Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Emlak Siteleri İçin SEO Teknikleri – Web Siteniz Nasıl Olmalı?

Gayrimenkul Sektöründe SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Emlak siteleri için SEO, oldukça önemlidir. Çünkü sektörde hem niş olmuş emlak siteleri hem de bireysel emlak siteleriyle yoğun bir rekabet bulunmaktadır. Dolayısıyla Google’da alt sıralarda kalmamak, daha çok müşteriye ulaşmak ve kazancınızı artırmak için emlak siteleri için SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. 

Emlak siteleri için SEO çalışmaları, web sitenizi çevrim içi platformlara hazır hale getirmektedir. Rekabete dahil olabilmeniz, daha fazla satış yapabilmeniz ve şirketinizi pazarda konumlandırabilmeniz için iyi yönetilmiş SEO çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Şimdi iyi bir emlak sitesi nasıl olmalıdır, emlak siteleri için seo teknikleri nasıl uygulanmalıdır, sorularına birlikte yanıt arayalım.

Emlak Siteleri İçin SEO Neden Gereklidir?

Emlak siteleri için SEO tekniğine neden ihtiyaç var, diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hem yerel hem de özel aramalarda kullanıcıların karşısına çıkabilmeniz için gayrimenkul sektöründe SEO çalışmaları, olmazsa olmazdır. Çünkü günümüzde ev arayan insanların %90’ı interneti kullanmaktadır. Emlak siteleri için SEO tekniklerini uygulamadığınız takdirde, internette ev arayan insanların karşısına çıkamaz, potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kaptırırsınız. Ya da bir diğer seçenek olarak ücretli reklamlara para harcar, gelirinizin yarısından fazlasını Google’a verirsiniz. 

İnternette emlak sitesi SEO çalışması araştırması yaptığımda karşılaştığım tek şey, satılık ev ve kiralık ev gibi belli başlı anahtar kelimelerin kullanıldığı basit ve hatalı çalışmalardır. Emlak siteleri için SEO yapılırken yerel aramaların göz ardı edilmesi, oldukça büyük bir hatadır. Şimdi bir kullanıcı olarak düşünün. Google’a satılık ev mi yazmayı tercih edersiniz yoksa aramanızı olabildiğince daraltabilecek şekilde kriterler ekleyerek mi arama yaparsınız? “Kadıköy’de satılık evler, Kadıköy’de satılık müstakil ev, Kadıköy’de satılık villa vs.” İşte, bir kullanıcı gibi düşünürseniz SEO’nun emlakçılar için ne kadar önemli olduğunu daha kolay fark edebilirsiniz. 

Emlakçılar İçin SEO Rehberi – SEO Çalışmalarının Sunacağı Avantajlar Nelerdir?

Hizmet verdiğiniz il hangisi olursa olsun, şehrinizdeki tüm ilçelerde ve semtlerde satılık veya kiralık emlak araması yapan yüz binlerce kişiyle karşılaşırsınız. Ve sadece doğru seçilmiş bir anahtar kelimeyle binlerce kişiyi web sitenize çekersiniz. Emlak siteleri için SEO çalışmaları yaptırarak daha fazla müşteriyle buluşur ve daha çok satış yaparsınız. Nitelikli ve organik ziyaretçilerle daha kaliteli bir müşteri portföyüne sahip olursunuz. Gayrimenkul sektöründe SEO yaparak hedef kitlenizden gelen organik trafikle çok daha gelişmiş bir site imajına sahip olursunuz ve müşterilerinizin gözünde daha güvenilir ve prestijli bir imaj bırakırsınız. Her emlak sitesi için SEO çalışması, başarıyı en üst düzeye çıkarabilme konusunda önemli bir bileşendir.

Emlak Siteleri İçin SEO Teknikleri – Web Siteniz İçin Nasıl Bir Strateji Uygulanacak?

Emlak siteleri için SEO teknikleri uygulanırken genellikle üç ana hedef belirlenir. Doğru içerik, optimizasyon ve backlink. Şimdi emlak siteleri için SEO tekniklerini detaylı bir şekilde ele alalım.

  • İçerik: SEO’nun en kritik yönlerinden biri, içeriklerdir. Hedeflerinizle alakalı olan tüm içerikleriniz, SERP’lerde görüneceği için organik trafiğiniz, dolayısıyla da satışlarınız artacaktır. Anahtar kelimelerin doğru bir şekilde belirlendiği, detaylı ve bilgi verici içerikler, maksimum seviyede okunabilirlik sunacağı için potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecektir.

  • Optimizasyon: SEO’yu arama motoru örümcekleri ve tarayıcıları tarafından dizine eklenmenize kolaylaştıran çalışmalar olarak da düşünebilirsiniz. Yani emlak siteleri için SEO tekniği olarak sunacağımız bir diğer bileşen olan optimizasyon, çevrim içi kullanıcılar tarafından daha kolay bulunmanızı sağlamaktadır. Web sayfalarınızı yapılandırmak, sayfa tasarımınızdaki sorunları gidermek ve daha kolay okunabilen bir web sitesi oluşturmak için site içi ve teknik SEO çalışmaları yürütülmektedir. 

  • Stratejik Backlink: SEO’nun arka plandaki kahramanları olarak nitelendirdiğim backlinkler, emlak siteleri için SEO tekniği olarak sıralayabileceğim bir diğer kriterdir. Web sitenizin güvenilirliğini artırmak ve SERP’lerdeki sıralamalarınızı iyileştirmek söz konusu olduğunda, yetkili sitelerle irtibat halinde bulunmak çok önemlidir. 

Emlak Siteleri İçin SEO Yaparken Hangi Adımlar İzlenir?

Emlak siteleri için SEO çalışmaları yaparken her adımın kontrollü bir şekilde atıldığından emin olabilmek adına belirli bir program dahilinde ilerlenir. Emlakçılar için SEO rehberi niteliğindeki 6 adım şöyledir:

1-Rakip Analizi: SEO çalışmalarını hangi konuda yapmanız gerektiğini anlayabilmeniz ve eksikliklerinizi fark edebilmeniz için rakiplerinizi analiz etmeniz çok önemlidir. Rakiplerinizin sıralamada kaçıncı olduğunu, nasıl yükseldiklerini, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını ve nasıl bir SEO stratejisi belirlediklerini keşfetmeniz, daha başarılı bir web sitesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

2-Teknik SEO: İyileştirilmiş kullanıcı deneyimi için web sitenin başarısının ölçülmesi gerekir. Emlakçılar için SEO tekniği olarak indeksleme, site hızı ve mobil uyumluluk gibi öğeleri değerlendirmek, en iyi performansı sunmanızı destekleyecektir. 

3-Anahtar Kelime: Emlak siteleri için SEO çalışmalarında uygulanan bir diğer adım, doğru anahtar kelimelerin seçilmesi ve anahtar kelime yoğunluğunun doğru bir şekilde belirlenmesidir. Satılık veya kiralık emlak arayan kişilerin sizi, arama ekranına yazdıkları anahtar kelimeler aracılığıyla bulacağını unutmayın.

4-Google My Business: Yerel SEO’nun en önemli adımlarından biri, GMB optimizasyonudur. Yerel arama yapan kullanıcıların Google arama ve Google haritalar kısmında ofisinizi görebilmesi için hedef anahtar kelimelerle Google My Business listelemenizin optimize edilmesi gerekir.

5-Doğru İçerik: Yalnızca anahtar kelimelere yer verilen ve kötü SEO yapılan web sitelerinin kullanıcı kaybettiğini biliyorsunuzdur. Yani bir ziyaretçiyi web sitenizde tutabilmek için yalnızca anahtar kelimeye değil; nitelikli ve bilgilendirici içeriklere de ihtiyacınız vardır. Bunun dışında sayfa etiketleri, meta etiketleri, meta açıklamaları ve listelere doğru anahtar kelimelerin yerleştirilmesi, emlak siteleri için SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

6-Blog: Emlak siteleri için SEO çalışmaları yapılırken mutlaka bir blog sayfası oluşturulmalıdır. Bu blog kategorisinde emlak haberlerini, devletin sunduğu toplu konut projelerini, kentsel dönüşüm gelişmelerini ve ev arayan kişileri bilgilendirecek makaleleri bulundurabilirsiniz. Blogunuza düzenli olarak yazı yazdığınızda, resim ve bilgi grafikleri paylaştığında ziyaretçilerinizin kısa sürede hızla arttığını görebilirsiniz.

Çevrim İçi Ortamda Fark Edilmek Çok Zor!

Web sitenizin yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmasını istiyorsanız mutlaka emlak siteleri için SEO çalışmalarına önem vermeniz gerekir. Web sitenizdeki sorunları ele alır, optimizasyon çalışmalarına ağırlık verirseniz kullanıcıların gözünde daha ulaşılabilir ve daha prestijli görünebilirsiniz. Emlak siteleri için SEO tekniklerini uygulayarak çevrim içi başarınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Google’ın web sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olarak ve ziyaretçilerin aradıkları bilgiye ulaşmasını sağlayarak organik sonuçlarınızı artırabilir, niş olmuş rakiplerinizin karşısında daha iyi bir emlak sitesi ve blogu haline gelebilirsiniz. Son olarak emlakçılar için SEO rehberi olacak bir diğer tavsiyem ise görsel gönderilere ağırlık verilmesi. Google görsel içeriği sever, bu nedenle yazılarınıza resim eklemek, arama motorları tarafından fark edilmeniz için iyi bir yoldur.

[widget-136]

Yorum Yap