Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Anahtar Kelime Yoğunluğu Google Sıralamalarında Etkili Mi?

SEO Uzmanlarının Bitmeyen Tartışmalarından Biri: Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimeler, kullanıcıların bir arama motoruna girdiği kelimeler veya kelime öbekleridir ve dünyanın birçok yerinde bu arama motoru genellikle Google'dır. Google, alakalı sonuçlar sağlamak üzere programlandığından, herhangi bir web sayfasındaki eşleşen anahtar kelimeler Google'ın sıralama algoritmasında önemli bir rol oynar.

Burada kolayca anlayabileceğiniz gibi mesele şudur: Google’ın bir metin içerisinde geçen bazı kelime gruplarının diğerlerinden farklı olduğunu anlaması gerekir. Örneğin içeriğinizde geçen bağlaçlar ve bazı kalıp ifadeler anahtar kelimenizden daha fazla kullanılıyor olabilir. Bu da anahtar kelime yoğunluğu düşük olduğu için içeriğinizin sıralama alamamasını beraberinde getirebilir. En azından korkulan budur. Peki Gerçekten anahtar kelime yoğunluğu bu kadar önemli midir?

Anahtar kelimelerin bir sıralama faktörü olduğu gerçeği SEO dünyasında iyi bilinmektedir; ancak anahtar kelime yoğunluğu buna kıyasla çok daha tartışmalı bir konudur. Birçoğu için doğal bir dürtü, "daha fazla anahtar kelime daha iyi sıralamaya eşittir" diye düşünmektir, ancak bu düşünce, Google'ın algoritmasının karmaşıklığını hafife alır.

Anahtar Kelime Doldurma ve Anahtar Kelime Yoğunluğu Farklı Şeyler Mi?

Anahtar kelime doldurma, bir sayfanın arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek amacıyla anahtar kelimeleri kasıtlı olarak bir sayfaya yerleştirmek için kullanılan küçük düşürücü bir terimdir. Bu artık sadece etkili olmaktan uzak değil, aynı zamanda yaygın olarak etik olmayan ve “kara şapka” bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Geçmişte anahtar kelime yoğunluğu anahtar kelime yamyamlığı veya anahtar kelime doldurma diyebileceğimiz seviyeye varmıştı. Ancak söylediğim gibi Google, sıralama algoritmasını büyük ölçüde geliştirdi. Anahtar kelimeler sıralamada hala önemli bir rol oynasa da anahtar kelime yoğunluğu önemli mi sorusuna faydasız anahtar kelimelerle dolu içeriklerin başarısıyla yanıt verebileceğiniz günler geride kaldı.

En İyi Anahtar Kelime Yoğunluğu Stratejisi Doğal Olmaktır! – Anahtar Kelime Yoğunluğu Önemli Mi?

Bu söylediğim muhtemelen kafa karıştırıcı görünecek. Anahtar kelimeler bir sayfanın sıralamasına yardımcı olur, ancak potansiyel olarak ona zarar da verebilir. Daha önce belirttiğim gibi, bu çelişki büyük ölçüde algoritmanın karmaşıklığıyla ilgilidir, ancak algoritmalarının ayrıntılarını kafa karıştırıcı tutmak Google'ın çıkarınadır. 

Google, insanların tescilli sistemlerinden nasıl yararlanacaklarını ve nasıl çalıştığını bilmelerini istemez. Aslında, Google'ın herkese açık olarak paylaştığı algoritma hakkındaki bazı bilgiler, siyah şapkaları caydırmak amacıyladır. Söz konusu anahtar kelime yoğunluğu olduğunda da aynı durumun geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

Bir içerikte anahtar kelime yoğunluğu SEO içeriklerde doğal akışı bozmamalıdır. Eğer bir anlığına düşünürseniz zaten bir şey hakkında yazdığınız içeriğin belli oranda ilgili anahtar kelimeyi kendiliğinden içermesi gerektiğini fark edeceksiniz. Siz bunu yapmak için zorlamasanız bile bu olacaktır. Nitekim pek çok SEO uzmanı bu durumu göz önüne alarak anahtar kelime yoğunluğu için %2 ile %5 arası bir oranın yeterli olduğunu söylemektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Yerine İçeriğin Mükemmel Olmasına Odaklanın!

Google'ın algoritması harika içerik ve harika cevaplar arıyor, bu yüzden algoritmayı kandırmanın bir yolunu aramak yerine, çok daha basit ve daha etkili bir strateji sadece harika içerikler yazmak ve harika cevaplar vermek için çabalamalısınız. Yukarıda da belirttiğim gibi sıralama almaya çalıştığınız konuyla ilgili kaldığınız sürece, doğal olarak anahtar kelimeleri ve ilişkili kelimeleri ve kelime öbeklerini sıklıkla kullanacaksınız.

Anahtar kelime yoğunluğu elbette önemsiz bir faktör değildir, ancak onu destekleyecek faydalı içerik olmadan tüm süreç anlamsız ve hatta zararlı bir çabaya dönüşebilir. Bu noktada şüphe duyduğunuzda içeriklerinize Google botlarının gözünden değil, okuyucularınızın gözünden bakmanızı öneririm. Eminim, bu şekilde doğru anahtar kelime yoğunluğu ve kullanımı ile ilgili daha etkili bir strateji geliştirebileceksiniz.

[widget-136]

Yorum Yap