Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Önemli Google Sıralama Faktörleri – SEO Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Arama Sonuçlarındaki Konumunuzu Neler Etkiliyor? – Google Sıralama Faktörleri

Google, arama motorları arasında tartışmasız liderdir. Çoğu web sitesi sahibinin TOP10'a gitmek istemesine şaşmamalı. Google sıralama faktörleri hakkında bilgi edinmek ve buna göre web sitenizi optimize etmek, ilk sayfada yer almanıza yardımcı olacaktır. Sıralamadaki konumunuzu yükseltmek için nelere dikkat etmeli ve hangi web sitesi öğelerini değiştirmelisiniz?

Google geliştiricileri Google sıralamaları üzerinde etkili olan 250’den fazla kriter olduğunun altını çiziyor. Elbette burada bunların hepsine değinmeye çalışmayacağım, nitekim bunların hepsini bilmek de en iyi SEO uzmanları için bile mümkün değil. Ancak Google sıralamaları için gerçekten fark yaratacak Google sıralama faktörleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Google Sıralamanızı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Özetle, Google sıralama faktörleri, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki konumunu etkileyen ve arama motoru tarafından dikkate alınan unsurlardır. Bu basit sinyaller, web sitesi sahiplerinin neye odaklanmaları gerektiğini belirlemelerine yardımcı olur. Google sıralama kriterleri hakkında bilgili olmak ve isteklerini karşılamak arama sonuçlarında daha iyi konumlar elde etmek ve daha yüksek trafik sağlamak anlamına gelir.

Web sitenizin arama sonuçlarındaki konumunu etkileyen öğelerin hepsini bilebilmek yukarıda belirttiğim gibi neredeyse imkansızdır. Ayrıca Google'ın, kullanıcılara beklentilerini karşılayan en kaliteli, benzersiz sonuçlar sunmasını sağlamak için algoritmalarını düzenli olarak değiştirdiğini de belirtmekte fayda var. Ancak uzun bir süre değişmeyeceğini düşünebileceğimiz en önemli Google sıralama faktörleri şunlardır:

  • Kaliteli ve Özgün İçerik – En Önemli Google Sıralama Faktörleri

Kaliteli içerik, odaklanmanız gereken ilk unsurdur. SERP'leri fethetmek için, sizi alanında uzman olarak konumlandıracak benzersiz ve değerli metinler oluşturmalısınız. E-A-T şeklinde kısaltılan (uzmanlık, otorite ve güvenilirlik) Google algoritmaları için hala en önemli konulardan biridir. Google, benzersiz ve güvenilir içeriklere sahip web sitelerini ödüllendirir. İlham vermek ve konuları ayrıntılı olarak açıklamak, daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. 

Ayrıca içeriğinizin arama amacına uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar "2 yaşındaki bir çocuk için en iyi hediye" gibi sorular yazdıklarında, muhtemelen bir tavsiye, dolayısıyla blog arıyorlardır. Öte yandan, “iPhone 13 pro gold 64GB” araması yapan kişiler muhtemelen ürünü almaya hazırdır ve blog yazılarına ihtiyaç duymazlar. Arama amacına uygun içerik oluşturmak, kullanıcıları memnun etmenize ve hemen çıkma oranını düşük tutmanıza yardımcı olacaktır.

  • Anahtar Kelime Optimizasyonu – Google Sıralama Faktörleri

İçeriğinizi oluşturduğunuza göre artık onu optimize etme zamanı geldi. Bu şekilde hem Google'a hem de kullanıcılara web sitenizdeki hangi öğelerin özellikle önemli olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini göstereceksiniz. Anahtar kelime araştırması yaparken ve görüntülenmesini istediğiniz kelime öbeklerini seçerken, profilinize ve hedef kitlenize uygun anahtar kelimeleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Web sitenizi optimize etmek istediğiniz anahtar kelimeleri seçtikten sonra anahtar kelimelerinizi; meta etiketlerde, başlıklarda, URL’lerde ve elbette organik bir şekilde içerikte kullanmaya özen gösterin. Tabii abartılı bir kullanımdan kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  • Backlinkler – En Önemli Google Sıralama Faktörleri

Backlinkler günümüzde önemli olan Google sıralama faktörleri arasında kesinlikle sayılmalıdır. Google, bir web sitesini analiz ederken, ona yönlendiren bağlantıların ortalama değerini ve sayfanıza bağlanan alan adlarının kalitesini kontrol eder. Kaliteli dış bağlantılar, web sitenizin içeriğinin isteyerek atıfta bulunulan değerli bir bilgi kaynağı olduğunun açık bir işaretidir.

Ayrıca, backlinklerin sayısında doğal olmayan bir artış manipülasyon olarak kabul edilebileceğinden, bağlantıları kademeli olarak elde etmek önemlidir. Sonuç olarak, Google sayfanızı cezalandırabilir ve bu da ters etki yaratacaktır.

  • Sayfa Hızı ve Core Web Vitals – Google Sıralamaları İçin En Önemli Faktörler

2 veya 3 saniyeden uzun sürede yüklenen web siteleri hemen çıkma oranını olumsuz etkiler. Böyle bir durumda insanlar sabırsızlanıyor ve sayfayı terk ediyor. Bu, Google'a bir sitenin kullanıcı dostu olmadığını ve SERP'lerde üst sıralarda yer almayı hak etmediğini bildirir. Web sitesi yükleme hızı ve Core Web Vitals verileri, son yıllarda en önemli Google sıralama faktörleri arasındadır. Eğer üst sıralarda yer almak istiyorsanız kullanıcı dostu bir siteye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

  • Mobil Uyumluluk – En Önemli Google Sıralama Faktörleri

Çoğumuz işe gidip gelirken, trafik sıkışıklığında dururken, bir restoranda yemek beklerken ve çok daha fazlasını yaparken mobil cihazlarda internette geziniyoruz. Elbette Google da bunu biliyor. Bu nedenle, duyarlı web tasarımına sahip olan ve akıllı telefonlarda veya tabletlerde düzgün şekilde görüntülenen sayfaları daha üst sıralarda yer alıyor.

  • Domain Otoritesi – Google Sıralama Faktörleri

Google sıralama faktörleri arasında sayılması gereken bir diğer husus da alan adınızın yaşı ve otoritesidir. Domain otoritesi 0 ile 100 arasında değişebilir; burada 100, mümkün olan en iyi sonuçtur, bu da sayfanızın değerli ve saygın olduğu anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, etki alanınız ne kadar eski ve sahip olduğu backlinkler ne kadar kaliteliyse, domain otoritesi de o kadar yüksek olur.

  • Güvenlik – Google Sıralama Kriterleri

Kullanıcıların güvenliği Google için çok önemlidir. Bu basit nedenden dolayı, geçerli, doğru uygulanmış bir SSL sertifikasına sahip web siteleri arama motoru tarafından ödüllendirilir ve daha üst sıralarda yer alır. Bu sertifika, bir web sunucusu ile bir tarayıcı arasındaki güvenli bağlantıya izin verir ve bunu onaylar. SSL, bir web sitesinin güvenilirliğini artırır. Sayfanızda sertifika yoksa, çevrimiçi alışveriş yapanlar, işlemi güvenli bir şekilde tamamlayamadıklarını fark ettiklerinde sayfadan ayrılabilir ve alışveriş sepetini terk edebilirler.

  • Kullanıcı Deneyimi – Google Sıralama Faktörleri

Google, arama sonuçlarını insanlar için yararlı ve arkadaşça hale getirmeye çalışır. Sonuç olarak, olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan yüksek sayfalarda sıralanır. Peki bir sitenin kullanıcı dostu olup olmadığını Google nasıl anlar? Google sıralama faktörleri arasında bunu anlamak için hemen çıkma oranı, oturum süresi, tıklama oranı gibi kriterler vardır. Bu nedenle kullanıcıları mümkün olduğunca sitenizde tutmaya çalışmalı ve işlemleri kolayca sonuçlandırabilmeleri için onlara sezgisel bir kullanıcı yolculuğu sunmalısınız.

İyi Bir Deneyim Sunun, Web Siteniz Arama Sonuçlarında Yukarı Çıksın!

Google sıralama faktörleri arasından günümüzde en çok dikkat etmeniz gerekenlere yukarıda yer verdim. Google geliştiricileri çoğu zaman Google sıralama faktörleri hakkındaki bilgiler hakkında gizemli konuşmalar yapsa da ve bilgileri tam olarak doğrulamasa da SEO çalışmalarımda bu faktörlere önem vermemin başarı getirdiğini bizzat deneyimledim.

Google'ın, kullanıcılara en doğru ve kaliteli arama sonuçlarını sunmasını sağlamak için algoritmalarını düzenli olarak güncellediğini unutmayın. Bu nedenle yalnızca internet sitenizin SEO performansını geliştirmeye değil, kendinizi geliştirmeye odaklanmayı da unutmayın. Sektörden haberleri ve Google algoritmaları ile ilgili yeni duyuruları ve güncellemeleri takip edin, uygulamalarınızı daima güncele uydurduğunuzdan emin olun!

[widget-136]

Yorum Yap