Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar ve Türleri Neler?

Backlink Nasıl Yapılır ve Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Arama motoru sıralamaları her web sitesi için çok büyük bir önem teşkil eder. Görüntülenmek için hayata geçirilen web sitelerinin arama motorlarında geri düşmesi istenmeyen bir durumdur. Arama motoru sıralamalarını belirleyen bazı etkenlerden bahsetmek, bu sebeple gerekli. Backlink de tam olarak bu etkenlerdendir. Peki, backlink nedir, backlink ne işe yarar ve web siteleri için backlink nasıl alınır?

Arama motorlarının büyük bir iştahla önemsedikleri backlink çalışmaları, web sitelerinin görüntülenme oranlarını artırıyor. Ancak bazı detaylara dikkat edilmezse backlink almak web sitelerinin kalite puanını yükselttiği gibi düşüşlere de sebep olabilir. Bu noktada web sitenizin hangi sit üzerinden backlink aldığı, backlink almak için hangi yöntemlerin izlendiği gibi konuların üzerinde durulmalıdır. Eğer web siteniz için SEO çalışmaları yürütürken backlink nedir nasıl yapılır diye sorguluyorsanız doğru yazıdasınız!

Backlink Ne İşe Yarar? – Backlink Almak Önemli Ama Nasıl?

Backlink kavramını detaylıca öğrenmek istiyorsanız ve backlink nedir diye sorguluyorsanız ilk olarak kısa bir tanımlamayla size backlink kavramını anlatmak istiyorum. Backlink nedir sorusuna verilecek en iyi cevap; siteniz dışındaki başka bir siteden sizin sitenizin linkine tıklanarak trafik çekmenizdir.

Backlink ne işe yarar sorunuzun cevabıysa çok daha basittir. Arama motorlarının güvenini kazanmak ve sıralamanızı yükseltmek için backlink çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak bunun da belirli kuralları bulunuyor. Yanlış backlink yöntemlerini kullanırsanız sitenizin sıralamasının düşeceğini bilmeli, site sıralamanızı yükseltmeye yönelik taktikleri uygulamalısınız. Bu yüzden backlink çeşitleri konusuna hakim olmalısınız ve sizin için en uygun backlink türleri için kolları sıvamalısınız. 

Backlink Türleri Nelerdir? – Doğru Yöntemlerle Backlink Nasıl Alınır?

Web sitenizin arama motorlarında en sık görüntülenen ve tıklama alan siteler arasında olmasını istiyorsanız ve backlink nedir, nasıl yapmalıyım diye sorguluyorsanız backlink türlerini bilmek zorundasınız. Çünkü backlink türleri sizin trafik almanızı, arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı ya da çok daha fazla gerilere düşmenizi sağlayacaktır. Hangi türlerde backlink çalışmaları yaptığınız bu yüzden çok önemlidir. O halde backlink çeşitleri hakkında kısa açıklamalarıma göz atın:

  • Doğal Backlinkler

SEO açısından fayda sağlayan backlink türleri hangileri diye merak ediyorsanız ilk sırayı doğal backlinklere verebilirsiniz. Doğal backlinkler sayfalarınızı beğenen kişilerin kendi web sitelerinde ya da bloglarında sizin linklerinizi paylaşmaları sonucunda alınabilir. Siz backlink için hiçbir şey yapmadığınız halde doğal olarak size gelirler ve bu yönleriyle kalite puanınıza olumlu bir etki yaparlar.

  • Sosyal İmleme

Backlink almak istiyorsanız sosyal imleme sitelerinde sitenizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Hızlı indeks alabilmek için sosyal imleme çok değerli oluyor. Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop, Stumble gibi sosyal platformlar üzerinden link paylaşımları yapmak sosyal imleme olarak adlandırılıyor. Hem basit hem de indeks için kaliteli bir backlink çalışması yapılmış oluyor. 

  • Forum Backlinkleri

Bazı forum siteleri backlink için en uygun yerlerdir. Gerçek kullanıcı profil alanlarında, imzalarında ya da sponsorlu olarak kendi sitenizin linklerinin paylaşılmasını sağlarsanız forumlar üzerinden de web sitenize trafik çekebilirsiniz. Ancak bu backlinkler diğerlerinden daha az etkilere sahip olacaktır. 

  • Footer Backlinkler

Sitelerin en altlarında yer alan ‘footer’ bölümlerinde verilen bağlantılardır ve SEO açısından etkisiz kalan yöntemlerden biridir. Ayrıca optimizasyonun kalitesini düşürerek ters bir etki yaratabilme ihtimali de bulunur. Bu yüzden sıklıkla kullanılmaz.

  • Yüksek Otoriteli Backlinkler

Arama motoru sıralamaları sizin için çok önemliyse ve hızlı bir yükseliş istiyorsanız, arama motorlarının önem verdiği önemli sitelerden kendi web sitenize tıklama almalısınız. Ünlü ve en çok tıklanan haber siteleri, köklü ve değerli siteler sizin linkinizi kendi sayfalarında kullandıklarında arama motorları sizin sitenizi de güvenilir olarak algılıyor, üst sıralara taşınmanızı sağlıyor. Backlink türleri arasından en yararlı görünenlerden biri bu yüzden yüksek otoriteli backlinklerdir. 

  • Ücretli ya da Sponsorlu Backlinkler

Backlink almak için ödeme yapmanız durumunda arama motorlarının aslında çok da sıcak bakmadığı bir davranışta bulunuyorsunuz. Bu tespit edildiğinde sitenizin sıralaması düşebilir. Bu yüzden doğal backlinklerden yana olmak her zaman daha avantajlıdır. Backlink çeşitleri çok fazla olsa da hepsi ne yazık ki yararlı olmayabiliyor. 

  • Zararlı Linkler 

Kalitesiz siteler tarafından linkleriniz paylaşıldığında arama motorları sizin de kalitenizi düşürüyor. Bu tarz linkler sponsorlu linkler gibi etki yaratmalarına rağmen zararlı linkler olarak anılıyorlar. Sitenize kalitesiz sitelerden verilen bağlantıları kontrol altına almalısınız ve kalite puanınızı yükseltme çalışmaları yapmalısınız.

Web Sitemi Zararlı Bağlantılardan Nasıl Korurum? 

Bahsettiğim zararlı linklerden korunmak ve web sitenizin adını zedelememek için backlink reddetme hakkına sahipsiniz. Bu bilgiyi asla aklınızdan çıkarmayın. Backlink reddetme ya da orijinal adıyla disavow, web sitenizi zararlı bağlantılardan korumak adına Google’a yaptığınız bildirimlerdir. Sitenizle alakası olmayan siteleri ve bağlantıları reddetme hakkını size veren bu bildirimle sıralamanızın ve SEO performansınızın düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Doğru backlink çeşitleri ile web sitenizi arama motorlarının beğenisine sunabilir, güvenilir olarak kabul edilmesini sağlayabilirsiniz. Zararlı backlinklerden uzak durmanız bu noktada gerçekten önemli. Hata payını en aza indirerek siteniz için kaliteli bir SEO çalışması yürütebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap