Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Anahtar Kelime Yamyamlığı – Neden Uzak Durmalısınız?

Sayfalarınız Birbiriyle Rekabet Etmesin! – Anahtar Kelime Yamyamlığı

Blog gönderileri oluştururken, içeriğinizi belirli Arama Motoru Sonuç Sayfaları için optimize etmeniz gerekir. Bununla birlikte, içeriğinizin tam potansiyeline ulaşması için çalışırken yine de en üst sıralarda yer alma şansınızı mahvedebilirsiniz. Anahtar kelime yamyamlığı birden fazla makaleyi tam bir terim veya benzer terimler için optimize ettiğinizde gerçekleşir; bu, içeriğinizin SERP'lerde birbiriyle rekabet ettiği anlamına gelir.

Anahtar Kelime Araştırması, kaynaklarınızı çok fazla harcamadan mükemmel anahtar kelimeleri ve cümleleri elde etmek için çok önemlidir. Ancak, makaleler için bazı anahtar kelimeler çok benzer olabilir ve bu da Anahtar Kelime Yamyamlığı gibi sorunları beraberinde neden olabilir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir?

Anahtar kelime araştırması bir SEO projesi başlangıç noktasıdır. İlk olarak, içeriğinizi optimize etmek için bir odak anahtar kelimesine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, blogunuzda veya web sitenizde büyük bir içerik havuzuna sahip olduğunuzda, belki de birden fazla makale belirli bir konu hakkında konuşur. Bu makaleler, SERP'lerde aynı arama sorgusu için sıralanabilir.

Konular çok mu benzer? Belki tam anahtar kelimeyi kullandınız - belki de fark sadece birkaç harftir. Anahtar kelime yamyamlığı, SEO uzmanlarının sürekli olarak kaçınmaya çalıştığı önemli sorunlardan biridir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı SEO İçin Neden Zararlıdır?

Gönderiler, birbirine çok benzeyen arama sorguları için optimize edilmişse, arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almak için birbirleriyle savaşırlar. Google söz konusu olduğunda, belirli bir sorgu için sıralama yapmak isteyen onlarca sayfaya karşı tek bir alan için yalnızca bir avuç sonuç gösterir. Dolayısıyla, aynı sorgu için iki veya üçten fazla makaleniz varsa, potansiyel sıralama şansınızı sabote edersiniz.

Anahtar kelime yamyamlığı rakiplerinize ek olarak kendi içeriğinizle SERP'lerde en üst sıralarda yer almak için rekabet ettiğiniz anlamına gelir. Bunun nedeni, Google'ın hangi makalenin daha üst sıralarda yer alması gerektiğini söyleyememesidir. 

Ek olarak Google, Alan Adı Otoritesi, İçerik Uzunluğu, Geri Bağlantılar vb. dahil olmak üzere bildiğimiz 200 sıralama faktörüne sahiptir. Diyelim ki bazı gönderiler anahtar kelime yamyamlığı sorunundan muzdaripler. İyi geri bağlantılara ve bu tür diğer faktörlere sahip olmalarına rağmen beklenenden daha düşük sırada kalırlar.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nasıl Düzeltilir?

Basit bir arama, sitenizin Anahtar Kelime Cannibalization'dan muzdarip olabileceğini düşünüyorsanız bunu doğrulayabilir. Arama sonuçlarını kontrol etmeniz gerekiyorsa, bunun bir formatı vardır: Şunu yazmayı deneyin: site:(site veya alan adı) ve “anahtar kelime”. Bu ilgili anahtar kelimeye dair hangi sayfalarınızın dizine eklendiğini gösterir.

Peki anahtar kelime yamyamlığı ile karşı karşıya olan sayfalarınız için neler yapabilirsiniz. Şunları denemenizi öneririm:

  • Benzer makaleleri birleştirebilirsiniz.

  • Güvenilir bir dahili bağlantı yapısı oluşturun. Arama motorları, en önemli makalelerinizi bulmalarına yardımcı olan iyi yapılandırılmış bir Dahili Bağlantı profilini takdir edecektir. Sayfa hiyerarşilerini doğru kurmak, öncelikli içeriklerinizin SERP’te daha iyi sıralamalar almasını sağlar.

  • Çevrimiçi mağazalar, özellikle benzer ürünler için optimize edildiklerinde, anahtar kelime yamyamlığı sorunundan muzdarip olma eğilimindedir. Bağlantılar bu ikilemi çözmek için çok önemlidir.

  • Kolay bir düzeltme, odak anahtar kelimelerinizi diğer makalelerinizle çakışmayacak şekilde değiştirmektir.

  • Bir URL yeterince dikkat çekmiyorsa ve bir sayfanın sıralamasını olumsuz etkiliyorsa, her zaman bir 301 yönlendirmesi kullanabilirsiniz.

  • Dizine eklenmesini istemediğiniz sayfalarınız için noindex kullanın.

  • Ya iki sayfa aynı konuyu paylaşıyorsa ve neredeyse kesin bir odak anahtar kelimesine sahipse, ancak bir sayfa diğerinden daha değerliyse? Arama motorlarının bunu bilmesini sağlamak için canonical etiketini kullanabilirsiniz.

Sayfalarınızın Performansını Her Zaman Yakından İzleyin!

Anahtar kelime yamyamlığı, iki veya daha fazla gönderi ve benzer anahtar kelimeler için optimize edildiğinde ortaya çıkabilir. İçeriğinizi oluştururken, onunla ilgili her şeyin en üst düzeyde olduğunu düşünebilirsiniz. Yine de içeriğinizin sayfalarda bir yer için rekabet etmediğinden iki kat emin olmak iyidir. Google, aynı konuyu birden fazla sayfanın kapsadığını tespit ederse, sıralamanız zarar görür.

Dikkatli olmazsanız, SERP'lerin belirli bir sorgu için doğru makaleyi sağlamadığını veya bir sayfanın bir arama terimi için trafik kaybettiğini görebilirsiniz. Ayrıca, bir e-ticaret web siteniz varsa, ürünlerinizin arama sonuçlarında dalgalandığını görebilirsiniz. Bunlar anahtar kelime yamyamlığının SEO'nuz üzerindeki birçok etkisinden bazılarıdır, ancak bunu düzeltmenin de birçok yolu vardır. Yukarıda saydığım yöntemleri takip ederek bu sorunların SEO’nuzu olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap