Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Analytics 4 Universal Analytics'ten Ne Kadar Farklı?

Henüz Kullanmaya Başlamadınız Mı? Geç Kalmadan Google Analytics 4 Yenilikleri ile Tanışın!

Google Analytics 4 Universal Analytics’ten ne kadar farklı? Bu soru, uzun bir süredir SEO uzmanları ve web sitesi sahiplerinin gündemini işgal ediyor. 2023’ün Temmuz ayı itibariyle Google’ın Universal Analytics’i desteklemeyi bırakacağı düşünülürse bu soruyla son zamanlarda daha sık karşılaşmayı bekleyebiliriz.

Ekim 2020'nin ortalarında Google, hem web hem de uygulama verilerini tek bir mülkte görüntülemeyi mümkün kılan Google Analytics 4'ü (eski adıyla Uygulama + Web) resmi olarak başlattı. Ancak pek çok SEO uzmanı ve internet sitesi sahibi Universal Analytics hesaplarında kalmaya devam etti. Belki sadece alışkanlıktan, belki de sürecin zahmetli olduklarını düşündüklerinden… Ancak bu taşınmanın yakın zamanda zorunlu bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini göz önüne alarak Google Analytics 4 farkları hakkında biraz konuşmak istiyorum.

Merkezi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunuyor! – Google Analytics 4 Yenilikleri

Google Analytics 4 ve Universal Analytics farkları hakkında konuşmaya başlarken ilk vurgulanması gereken nokta yukarıda da bahsettiğim tek kanaldan farklı alanlara ait mülklerinin yönetiminin yapılabilmesidir. Universal Analytics'te web kullanıcılarını ve uygulama kullanıcılarını görmek mümkündür, ancak bunlar ayrı olarak sayılır, yani bir kullanıcı potansiyel olarak iki kez sayılır.

Google Analytics 4'te kullanıcılar, platformlar arası ve cihazlar arası yolculuklar hakkında daha iyi bilgi sağlayan web ve uygulama genelinde tekilleştirilir. Kullanıcı kimliğinin web ve uygulama genelinde aynı tanımlayıcı ve türle tanımlanabilmesi çok önemlidir. Bu, kullanıcıların farklı platformlarda firmanızı nasıl öğrendikleri, alışveriş yaptıkları ve satın aldıkları hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Olay Odaklı Ölçüm ve Raporlama Sağlıyor! – Google Analytics 4 Farkları

Universal Analytics’te ayfa görüntülemeleri ve etkinlikler gibi farklı türde etkinliklerin olduğu durumlarda, Google Analytics 4'teki her kullanıcı etkileşimi türü bir olaydır. Sayfa görüntülemeleri, dönüşümler, tıklamalar, her şey. Bu nedenle, UA'daki bir sayfa görüntüleme artık GA4'te bir ekran/sayfa görüntüleme olayıdır.

Başarının anahtarı, ölçüm tutarlılığıdır. Etkinlik adları, geçirilen parametreler, parametre adları ve parametre değerleri web ve uygulama genelinde aynıysa, platformlar arası yolculuğun doğru bir resmi için raporlamada karşılaştırılabilir olacaktır. Google Analytics 4’te kullanıma hazır olmaları için parametreleri raporlama kullanıcı arayüzüne kaydetmek gerekir.

Raporlama Arayüzünde Değişiklikler Var! – Google Analytics 4 Farkları

Google Analytics yenilikleri arasında arayüz değişiklikleri vardır. Kullanıma hazır raporlar farklı şekilde gruplandırılmıştır; Universal Analytics'te bunlar Gerçek Zamanlı, Kitle, Edinme, Davranış ve Dönüşümler kategorilerine girer. GA4'te kategoriler Kullanıcılar, Demografi, Davranış, E-ticaret ve Teknolojidir. Universal Analytics’teki gibi detaya inilecek alt kategorilere sahip olmak yerine, Google Analytics 4 çizelgeleri ve grafikleri açılır menülere ve ek ayrıntıları görme yeteneğine sahiptir.

Sadece Zorunluluktan Değil, Google Analytics 4’e Geçmek Size Daha İyi Çözümler Sunabilir!

Genel olarak, web sitenizdeki ve uygulama deneyimlerinizdeki kullanıcıları daha iyi anlamak ve yeni raporlama deneyimi için Google Analytics 4 ölçümünü ayarlamanızı öneririm, ancak Web Mülkü'nü en azından Google Analytics 4 tam olgunlaşana ve siz raporların nasıl farklılık göstereceğini anlayana kadar etkin tutabilirsiniz.

Yeni bir mülk oluşturulduğunda, varsayılan olarak Google Analytics 4 mülkü de oluşturulur, bu da Google Analytics 4’ün genel kullanıma hazır olduğu anlamına gelir ve ürünün gelecekte nasıl gelişeceğini ve büyüyeceğini görmek için biraz beklemenize fırsat verir.

[widget-136]

Yorum Yap