Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Domain Seçimi SEO'yu Etkiler Mi? - Domain (Alan Adı) Seçimi Nasıl Olmalı?

Alan Adı Seçimi SEO’yu Etkiler Mi? 

Markanız ya da kendiniz için bir web sitesi kurmak istediğinizde bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Alan adınızı almak istediğinizde en doğru seçimi yapmak istersiniz. Çünkü alan adınızı bir kere alacaksınız ve bu alan adıyla markanızın temsilini gerçekleştireceksiniz. Alan adı yanı domain alırken nelere dikkat edilir biliyor musunuz? Peki, sizce domain seçimi SEO’yu etkiler mi?

Alan adı seçimi SEO’yu etkiler mi diye soruyor, cevabı merak ediyorsanız size öncelikle evet demek istiyorum. SEO için domain seçerken dikkatli olmanızda fayda var. Ancak nasıl bir etki sağlıyor? Hiçbir şey sandığınız gibi olmayabilir! Öyleyse konuya detaylı bir mercek tutmaya ne dersiniz? Domain seçimi SEO’yu etkiler mi, nasıl etkiler? Bu konuda sizin için bilgi vereceğim. 

SEO İçin Alan Adı Nasıl Olmalı? – Domain Nasıl Seçilir?

Domain seçimi yaparken SEO’ya olan etkilerini göz ardı etmemek gerekir. Her noktada olduğu gibi, domain yani alan adı noktasında da arama motoru algoritmaları değerlendirme içerisindedir. Ancak, alan adınızda anahtar kelimelerinin bulundurulmasından bahsetmiyorum. SEO için alan adı düşünürken anahtar kelimelere değil, okunabilirliğe odaklanmanız gerekiyor. Bu da kullanıcı deneyimini ön plana çıkarıyor. 

Akılda kalıcı, etkili, markanızı yansıtan ve doğru temsil eden bir alan adı SEO açısından da değerli olacaktır. Yine de alan adınız arama motorlarındaki sıralamanıza çok fazla bir etki yaratmıyor. Popüler ve akıllarda yer eden bir domain alırsanız, çok daha fazla trafik çeker, dolaylı olarak sıralamanıza etki etmesini sağlarsınız. 

Domain Uzunluğu SEO Açısından Önemli Mi?

Alan adı seçimi SEO’yu etkiler mi diye sorduğunuzda küçük bir etkiden tabii ki bahsedilebilir. Ancak bu etkinin dolaylı yoldan geldiğini de bilmelisiniz. Örneğin domain uzunluğu SEO açısından çok fark yaratmasa da, sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar için zorlayıcı olmamak adına kısa ve yalın olmalıdır. Karmaşık, uzun ve detaylı bir alan adı, kullanıcılarınızın sitenizi hatırlamasını ve sitenize ziyaret gerçekleştirmesini engelleyebilir. Böylece sitenizi hatırlayamadıkları için trafik oranlarınızı da artıramayacaklardır. Oysa en fazla 15-16 karakter uzunluğunda bir domain kullanmak olumlu etkiler yaratabilir.

SEO İçin Domain Seçme Yöntemleri

Aklında domain seçimi SEO’yu etkiler mi sorusu bulunan biri için bazı önerilerim var. SEO için alan adı yani domain seçmek istiyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Marka adınızı kullanmalısınız. 

  • Açık ve yalın ifadeler kullanmalısınız.

  • Olabildiğince kısa tutmalısınız.

  • Akılda kalıcı bir ad bulmalısınız.

  • Tire kullanmamalısınız. 

  • Alan adınızın markanızı temsil ettiğinden emin olmalısınız.

Doğru ve SEO’ya uygun domain nasıl seçilir diye kara kara düşünmeyi bırakıp yukarıdaki reçeteyi uygulamaya başlayın. Böylece sizin için en doğru alan adını bulacaksınız. 

Optimizasyon Mantığı Her Yerde!

Arama motoru optimizasyonu yapmak istediğinizde alan adınızı da buna uygun şekilde tasarlamak isteyebilirsiniz. SEO konusunda düşmenize sebep olacak veya SEO çalışmalarınızı zedeleyecek bir alan adı kullanmak istemezsiniz. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi alan adı seçimi ve SEO için alan adı kavramları çok büyük etkilere sahip sayılmaz. Yine de kullanıcı deneyimini önemseyen SEO çalışmalarında alan adınızın açıklayıcı, sade ve akılda kalıcı olması önemli bir konudur.

SEO için domain seçimi yapmak istediğinizde ya da domaininizin uygun olup olmadığını anlamak istediğinizde yukarıda bahsettiğim noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak SEO çalışmalarınızda domain konusuna çok fazla önem vermeniz yerine, meta açıklamalarınızı, içerik detaylarınızı, görsel optimizasyonlarınızı, web site hızınızı ve kullandığınız hosting servisini önemsemelisiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap