Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Search Console Nasıl Kullanılır? – Sayfalarınızın Performansını Takip Edin!

Her Dijital Pazarlamacının Kullanması Gereken Google Search Console ile Tanışın!

Web sitenizi Google aramaları için optimize etmek istiyorsanız dijital görünürlüğünüzü arttıracak pek çok SEO aracı vardır. Google da web site sahiplerine sunduğu ücretsiz araçlarla hiçbir zaman desteğini esirgememektedir. Bunlardan biri olan Google Search Console SEO için yararlanabileceğiniz en iyi araçların başında gelir.

Ziyaretçilerin web sitenizde nasıl davrandığını izleyen Google Analytics’ten farklı olarak Google Search Console, sitenizin arama motorlarıyla nasıl iletişim kurduğunu izler. İster yeni bir site kuruyor olun, ister yıllardır çalışır durumda olan bir siteniz olsun, Google Search Console, SEO stratejinizdeki değişiklikleri ölçmek ve bilgilendirmek için değerli bilgiler sağlayan kritik bir araçtır.

Google Search Console Nedir? Detaylı Bir Bakışa Ne Dersiniz?

Google Search Console, sitelerinin Google aramada nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamaları ve izlemeleri için web sitesi sahiplerine sunulan ücretsiz bir platformdur. İçeriği organik arama için optimize etmeye çalışıyorsanız, Google Search Console, ne kadar iyi yaptığınızı değerlendirebileceğiniz yerdir.

Bu platform, site sahiplerinin mobil site performansını, arama sonuçlarını ve en yüksek trafiğe sahip sayfaları ve sorguları görüntülemesine olanak tanır. Eskiden Google WebMaster Tools ismini kullanan Google Search Console, Google'ın web sitesi sahipleri için en önemli olduğuna inandığı şeylere odaklanan yeni raporlar ve özellikler içerecek şekilde iki günlük bir gecikmeyle düzenli olarak günceller. Google Search Console için veri güncellemesi otomatiktir, bu nedenle en son verileri almak için ek bir şey yapmanız gerekmez.

Google Search Console Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Google Search Console, arama motorunun sitenizi nasıl gördüğünü ve aramada nasıl göründüğünü daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için Google'dan veri çeker. Bu verileri tek bir yerde toplayarak ve ayrıştırmaya yardımcı olacak çeşitli raporlar sağlayarak organik arama trafiğinizi iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlar.

Sitenizin aramada nasıl performans gösterdiğini ve bu performansı nasıl iyileştireceğinizi anlamak, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanın hayati bir parçasıdır. Google Search Console kullanımı ile hem web sitenizin SEO’sunu iyileştirir hem de dijital pazarlama süreçlerinizin verilerini toplayarak yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Google Search Console'da sağlanan ayrıntılı bilgi ve içgörülere daldığınızda, hangi sayfaların en çok ve en az trafiği aldığı gibi şeyleri öğrenecek ve objektif verilere göre harekete geçebileceksiniz. Google Search Console, düzeltilmesi gereken tarama hatalarından organik trafiği çekmeyen anahtar kelimelere kadar web sitenizde neler yapmanız gerektiğini görmenize yardımcı olur.

Google Search Console Nasıl Kullanılır? – Temel Özelliklere Göz Atalım!

Google Search Console’da ilk kez oturum açtığınızda, sol tarafta raporların bir listesini ve ana ekranda raporların bir özetini göreceksiniz. Bununla birlikte elbette Google Search Console yalnızca birkaç rapordan ibaret değildir. Google Search Console nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız gelin temel özelliklerine bakacağımız bir yolculuğa çıkalım.

 • Performans Raporları – Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Sitenizin Google Arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğiyle ilgili önemli metrikler mi arıyorsunuz? Bunları burada bulacaksınız. Google Search Console, performansa ilişkin geniş bir genel bakış sağlar ve filtreleri kullanarak alana özel analiz için en önemli ayrıntıları inlemenize imkan verir. Sitenizin arama performansını iyileştirmek ve Google'dan daha fazla organik trafik almak için burada bulduğunuz bilgileri kullanın.

Performans panelinde metriklerin ne tür arama sonuçları için olduğunu ve gösterilen zaman çerçevesini belirten filtreler bulunur. Hangi arama sonuçlarını görmek istediğinizi seçmek için bunlara tıklayın. Aynı grafikte iki arama türü veya iki zaman dilimini karşılaştırmayı da seçebilirsiniz.  

Ayrıca ek filtreler ekleme seçeneğiniz de vardır. Örneğin, masaüstü trafiğimizin mobil trafiğimize kıyasla nasıl göründüğünü görmek istedim, bu yüzden '+ Yeni' düğmesini tıkladım, 'Cihaz' ve 'Karşılaştır'ı seçtim. Bakmak istediğim iki şeyi seçtim ve tıkladım. Her şey bu kadar basittir.

Bunun dışında en çok ziyaret edilen sayfalar, en çok aranan sorgular, ziyaretçilerin geldiği ülkeler, kullanılan cihazlar, toplam tıklama ve daha birçok veri elinizin altındadır.

 • Dizin Raporu – Google Search Console Kullanımı

Hatalar bazen olur. Ancak, sitenizde kalıcı olmalarına izin vermek, arama performansınız üzerinde uzun vadeli olumsuz etkilere sahip olacaktır. Hataları olabildiğince verimli bir şekilde bulmak ve düzeltmek çok önemlidir. Google Search Console’da yer alan Dizin Raporları, arama sonuçlarında gözüken sayfalarınız hakkında kritik bilgileri size sunar.

 • Son güncellemeden bu yana Google’ın dizine eklediği sayfaların sayısı,

 • Sitenizde Google'ın dizine eklemediği (hariç tutulan) sayfa sayısı,

 • Google'ın botlarının sitenizi dizine eklemeye çalışırken karşılaştığı hatalar.

Bu raporu düzenli olarak kontrol etmek, sitenizin SEO sağlığının nabzını tutmanıza yardımcı olacaktır. Hiçbir yere gitmeyen bir yönlendirme var mı? Çözmeniz gereken bozuk kod parçaları veya sayfa hatalarıyla başınız dertte mi? Bu sekme, hatayı daha ayrıntılı olarak kontrol etmenize ve hangi belirli URL'lerin etkilendiğini anlamanıza olanak tanır.

Siteniz için yeni içerik oluştururken, dizine eklenen sayfaların sayısının giderek arttığını görmelisiniz. Bu, Google'ın arama sorgularına yanıt olarak sunabilmesi için yeni sayfalarınızın bulunduğu anlamına gelir.

 • Sayfa Deneyimi – Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların sitenizi nasıl deneyimlediğine dair fikir edinmek istiyorsanız Sayfa Deneyimi Raporuna göz atın. 2022’de Google Search Console’a eklenen sayfa deneyimi raporları, sitenizin kullanıcı deneyimi açısından ne kadar iyi performans gösterdiğini izlemenize olanak tanır ve bu, arama sonuçlarında ne kadar iyi sıralandığınızı etkileyebilir. Google Search Console sayfa deneyimi raporunda şu metrikler vardır:

 • Google'ın "iyi" bir sayfa deneyimi sağladığına inandığı sayfalarınızın yüzdesi,

 • İyi sayfalarınızın arama sonuçlarında aldığı toplam gösterim sayısı,

 • Core Web Vitals verilerine genel bakış,

 • Mobil kullanılabilirlik değerlendirmesi,

 • HTTPS kullanıp kullanmadığınız,

Saydığım bu ölçümler Google Search Console tarafından hem masaüstü hem de mobil cihazlar için size sunulur.

 • Bağlantılar – Google Search Console Kullanımı

Hangi sayfalarınızın en çok geri bağlantıya sahip olduğunu, en çok yönlendiren alan adlarınızı veya dahili olarak en çok hangi sayfalara bağlantı verdiğinizi bilmek ister misiniz? "Eski araçlar ve raporlar" altında bulunan Bağlantılar raporunuz, backlinkler ve dahili bağlantılarınız hakkında size bir genel bakış sunar.

Rakiplerinizden Sıyrılmak İçin Hazırlıklarınız Tam Mı?

Google görünürlüğü konusunda rakiplerinizden sıyrılmak istemez misiniz? Google Search Console kullanımı hakkında kendinizi geliştirmeye çalışmak bunun için doğru yönde atacağınız bir adımdır. Daha çok değil, daha akıllı çalışmak için Google Search Console’un size sunduğu verilerden kesinlikle yararlanmalısınız.

Böylelikle sitenizdeki güvenlik sorularını düzeltebilir, trafiği izleyerek optimize edebilir, tıklama oranlarınız hakkında fikir sahibi olabilir, web sitenizin optimizasyonunda çok daha nokta atışı stratejiler geliştirebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap