Bounce rate nasıl düşürülür merak mı ediyorsunuz? Arama motoru optimizasyonu yaparken hemen çıkma oranı dediğimiz bounce rate için de aksiyon alırsanız çalışmalarınız boşa gitmemiş olur. Çünkü arama motorlarında ne kadar yükseklerde olursanız olun, ziyaretçileriniz sayfanızı tıkladıktan sonra bir anda çıkarlarsa bir anlamı kalmaz ve düşüşler yaşarsınız. İşte bu sebeple hemen çıkma oranı nasıl düşürülür bilmelisiniz. 

Hemen Çıkma Oranı Denilen Bounce Rate Nasıl Düşürülür? İşte Yöntemler…

Web sitenizi geliştirme çalışmalarını yürütürken ziyaretçilerinizin nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını da analiz etmelisiniz. Google analytics sonuçlarını sürekli gözlemleyerek ziyaretçilerinizin hemen çıkma oranı için çıkarımlarda bulunmalı, sevilmeyen içerikler için aksiyon almalısınız. Çünkü hemen çıkma oranı düşürme çalışmaları yapmaya başlamazsanız arama motoru sonuçlarında düşüşler başlayabilir. Dikkat etmeniz gereken 7 konuyu mutlaka dikkate almalısınız. 

1. 404’e Düşmemek

Tüm sayfalarınızın doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Çünkü internet kullanıcılarının hemen çıkma oranlarını yükselten en önemli konuların başında 404 hataları geliyor. Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye sormaya başladığınız ilk andan itibaren 404’e düşen sayfalarınız var mı kontrolünü sağlayın. 

2. Hedef Kitleye Uygun Sayfa İçerikleri

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını biliyorsunuz. Peki, web sitenizde o ihtiyaçları karşılayacak içerikler ve sayfalar bulunuyor mu? Çünkü eğer bir şekilde sayfanıza çektiğiniz kişiler aradıklarını hemen göremezlerse sitenizde kalmayacaklardır ve hemen çıkma oranı yükselecektir. Hemen çıkma oranı düşürme çalışmalarının en önemli ayağı hedef kitleniz için uygun sayfalar barındırmaktır. 

3. Doğru Anahtar Kelime Optimizasyonu

Bounce rate yani hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye sorduğunuzda verilebilecek bir diğer cevap da doğru anahtar kelime optimizasyon çalışmaları yapmaktır. Hedef kitleniz sizi ancak bu şekilde bulabilecektir. Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmek istiyorsanız mutlaka doğru anahtar kelimeler seçin, alakalı içeriklerin bulunmasına özen gösterin. Sayfanıza giren ziyaretçiler aradıklarından bağımsız ve alakasız içeriklerle karşılaşırlarsa anında ayrılacaklardır. 

4. Akıcı ve Yormayan İçerikler

İçeriklerinizin kısa olması SEO açısından kötü karşılanabildiği gibi aşırı uzun ve yorucu içerik yazıları da hedef kitlenizi uzaklaştırır. Web siteniz için hemen çıkma oranı düşürme çalışmaları yapmak istiyorsanız akıcılığı bulunmayan ve yalın olmayan içerikleri düzenlemelisiniz. 

5. Kullanıcı Dostu Web Sitesi Tasarımı

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye soran birine verilebilecek en iyi cevaplardan biri de kullanıcı dostu ve basit bir web sitesi tasarımı yapmaktır. Ziyaretçileriniz aradıklarını bulmakta zorlanacakları bir tasarımla karşılaşırlarsa hiçbir şekilde sitede kalmak istemeyecekler.

6. Mobil Uyumluluk (Responsive Tasarım)

Web siteniz responsive tasarıma sahip olmalıdır. Yani mobil uyumluluğa sahip olmalı, mobil kullanıcıların da sitenizde rahat etmesine olanak tanımalıdır. Zaten son yıllarda masaüstü internet kullanıcılarından ziyade mobil kullanıcılar bulunuyor ve sitenize çektiğiniz trafiklerin çoğunu mobilden sağlıyorsunuz. İşte bu yüzden mobil uyumluluk testlerinizi yapmalısınız. Web sitenizin ve sayfalarınızın hemen çıkma oranlarını düşürmek istiyorsanız bu şart!

7. Hızlı Web Site

Sitenizin hızı düşükse hemen çıkma oranı yükselir. Bu çok önemli bir kuraldır. Bu yüzden SEO çalışmalarında site hızı da dikkate alınır. Düşünsenize, bir konuyu araştırıyorsunuz ve web sitesine tıkladınız. Aradığınız bilgiye erişene kadar saniyelerce beklediniz. Muhtemelen çıkacaksınız ve başka bir site üzerinden araştırmaya devam edeceksiniz. Çünkü yeni teknolojilerle birlikte hız da önem kazandı. Web siteniz yavaş olduğunda ilk sırada çıksanız bile kullanıcılar sizden vazgeçip ikinci sıradaki sayfayı açmaya döneceklerdir.

Çalışmalarınızı Gözden Geçirin ve Üst Sıralardaki Yerinizi Sağlamlaştırın!

Web kullanıcıları sayfalarınızı keşfettiklerinde kaliteli vakit geçirmek isterler. Aradıklarını bulamadıklarında da hiç beklemeden sayfanızdan çıkarlar. Böylece var olan Google sıralamanızı da kaybedersiniz. Bunun gerçekleşmemesi için mutlaka çalışmalarınızı hemen çıkma oranı düşürme odaklı gerçekleştirmelisiniz. 

Bounce rate yani hemen çıkma oranı, yukarıda verdiğim bilgilerle düşürülebilir. Böylece SEO çalışmalarınızı doğru stratejilerle yürütmeye devam edebilirsiniz. Kullanıcı deneyimini ön planda tutarsanız başarılı bir dijital pazarlama stratejisi belirleyebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap