Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Hedefi 12’den Vurmak İstiyorsanız Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Kullanmayı İhmal Etmeyin!

SEO stratejinizi hayata geçirmeye başladınız ve birkaç ay geçtikten sonra sonuçları kontrol etmeye karar verdiniz. Ancak seçtiğiniz anahtar kelimelerde rakipleriniz zaten birinci sayfayı işgal etmişken siz kendinize ancak 5. sayfada yer bulabiliyorsunuz. Böyle bir durumda ne yapmanız gerek hemen söyleyeyim. Düşük rekabetli anahtar kelimeler potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için iyi bir fikir olabilir.

Trafik ve olası satışlar için herhangi bir anahtar kelimeyi hedefleyemezsiniz; bu anahtar kelimelerin, hedefleriniz için doğru arama amacına sahip olmaları, önemli olması için yeterli hacme sahip olmaları gerekir. Ancak yine de düşük rekabetli anahtar kelimeler SEO ve SEM çalışmaları için tamamen değersiz değildir. Peki düşük rekabetli anahtar kelimeler nasıl bulunur? Gelin, birlikte bakalım.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nelerdir, Hangilerini Seçmelisiniz?

Düşük rekabetli anahtar kelimeler, orta ila düşük arama hacmine sahip ancak sıralaması daha kolay olan anahtar kelimeleri ifade eder. Bunları hedeflemek, daha az SEO rakibiyle karşı karşıya olduğunuz ve 1. sayfada daha iyi bir sıralama elde etme şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Düşük rekabetli anahtar kelimeler, merdivenin en altından başlamanıza gerek kalmadan SEO'dan somut sonuçlar elde etmenin yoludur. Aylık 1.000 arama hacmi (MSV) veya daha fazla olan anahtar kelimeler için içerik yazmak, hızlı bir şekilde sıralama yapmak zordur, buna karşılık aylık 10 arama da istediğiniz trafiğe ulaşmak için sonsuza kadar kürek çekmenizi gerektirebilir.

İşin sırrı, aralarında bir yerde kalan anahtar kelimeleri hedefleyerek SEO yolculuğunuza başlamaktır. Ana anahtar kelimeler ile uzun kuyruklu anahtar kelimeler arasındaki farkı bilmek, sıralanabilir içerik için kritik bir adımdır.

Ana Anahtar Kelimeler ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler – Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Nedir?

Ana anahtar kelimeler, genellikle bir veya iki kelime uzunluğunda ve çok fazla kullanıcılar tarafından genel olarak aranan arama terimleridir. Örneğin bisiklet, ayakkabı, canlı müzik gibi aramaları düşünebilirsiniz. Bu terimleri Google'a giren kişiler genel cevaplar arıyor ve henüz karşılaştıkları herhangi bir markaya bağlı değiller. Önce orada ne olduğunu görmek istiyorlar. Google, bu aramalarda ilk sıraları otoriterlik, popülerlik gibi kriterlere bağlı olarak SEO dostu web sitelerine verdiği için, ana terimlerde sıralama almak zordur.

Anahtar kelime rekabeti açısından uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha tercih edilebilirdir. Düşük rekabetli anahtar kelimeler olan uzun kuyruklu arama terimleri insanlar bilinen bir markayı aradığında, belirli bir soruya yanıt aradığında veya başka bir şekilde bir şey satın almak istediğinde kullanılır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bir yazı yazmıştım. İsterseniz hemen ona da göz atabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçlarını Kullanın! – Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Düşük rekabetli anahtar kelimeler aramaya başlamadan önce, en az bir anahtar kelime araştırma aracı seçmeniz gerekir. Ahrefs, SEMRush, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Moz, Ubersuggest gibi araçlar bu iş için mükemmeldir. Bu araçların her birinde farklı yollarla anahtar kelime önerileri alabilir, anahtar kelime rekabeti hakkında fikir edinebilir, düşük rekabetli anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Daha Yüksek Hacimli Ama Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Seçmeye Çalışın!

Her zaman hedeflenecek daha fazla anahtar kelime vardır, ancak düşük rekabetli anahtar kelimeler doğal olarak daha düşük hacim anlamına gelir. Yine de bu en düşük hacimli anahtar kelimeleri seçeceğiniz anlamına gelmez. Her zaman anahtar kelime rekabeti ile birlikte arama hacmine de bakın. Aynı rekabet düzeyinde olan anahtar kelimeler arasından en azından yazacağınız içeriklerin öncelik sırasını arama hacmine göre belirleyin.

Rakiplerinize Göz Atın! – Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Düşük rekabetli anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de rakiplerinizin anahtar kelimelerini araştırmaktır. İçerik hedefleriyle ilgili daha ayrıntılı planları görebilmek için yine SEO araçlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok sayıda blogları varsa en son içeriklerinin başlıklarına göz atmak faydalı olabilir. Çünkü artık yüksek hacimli arama terimlerini tüketip rekabeti düşük anahtar kelimeler kullanmaya başlamış olmalılar.

Üçüncüsü, başlıklarını (veya anahtar kelimelere benzeyen herhangi bir başlığı) seçtiğiniz anahtar kelime araştırma aracınıza ekleyin. Herhangi bir sonuç alırsanız, aradığınız düşük rekabetli anahtar kelime hedeflerini buldunuz. Anahtar kelimeler ideal arama hacmi aralığınızdaysa, bunları kendi takviminize ekleyin. Artık en önemli sıralamalarını çalmak için onlarınkinden 10 kat daha iyi içerik yazabilirsiniz.

Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler İçin Arama Niyeti Daha Önemlidir!

Arama niyeti, herhangi bir arama sorgusunun arkasındaki nedendir. Birinin bir aramayı neden yaptığını anlamak için sorgudaki kelimelerin ötesine bakmakla ilgilidir. Daha fazla bilgi sundukları için uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile arama niyetini ayırt etmek daha kolaydır. Ancak aynı şekilde arama niyetine riayet eden içerikler yazmak gerekir.

Birçok işletme, ana anahtar kelimelerden belirli bir trafik yüzdesi kazanmaya çok odaklandıkları için uzun kuyruklu anahtar kelime fırsatlarını gözden kaçırır. Fakat bu hem bir fırsat hem de bir risktir. Düşük rekabetli anahtar kelimeler, daha net bir arama niyeti barındırdıkları için eğer kullanıcılara aradıklarını sunabilirseniz genel aramalara göre dönüşüm şansı çok daha yüksektir. Bu da çok daha etkili ve hedefi 12’den vuran bir dijital pazarlama stratejisi anlamına gelir.

Google, sorguların yaklaşık %85'inin daha önce arandığını, ancak diğer %15'inin her gün yepyeni olduğunu bildirmektedir. Bu size, kimsenin faydalanmadığı binlerce terim hakkında değerli içerik yazma fırsatı verir. Düşük rekabetli anahtar kelimeler eğer doğru kullanırsanız rekabette kendinize iyi bir alan yaratmanız için mükemmel bir fırsattır.

[widget-136]

Yorum Yap