Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Sıralaması Neden Düşer? - Web Sitenizin Google Sıralaması Düştüyse…

Aldığınız Sıralamalar Neden Kalıcı Değil?

Yeni teknolojilerin bu kadar popüler olduğu, dijital dünyanın etki alanının genişlediği son yıllarda her kişinin ve her kurumun web sitesi bulunuyor. Haliyle herkes kendi web sitesinin ilk sıralarda yer almasını ve internet kullanıcılarının kendi sayfalarını ziyaret etmelerini bekliyor. Hal böyle olunca da optimizasyon konusu gündeme geliyor. Ancak tüm çalışmalarınıza rağmen iyi bir sıralama alsanız bile Google’da sıralama kaybetmek de olası bir durumdur. Peki, Google sıralaması neden düşer?

Google arama motoru botları birçok faktörü göz önünde bulundurarak sitenizi tarıyor. Böyle olunca, en küçük detayda bile SEO çalışmalarınızın yetersiz kaldığını düşünebiliyor, site kalite ve güvenilirlik puanınızı düşürebiliyor. Bu da sıralamanızın düşmesine yol açıyor. Öyleyse ne yapmalısınız? Google sıralaması neden düşer, neler yüzünden böyle bir sonuç elde edersiniz? Bu yazıda Google sıralama kaybı konusundan bahsedeceğim ve atmanız gereken adımları anlatacağım.

Web Sitesi Google Sıralaması Neden Düşer? Düşüşteki Etkenler Neler?

SEO sıralama kriterleri aslında birçok değerin ölçülmesine bağlı olarak yapılanıyor. Aslında temel kriter kullanıcı deneyimleridir. Yani kimin sitesi daha fazla tıklanıyor, okunuyor ve sayfalarda ne kadar süreyle vakit geçiriliyor? Geçirilen vaktin sonunda diğer sayfalar da ilgi çekiyor mu? Yoksa kullanıcılar sayfalardan direkt olarak mı ayrılıyor? Tüm bu faktörler Google sıralaması konusunda belirleyici olabiliyor. 

Web sitesi Google sıralaması düşüşleri temel olarak iki kategoriye ayrılabilir. Birinci kategoride tamamen SEO hatalarına ve eksikliklerine bağlı olarak yaşanan ani düşüşler, diğer kategorideyse sizin dışınızda gelişen faktörler bulunabilir. Bu yüzden siz elinizden geleni yaparak hatalarınızı en aza indirmek zorundasınız. Gerisi sizin için gelecektir. O halde Google sıralaması neden düşer diye soranlar için şu konulara dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebilirim:

  • Anahtar Kelimelerinizin Güncelliği

Sitenizi optimize ettiğiniz anahtar kelimeleriniz geçmişe yönelik olabilir, aynı anahtar kelimeler şu an sıralama kaybetmenize sebep olabilir. İyi bir Google sıralaması almak ve bu sıralamayı korumak için güncellik önemli bir konu. 

  • Kırık İç Linkler

Sitenizde kaldırdığınız sayfaların linkleri olabilir, bozuk linkler sıralamanızın düşmesi için yeterli nedenlerden biridir. 301 ile bozuk sayfalarınızı yönlendirmeniz gerekiyor. Böylece ziyaretçilerin doğru sayfaya gelmelerini sağlayabilirsiniz.

  • Google Güncellemeleri 

Google kendini yenilemeyi seviyor. Sürekli kullanıcı deneyimlerini izleyerek güncellemelerini yapıyor. Eğer siz de Google güncellemelerini sık sık takip ederseniz, geri kaldığınız noktaları öğrenip düzenlerseniz güncelliği yeniden yakalayabilirsiniz. Google’ın güncellemelerini yayınladığı bloglarını ve SEO uzmanlarını sürekli takip ederek güncellemelerden haberdar olmalısınız.

  • Rakiplerin Çalışmaları

Google sıralaması neden düşer diye sorduğunuzda her zaman hatayı kendinizde aramak yerine biraz da rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Belki de siz her şeyi doğru yaptınız ama buna rağmen sıralamada birileri önünüze geçiyor. Bunun nedeniyse rakiplerinizin yaptıklarıyla sizden daha iyi bir Google sıralaması almasıdır. 

  • Kaybedilen Kaliteli Backlinkler

Siteniz için aldığınız backlinklerin yerinde olduğundan emin olun. Çünkü kırık linkler, ister iç linkleme olsun ister dış linkleme, sıralamanızdaki düşüşleri açıklar. Bazı SEO araçları yardımıyla bu backlinkleri tespit ederek yenileriyle değiştirmelisiniz. Bu bağlantılar aracılığıyla gelen trafiğiniz kesildiyse sıralamanız azalmış olabilir.

  • Google Cezası Alma

Google zaman zaman bir hata tespiti yaptığında sitelere cezalar verir. İşte o zaman ani Google sıralama düşüşleri kaçınılmazdır. Bu durumda sitenizin cezaya çarptırılıp çarptırılmadığının sağlamasını yapmak için Google haricindeki diğer arama motorlarındaki sıralamanızı kontrol edebilirsiniz. 

  • Web Site Hızı

Web sitenizin hızı yavaşladıysa ve birkaç saniye içinde açılmıyorsa internet kullanıcıları sayfanızdan ayrılacaktır. Bu da SEO kalite puanınıza etki edecektir ve sıralamanızı kaybetmenize neden olacaktır. Site hızı işte bu yüzden SEO açısından çok önem verilmesi gereken bir konu.  

  • İçerik Kalitesi ve Kopya İçerikler

İnternet kullanıcıları arama motorunda sitenizi görüp tıkadığında, ilgilendiği içeriği bulamazsa hemen çıkar. Fakat tam istediği içeriği bulursa incelemeye ve sayfada kalmaya devam eder. Hatta diğer sayfaları da dolaşarak site içi gezinme oranlarınızı artırır. Bu yüzden kullanıcıların ilgilerini uyandıran içerikler oluşturmalısınız. 

Bir de kopya içerik konusu var. Eğer içeriklerinizin kopya olduğu tespit edilirse Google sıralamanız ciddi oranda düşecektir. Çünkü kopya içerikleriniz Google botlarının gözünden kaçmıyor. 

  • Sayfalarda Geçirilen Süreler

Sitenize çektiğiniz trafik oranı iyi bir noktada olabilir fakat kullanıcıların ne kadar süre boyunca sitenizde kaldıkları tıklamalardan daha önemlidir. Çünkü Google da biliyor ki son yıllarda tıklama almak için türlü oyunlar dönüyor. Sayfalarda kalitesiz içerikler, dikkat çekmek için üretilmiş alakasız başlıklar ve benzeri durumlar Google tarafından istenmiyor. Bu yüzden Google’ın son güncellemeleri kullanıcı odaklı olunması yönündedir. Hal böyle olunca, sayfalarınızda geçirilen süreler de kalitenizi belirliyor. Sayfanıza tıklayan kullanıcıların hemen kaçmamalarına dikkat ederseniz sıralamanız düşmez. 

Google Sıralama Faktörleri Konusunda Güncellikten Yana Olun!

Web sitesi Google sıralaması düşüşleri yukarıda bahsettiğim birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Hatta günbegün bu faktörler de değişebiliyor. Google sürekli kendini kullanıcı deneyimlerine göre şekillendiriyor ve bunun için yapay zekadan yardım alıyor.

Google’da sıralama kaybetmek istemiyorsanız arama motoru optimizasyon çalışmalarınızı Google kriterlerine göre yapmalısınız. Bu çalışmalarınızı yürütürken deneyimlerinde yararlanmak istediğiniz bir SEO danışmanı ile de yolunuza devam edebilirsiniz. SEO için doğru adımları atmak zor gibi görünse de aslında çok basittir ve sadece yenilikleri takip etmeniz önemlidir. Her an güncel kalırsanız başarıya ulaşabilirsiniz ve üst sıralarda kalmayı koruyabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap