Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Tag Manager Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google Etiket Yöneticisi İle Neler Yapabilirsiniz? – Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google’ın dijital pazarlamaya hizmet eden önemli araçlarından biri Google Tag Manager yani Türkçe adıyla etiket yöneticisidir. Bu araç sayesinde site içindeki etiketleri kolayca yönetebilir, kullanıcı eğilimlerini analiz edebilirsiniz. Peki, tam olarak Google Tag Manager nedir ve ne işe yarıyor? 

Google Tag Manager kullanımı son zamanlarda epey artmaya başladı. Çünkü bu araç web sitenizin ihtiyaç duyduğu etiket yönetimini kolayca yapıyor. Google etiket yöneticisi anlamına gelen Tag Manager, dijital pazarlamada fark yaratıyor. Öyleyse tam olarak ne yapıyor? 

Google Tag Manager Nedir? 

Bir web sitesinin hangi alanlarında nasıl hareket edildiğini izlemeye yarayan etiketler Google Tag Manager aracılığıyla yönetilebiliyor. Böylece kullanıcıların web sitenizde neler yaptığını, hangi linklere tıkladıklarını, hareketlerini analiz edebiliyorsunuz. Yani kullanıcı davranışlarını izleyen, analiz eden bir etiket yönetim aracı diyebilirim.

İnternet sitenizde kullanıcı deneyimlerini izleyen kodlar bulunuyor. İşte bu kodlara etiketler deniyor. Google Tag Manager kullanarak bu kodları izlemeniz ve kontrollerini sağlamanız mümkün hale geliyor. 

Google Tag Manager kullanımı, son yıllarda dijital pazarlamada büyük bir etkiye sahip. Kullanıcı deneyimlerinizi iyileştirmek istiyorsanız Google’ın tasarladığı yardımcı araçlar gerçekten çok işe yarıyor. Tag Manager kullanmak da web sitenizi iyileştirmeniz noktasında önemli adımlar atmanıza olanak tanıyacak. 

Google Tag Manager Hangi Yararları Sağlayacak?

Google Tag Manager içerisine izleme kodlarınızı eklediğinizde tıklanmalar, sayfa yüklemeleri, sayfadaki hareketler gibi konularda zamanı ve etiketlerinizi dilediğiniz şekilde yönetiminize izin verecektir. Google Tag Manager ile web sitenizin kaynak kodunu değiştirmenize gerek kalmadan etiketlerinizi yönetebilir, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Web siteniz üzerinde yapılan her hareketi yararlı bir dönüşüme çevirebilirsiniz. Sevilenler ve sevilmeyenler konusunda fikir sahibi olduğunuzda diğer çalışmalarınızı da nasıl yöneteceğinizin farkında olursunuz.

Google Tag Manager aracı, Google Analytics, Google ADS, Firebase gibi araçlarla da uyum içerisinde çalışabiliyor. Elde edilen verilerin işlenmesi ve analiz edilmesi için geniş bir çalışma yürütebiliyorsunuz. 

Google Tag Manager İle Neler Yapabilirsiniz? – Google Tag Manager Kullanımı ve Avantajları

Google etiket yöneticisi de diyebileceğimiz Tag Manager, kolay kullanımıyla iyi bir etiket yönetim aracıdır. Web sitenizin ziyaretçileriyle ilgili analizleri kolayca değerlendirebilmenizi sağlayan bir araçtır. Peki, Google etiket yönetici ile neler yapabileceksiniz?

  • İzleme Kodlarının Hızlı Dağıtımı

Klasik bir sistemde izleme kodlarının bir geliştirici tarafından yüklenmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak Google etiket yöneticisi sayesinde kendi izleme kodlarınızı yani etiketlerinizi kendiniz yükleyebilirsiniz. Bu da işleri daha fazla hızlandırır.

  • Tüm Etiketlerin Tek Yerden Kontrolü

Google Tag Manager yani etiket yöneticisi sayesinde eskiden olduğu gibi web sitenizin kaynak koduna eklemek yapmak durumunda kalmazsınız. Bir sorun çıktığında tek tek kodları bulmak zorunda kalma durumu da ortadan kalkar. Google Tag Manager’a giriş yaparak tüm etiketlerinizi tek yerden kontrol edebilirsiniz.

  • Taraf Test Araçları

Google Tag Manager yardımıyla tıklamaların tetiklenmesini kontrol etme şansınız da bulunuyor. Tetiklenen ve tetiklenmeyen yerleri tespit edebiliyorsunuz, böylece sitenizi canlıya almadan önce hataları ayıklıyorsunuz. 

  • Hızlandırılmış Mobil Sayfa Desteği

Tag Manager, mobil uyumluluk konusunda da beklentilerinizi karşılamak üzere AMP desteği sunuyor.

  • Hazır Etiket Şablonları

Google ADS dönüşümleri gibi ihtiyacınız olan hazır ve yerleşik etiket şablonlarını da beraberinde getiren bir araçtır.

  • Kullanıcı İzinlerini Yönetme

Şirketler için oldukça gerekli özelliklerden biri olan kullanıcı izinleri, çalışanlarınızın da görüntüleme ve erişim sağlama durumlarında izinleri yönetebilmenizi sağlar. Ayrıca müşterileriyle belirli paylaşımlarda bulunmak isteyen ajanslar için de yararlı bir özelliktir.

İşinizi Kolaylaştırmak İçin Gereken Her Şey Var!

Google, sunduğu tüm ücretsiz araçlarla dijital pazarlama süreçlerinizi etkili bir şekilde yürütmenize yardım ediyor. Tag Manager da onlardan sadece biri. Etiketlerinizi tek bir yerden yönetmenize olanak tanıyan bu araç, birçok profesyonelin kullandığı bir araç.

İşlerinizi büyütmek istiyor, web siteniz için en iyisini bulmak ve müşterilerinize ya da ziyaretçilerinize uygun içerikler üretmeye devam etmek istiyorsanız siz de Tag Manager yani Google etiket yöneticisi kullanabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap