Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Blog Siteleri İçin SEO Rehberi – Kişisel Blogunuzu Zirveye Taşıyın!

Yazdıklarınız Herkes Tarafından Okunsun İstemez Misiniz? – Blog Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

İnternet dünyasında var olmak için illa ki bir şeyler satmanız, bir işletmeye sahip olmanız, potansiyel müşterilerinize ulaşmaya çalışıyor olmanız gerekmez. Spesifik bir alandaki bilgilerinizi ve deneyimlerinizi insanlarla paylaşmak için de bir internet sitesi açabilirsiniz. Ki biz buna blog sitesi diyoruz.

Tıpkı diğer web sitelerinde olduğu gibi blog siteleri için SEO yapmak da son derece önemlidir. Blogunuzun organik trafik çekmesini ve Google aramalarından yeni ziyaretçiler edinmesini sağlamak istiyorsanız kesinlikle blog SEO çalışmaları yapmalısınız. Blog siteleri için SEO rehberi ile size bu konuda neler yapmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Blog Siteleri İçin SEO Önerileri – Neler Yapmalısınız?

  • Anahtar Kelimeler – Blog Siteleri İçin SEO Rehberi

Eğer internet sitemdeki diğer içeriklerime göz attıysanız sürekli anahtar kelimelere vurgu yapmamdan sıkılmış olabilirsiniz. Ancak anahtar kelimelerin internet sitenizle kullanıcı aramaları arasındaki köprü olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi içeriklerinizin kilit noktalarında ve genelinde kullanmalısınız. Kilit noktalardan kastım; başlık etiketleri, ara başlıkları, URL ve meta açıklamalar gibi bölümlerdir.

  • Etkileyici Sayfa Başlıkları – Blog Sayfaları İçin SEO Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların Google arama sonuçlarında içeriğinizle karşılaştığında sayfanız tıklamasını sağlamak istiyorsanız kesinlikle etkileyici sayfa başlıkları kullanmalısınız. SEO açısından etkileyici bir sayfa başlığı, anahtar kelimenizle başlayan ve devamında kullanıcıları sayfaya tıklamaya teşvik eden ilgi çekici bir ifade demektir. Aynı şekilde sayfa başlığının altında gözüken meta açıklama bölümünü de doldurmayı unutmayın.

  • Düzenli Paylaşım – Blog Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

Blog için SEO yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da düzenli paylaşımdır. Burada yalnızca yeni içerikleri kastetmediğimin altını çizmek isterim. Google güncel bilgiyi sever! Bu nedenle eski içeriklerinizde verdiğiniz bilgileri de belli aralıklarla kontrol etmeli, güncelleme gerektiren durumlarda içeriğinizde düzenlemeler yapmalısınız.

  • Görsel Boyutu ve Etiketleri – Blog Siteleri İçin SEO Rehberi

Blogunuzun Google aramalarında görünür olmasını sağlamak için görseller hakkında da dikkatli olmanız gerekir. İçeriklerinize eklediğiniz görsellerin yüksek boyutlu olmamasına dikkat edin, ayrıca alt etiketleri kullanarak görsellerinizi içeriğinizdeki anahtar kelimelerle isimlendirin. Böylece Google görsel aramalarında da görünürlük kazanırsınız.

  • Sosyal Medya Paylaşımları – Blog Siteleri İçin SEO

Google için internet sitenizin kaliteli farklı platformlarda paylaşılması önemli bir artı puandır. Biz buna backlink diyoruz. Sosyal medya platformları kaliteli backlinkler almak için en önemli adrestir. Bu nedenle içeriklerinizi hem kendiniz sosyal medyada paylaşın hem de insanları sosyal medya paylaşımları yapmaya ikna edecek içerikler yazmaya çalışın.

Neden Blog Siteleri İçin SEO Yapmalısınız?

Eğer bir blog yazarıysanız SEO açısından zaten bir adım önde olduğunuzu söylemek isterim. Çünkü Google kullanıcılara bilgi veren, faydalı içeriği her zaman diğer içeriklere kıyasla bir adım önde kabul etmektedir. Bu nedenle blog siteleri için SEO yapmak aslında diğer internet sitelerine kıyasla bir adım kolaydır. Hatta blog sayfaları oluşturmak asıl amacı blog paylaşmak olmayan internet siteleri için SEO sürecinin bir parçasıdır.

Blog yazarları için SEO bu avantajı gerçek bir fırsata çevirme şansı sunmaktadır. Eğer içeriklerinize, internet sitenize ve sayfalarınıza birkaç basit dokunuşta bulunursanız aynı konuda blog sahibi olmayan internet sitelerine kıyasla çok daha üst sıralarda görünürlük yakalamamak için hiçbir sebebiniz yoktur.

[widget-136]

Yorum Yap