Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Trustrank Nedir, Nasıl Çalışır?

Sitenizin Trustrank Değerini Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Trustrank, web sitenizin spam linklere karşı korunmasında etkili bir link analiz tekniği olarak nitelendiriliyor. Sayfalarda spam linkler olup olmadığını kontrol eden bu sistem aynı zamanda bir güvenilirlik ölçütü diyebilirim. Bu bilgiler kafanızı karıştırdıysa ve Trustrank nedir diye sormaya devam ediyorsanız; Trustrank kavramı kelime anlamı olarak da güven sıralaması demek oluyor. Web sitenizin güven verici şekilde işlemesini sağladığınızda, otorite sitelerle kaliteli bağlantılar kurduğunuzda yüksek bir Trustrank puanı almanız olası…

Tıpkı sayfa kalitesi sıralaması olan Pagerank gibidir ancak farklı bir kriteri değerlendirir; Trustrank site güven sıralamasıdır. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürütüyorsanız Trustrank değerinizin düşmemesi için çalışmalar yapmalısınız. Ama öncelikle Trustrank puanı nasıl belirleniyor, bu sistem nasıl çalışıyor ve neleri algılıyor net bir şekilde, tüm detaylarıyla öğrenmelisiniz. 

Trustrank Nasıl Çalışır, Mantığı Nedir?

Trustrank adı verilen yapı ya da analiz tekniği, sitelerin güven sıralamalarını belirliyor. Trustrank nasıl çalışır bilirseniz web siteniz üzerinde gereken iyileştirmeleri yapabilir, Trustrank puanı konusunda hassas davranabilirsiniz. Öyleyse size çalışma mantığından biraz bahsedeyim. 

Trustrank puanı, sayfa kalite puanı gibi net bir şekilde ölçümlenebilen değerlere sahip değildir. Trustrank sorgulama konusunda zorlanmanız olasıdır. Fakat yine de bazı sistemler tarafından yaklaşık bir değer olarak ölçümlenebilir.

Sayfaların güvenini ölçmek için spam kontrolleri yapan Trustrank sistemi ile güvenilir olarak işaretlenen siteler değerlendirilir; bu sitelerin link verdikleri ve link aldıkları siteler de güven sıralamalarını yükseltirler. Tüm bu süreç Trustrank mantığında ilerler.

Trustrank puanı, bir sitenin diğer site ile olan link bağlantısında ortaya çıkar. Güvenilir olarak işaretlenmiş ve yüksek bir Trustrank puanı almış sitenin link verdiği diğer site, link veren sitenin puanından bir miktar düşük puana sahip olur. Bu şekilde bir zincir puanlama sistemi meydana gelir. Ek olarak sitenizdeki içerik kaliteniz ve ziyaretçi sayılarınız arttıkça Trustrank puanı da yükselişe geçecektir.

Trustrank Puanı Nasıl Yükselir?

Trustrank Google sıralamanızı da yüksek ölçüde etkileyecek bir güven sıralaması yapar. Siteniz için verdiği puan, kullanıcıların sizi ne kadar güvenilir bulduğunu da belirler. Siteniz için kaliteli backlink alma çalışmalarınız Trustrank puanınızı da olumlu yönde etkileyecektir. 

Peki, puanlarınızın düşmemesi için neler yapmamalısınız? Kötü ve güven vermeyen sitelerle backlink çalışması yapmamalısınız. Trustrank Google için güvenilir siteleri sıraladığından, sizin de güven sıralamanızı yükseltmeniz gerekiyor.

Ayrıca web sitenizin yaşı, alan adınızın alınma tarihi, sitenizin aktiflik süresi, site trafikleriniz gibi detaylar da Trustrank puanını yükseltmek için önemli kriterler arasında bulunuyor. 

Sitenizin Güvenli Bir Liman Olduğunu Hissettirmelisiniz!

Arama motorlarının algoritmaları sitenizin iyi, güncel ve kullanıcılar açısından güven verici bir alan olmasını beklerler. İşte bu yüzden Pagerank, Trustrank gibi analiz yöntemlerini dikkate alırlar. Hatalı linklemelerle, kalitesiz spam hareketlerle sitenizin ve sayfalarınızın kaliteleri, güvenlik değerleri, güncellikleri azalabilir. Bu noktada web sitenizi dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı güven altına almalısınız. 

Kötü, size zarar veren, arama motorlarında yükselmenizi engelleyecek uygulamaları kullanmamalı, sürekli kullanıcı deneyimlerine yönelik SEO çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Böylece sitenizin kalitesini ispatlayabilirsiniz. Siteniz için ne kadar emek verir, Trustrank puanınızı ne kadar önemserseniz ve kaliteli backlinkler dışında spam yollara başvurmazsanız arama motorları tarafından güven duyulan siteler arasına girebilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap