Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Cezaları ile Başınız Dertte Mi? – Bunlara Dikkat Edin!

İnternet Sitenizde Kolaya Kaçmayın, Google Cezaları ile Uğraşmak Zorunda Kalmayın!

Google ve diğer arama motorları, kullanıcıların web sitelerini garanti ettiğinden daha yüksek sıralamak için algoritmalarını kötüye kullanmalarını önlemek için cezalar kullanır. Google'ın web yöneticisi yönergelerini bilmeden ihlal ettiğinizde sorun ortaya çıkar. Google, yönergelerinin ihlallerini cezalandırmak için manuel ve otomatik Google cezaları kullanır, hatta belirli davranışları caydırmak amacıyla çeşitli algoritmaları vardır. Google cezaları, kuralları istemeden ihlal eden web sitelerini de etkileme eğilimindedir ve sitenizin Google'ın arama sonuçlarındaki Google sıralamasını büyük ölçüde aşağı çekebilir.

İyi haber şu ki, bir Google cezasını tersine çevirmek ve arama motorunun iyi niyetine geri dönmek mümkündür. Aynı hataları tekrar yapmaktan kaçınmak için Google'ın Search Console'daki yönergeleri okumanızda fayda var. Eğer bir Google cezası ile uğraşmamak veya Google cezaları sonrası görünmez hale gelen sitenizi yeniden SERP’te görünür kılmak istiyorsanız yazımı inceleyebilirsiniz.

Google Cezaları Nelerdir? Google SEO Cezaları Genel Olarak Nasıl İşler?

Google, web yöneticisi yönergelerini ihlal eden siteleri cezalandırmak için manuel ve algoritmik cezaların bir kombinasyonunu kullanır. Bir Google cezası verildiğinde, site sahipleri Google'a itirazda bulunana kadar söz konusu web sitesini arama sonuçlarından tamamen kaldırır. İki ana ceza türünü anlamak, bir Google cezası aldıktan sonra sonraki adımlarınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Süreç, sitenizi nasıl kurtaracağınıza ve gelecekte web sitesi trafiği oluşturmaya nasıl başlayacağınıza göre büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

 • Manuel Google Cezaları

Manuel Google cezası, bir Google çalışanının web sitenizin Google'ın hizmet şartlarını ihlal ettiğini tespit etmesiyle ortaya çıkar. Manuel bir Google cezası genellikle sitenizin tamamen listeden kaldırılmasına neden olur, yani hiç kimse onu Google kullanarak bulamaz. Diğer arama motorları sitenizi göstermeye devam eder ve kullanıcılar sitenizi bulmak için URL'nizi manuel olarak girebilir, ancak Google listenizi kaybetmek organik trafik için ölüm haberidir.

Bu türden Google cezaları spam gönderme, pop-up reklamlar, anahtar kelime doldurma ve meşru bir güvenlik sertifikasına sahip olmama gibi korkunç ihlaller için kullanılır. Web sayfanız manuel bir Google SEO cezası alırsa, genellikle bir manuel işlem raporu ile birlikte gelir. Bu raporu, ihlali ve sorunu çözmek için atabileceğiniz adımları özetleyen Google Search Console profilinizde bulabilirsiniz.

 • Otomatik Google Cezaları

Google'ın nihai amacı, kullanıcılara belirli bir arama sorgusu için değerli sonuçlar sağlamaktır. Arama motoru, bir sorgu için hangi sitelerin en uygun olduğuna karar vermek için algoritma adı verilen bir dizi kural kullanır, onları buna göre sıralar ve görüntüler.

Google'ın sıralama algoritması, kullanıcıların mümkün olan en iyi deneyimi yaşamalarını sağlamak için giderek daha karmaşık hale gelmiştir. Ayrıca, düşük kaliteli siteleri sıralamada çok daha alt sıralara yerleştirerek kurnazca cezalandırır. Ancak, manuel cezalardan farklı olarak, bunlar siteyi Google'ın listesinden tamamen kaldırmaz. Algoritmik bir güncellemenin olumsuz yanlarından kaçınmak için yeniden değerlendirme isteği göndermeniz de gerekmez; sadece SEO'nuzu geliştirmeniz yeterlidir.

Google Cezaları ile Sonuçlanan En Yaygın İhlaller

Google'ın yönergeleri, cezayla sonuçlanan tüm ihlalleri düzenler. Ancak, bazı ihlaller diğerlerinden daha yaygındır ve genellikle Google Arama sonuçlarını iyileştirmeye çalışan dikkatsiz web yöneticilerinin neden olduğu ihlallerdir. Bu yaygın ihlaller şunları içerir:

 • Sitenizde casus yazılım, virüs veya reklam yazılımı barındırma,

 • Gizli bağlantılar veya metin kullanma,

 • Web sayfasının farklı bir sürümünü Google'ın robotlarına gösterme,

 • Zorunlu yönlendirmeler,

 • Anahtar kelime doldurma,

 • Çok sayıda düşük kaliteli veya kopya içerikler.

Google Cezası Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

İlk olarak, Google cezaları, basit bir teknik sorundan çok daha büyük, sıralamalarda ve trafik hacminde olumsuz bir düşüşe neden olabilir. Değişiklikler ayrıca çok daha hızlıdır ve Analytics'te görünür olmalıdır. Sitenizin Google tarafından cezalandırıldığına dair yaygın işaretler şunlardır:

 • Site genelinde trafikte önemli düşüş,

 • Tek tek sayfalarda trafikte düşüş,

 • Belirli anahtar kelimeler için trafikte düşüş,

 • Belirli sayfaların Google tarafından dizinden kaldırılması,

 • Google tarafından dizine eklenen tüm sitenin kaldırılması,

 • Siteniz bir cezaya çarptırılırsa, Google Search Console’da bir bildirim alırsınız. Bu nedenle, görünürlükte bir düşüş yaşadığınızda, Search Console’u kontrol ettiğinizden emin olun.

En Yaygın Google Cezaları ve Çözümleri

 • Doğal Olmayan Bağlantılar – Google SEO Cezaları

Google, sitenize işaret eden ve sitenizden uzaklaşan doğal bağlantılar görmek istiyor. Tasarlanmış veya ücretli bağlantılar Google cezası için bir neden olabilir. Kalite değerlendiricileri, gelen ve giden bağlantıların sağlığını kontrol etmek için sitenizin geri bağlantı profiline bakar. Hileli olabilecek bir durum sezdiğinde sayfalarınızın sıralamasını aşağılara çekebilir veya çok sayıda bağlantı sorunu varsa tüm sitenizi arama sonuçlarında arkalara itebilir.

Sitenize işaret eden tüm bağlantıları bularak başlayın; bunu Majestic veya Ahrefs gibi bir araçla yapabilirsiniz. Daha sonra doğal olmayan bağlantıları bulmak için listeyi filtrelemeniz gerekecek. Bunların hepsi kulağa biraz fazla teknik geliyorsa bir SEO uzmanını işe dahil etmenin zamanı gelmiş olabilir.

Doğal olmayan bağlantıları bulduğunuzda iki seçeneğiniz vardır: site sahibiyle bağlantı kurarak bağlantıyı kaldırmasını isteyin veya Google'dan bir reddetme isteği göndererek bunları yok saymasını isteyin. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bağlantının kaldırıldığından emin olmanız gerekir yoksa Google sitenizi cezalandırmaya devam edecektir.

 • Kalitesiz veya Kopya İçerik – Google Cezaları

Google, kullanıcılarına sunulan içeriğe önem verir. Bu nedenle, siteniz değerli bir kullanıcı deneyimi sunmuyorsa bundan etkilenirsiniz. Zayıf içerik, bir sitenin kullanıcılar için değer sağlayıp sağlamadığını gösterir ve Google'ın dikkate aldığı faktörlerden biridir. Sayfalarınızda kaliteli içerikler yoksa ve yeterli bilgi sağlamıyorsa, algoritmik bir sıralama düşüşü yaşama ihtimaliniz yüksektir.

Bunun için çözümün açık olduğunu sanıyorum. Artık sorunlara neden olmaması için içeriği kaldırabilir veya web siteniz için değerliyse daha yüksek bir standarda yeniden yazabilirsiniz. Aynı şekilde yinelenen içeriklerde sitenizin sıralama kaybetmesinin ve Google SEO cezaları ile karşılaşmasının nedeni olabilir. Google, yinelenen tüm sorunları aslında benzer şekilde ele alır ve yinelenen içerik sorunları bulunursa her iki siteyi de (orijinal yayıncı dahil) cezalandırabilir.

Burada muhtemelen, çoğaltmanın nerede gerçekleştiğini belirleyen tam bir içerik denetimi yapılmalıdır. Bunu bulabileceğiniz en yaygın alanlardan biri, özellikle otomatik olarak dolduruluyorlarsa, meta açıklamalardır. Metalarınızdaki yinelenen içeriği bulmak için Google Arama Konsolunu kullanabilirsiniz - böylece yeniden yazarken nereden başlayacağınızı bilirsiniz.

 • Penguen Cezası – Google SEO Cezaları

Panda güncellemesinden kısa bir süre sonra Google, şüpheli bir backlink profiline sahip siteleri hedef alan Penguin güncellemesini yayınlamıştı. Penguen uzun zamandır Google algoritmasının temel bir parçasıdır, bu nedenle sitenizin backlink profilinin her zaman kaliteli olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Penguen, doğal olmayan bağlantı modellerini tanımlayabilir. Bir sitenin backlink profilini, giden ve giden bağlantıların kalitesine ve çeşitliliğine bakarak değerlendirir.

Bir Penguen cezasını düzeltmek istiyorsanız doğal olmayan bağlantıları backlink profilinizden kaldırın veya reddedin. Yetkili kaynaklardan yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek için zaman ayırın. Yalnızca bir bağlantı kotasını hedeflemek yerine, hedef kitlenizle alakalı ve doğal olarak okuyacakları yayınlara yerleştirilmiş kaliteli içerik oluşturma amacıyla yüksek kaliteli bir dijital PR kampanyası oluşturun.

Google Cezalarından Nasıl Sakınırsınız?

Google cezalarının bir sitenin organik performansı üzerindeki zararlı etkisi göz önüne alındığında ceza almak riskini azaltmak için zaman ve kaynak ayırmanız gerekir. Bu, sitenizin sağlığını ve backlink profilini kontrol etmek için düzenli bir denetim süreci gerektirir.

Sitenizin backlink profilini düzenli olarak incelemeniz, SEO güncellemelerini takip ederek algoritma değişikliklerinden haberdar olmanız, black hat SEO uygulamalarından uzak durmanız Google cezaları ile uğraşmak zorunda kalmamanız için alabileceğiniz birkaç basit önlemdir.

[widget-136]

Yorum Yap