Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi Anahtar Kelime Araçları - Stratejinizi Doğru Belirleyin!

Anahtar Kelime Araştırması İçin Kullanabileceğiniz En İyi 6 Anahtar Kelime Aracı

Pek çok insan arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmaktan bahseder, ancak çoğu aslında nereden başlayacağını veya istedikleri sonuçları nasıl elde edeceğini bilmez. Yine de SEO'nun temellerini kavramak oldukça kolaydır, bu yüzden pek çok insan, özellikle işletme sahipleri ve girişimcilerin gözleri sıklıkla buradadır. Ancak, SEO stratejilerini işlerine gerçekten uygulamak söz konusu olduğunda çok azı sağlam adımlar atar.

SEO için sağlam adımlar atmanızı sağlayacak en temel şey anahtar kelimelerdir. Bu nedenle anahtar kelime araştırmasında kullanacağınız anahtar kelime araçları hakkında kesinlikle fikir sahibi olmalısınız. Ayrıca, SEO'nuz için hangi anahtar kelimeleri hedeflemek istediğinizi anladığınızda, doğrudan hedef kitlenize hitap eden içerik (ücretli reklamlar dahil) tasarlamanıza yardımcı olacaktır. Başka bir deyişle, doğru anahtar kelimeler doğru insanları getirir ve bu da satış anlamına gelir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulmak İçin Bu Araçları Kullanın! – En İyi Anahtar Kelime Araçları

Elbette, mükemmel anahtar kelimeleri bulmak her zaman kolay bir iş değildir, özellikle de her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışıyorsanız. Gelişmiş araçların yardımı olmadan yapabileceğiniz çok şey var. Bugün, başarılı SEO çalışmaları, endüstrinin en iyi anahtar kelime araştırma araçları tarafından yönlendirilmektedir. Bu akıllı araçlar, doğru anahtar kelimeleri bulmanızı ve ardından reklam bütçenizi doğru yerlere yönlendirmenizi sağlamak için her adımda size rehberlik ederek inanılmaz bilgiler sağlar.

Peki anahtar kelime araştırma araçları nelerdir? İşinizi kolaylaştırmak için hangilerini kullanmalısınız? Aşağıda sizin için en iyi 6 anahtar kelime aracı hakkında bilgi verdim.

  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı – En İyi Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araştırması için bir SEO aracı olması amaçlanmasa da, Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı tam da bunun için inanılmaz derecede faydalıdır. Başlamak için tek yapmanız gereken bir anahtar kelime girmek ve ardından verileri gözden geçirmektir. Aylık aramalar gibi şeylerin yanı sıra hedeflemeniz için önerilen anahtar kelime fikirleri göreceksiniz. Bir Google Ads hesabınız olduğu sürece anahtar kelime planlayıcıyı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • SEMRush – Anahtar Kelime Analiz Araçları

En popüler SEO araçlarından biri olan SEMrush, mükemmel anahtar kelime araştırması da dahil olmak üzere her şeyi yapar. Çok şey yapmasına rağmen, SEMrush'taki anahtar kelimeler açısından en iyi araçlardan biri “Keyword Overview”dır. Bu aracı kullanarak, her ay kaç kişinin bir anahtar kelimeyi aradığı, belirli bir anahtar kelimenin trend eğilimi ve arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz her türlü veriyi elde edersiniz.

En iyi anahtar kelime araçları yer alan SEMrush'ın bir başka harika özelliği de, organik arama terimleri ve diğer anahtar kelime verileri gibi sıralamalarına yardımcı olan şeylere kapsamlı bir genel bakış elde etmek için rakiplerinizin web sitelerini incelemenize imkan vermesidir.

  • Answer the Public – Anahtar Kelime Belirleme Araçları

Diğer SEO anahtar kelime araştırma araçlarından daha az “resmi” olan Answer the Public, görsel olarak ilginç olduğu için benzersizdir. Ve kaydetmek istediğiniz sonuçları aldığınızda, hepsini hızlı bir şekilde bir CSV dosyasına indirebilirsiniz. Answer the Public'in kullanımı çok hızlı ve kolay olduğundan, internet tarayıcınızda tutmak için harika bir araçtır. 

Başlamak için tek ihtiyacınız olan bir anahtar kelimedir ve araç, insanların o kök anahtar kelimeyle ne aradığını size gösterir. Google aramayı kullanırken bir kelime girdiğinizde Google’ın sizin için nasıl tamamladığını düşünün. İşte Answer the Public, bu tamamlamaların bir listesini size sunar.

  • Ubersuggest – Anahtar Kelime Araştırma Araçları

İçeriğin ve SEO'nun krallarından biri olan Neil Patel, insanların anahtar kelime bilgisi edinmelerine yardımcı olmak için Ubersuggest'i yarattı. Ubersuggest'i kullandığınızda, her ay belirli bir anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını, ilgili anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için önerileri ve belirli anahtar kelimelerin arama motoru sıralaması açısından ne kadar zor olacağını anlamak için öngörüler keşfedeceksiniz.

  • Ahrefs Keyword Explorer – En İyi Anahtar Kelime Araçları

Ahrefs bir süredir SEO dünyasında var, ancak son zamanlarda güncellendi ve geliştirildi, bu da onu en iyi anahtar kelime araştırma araçları açısından bir başka en iyi rakip haline getirdi. Ahrefs, anahtar kelime zorluğu da dahil olmak üzere size pek çok kritik metrik hakkında bilgi sağlar. Belirli anahtar kelimeler için sıralamanın ne kadar zor olacağını bilerek, hangi anahtar kelimeleri hedeflemek (buna zaman ve para yatırmak) istediğiniz konusunda daha akıllı kararlar verebilirsiniz.

  • Keyword Tool – Anahtar Kelime Belirleme Araçları

AnswerThePublic'e benzer şekilde, Keyword Tool anahtar kelimeleri ve diğer anahtar kelime verilerini sıyırmak için Google Suggest'i kullanır. Keyword Tool aracını kullanmanın faydalarından biri, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelerle daha derinlemesine bilgi edinmenin kolay olmasıdır. Tam olarak kullanmak isteyeceğiniz anahtar kelimeleri belirlemek için aramalarınıza filtreler ekleyebilirsiniz.

Bu aracın sahip olduğu bir başka harika özellik de rakiplerinizin web sitesine dayalı olarak anahtar kelime fikirleri oluşturabilmenizdir. Sadece web sitelerini girin ve Keyword Tool o sitede öne çıkan içerikten otomatik olarak bir anahtar kelime fikirleri listesi oluştursun.

Hepsini Kullanmak Zorunda Değilsiniz, İhtiyacınız Olanı Seçmeye Çalışın!

Pek çok anahtar kelime araştırma aracı mevcut olduğundan, ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğuna karar vermek zor olabilir. Yeni bir çevrimiçi mağazayı sıralamaya veya bir blogda SEO'yu geliştirmeye çalışıyor olsanız da anahtar kelime araştırması son derece yardımcı olabilir. Bu nedenle yukarıda saydığım araçlardan bir ya da ikisi için kesinlikle bütçe ayırmalısınız.

İşletmeniz için en iyi anahtar kelime aracı tüm ihtiyaçlarınızı karşılarken bütçenizi de aşmayan bir araç olmalıdır. Bir anahtar kelime araştırma aracından en çok ihtiyacınız olan özellikleri belirleyin ve sizin için doğru olanı seçin. Emin olun, size kattıkları harcadığınız paradan çok daha fazla olacak!

[widget-136]

Yorum Yap