Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Question Hub – İçerik Üreticilerinin İşi Kolaylaşacak!

Google Yalnızca Kullanıcıları Değil, İçerik Üreticilerini De Düşünüyor! Google Question Hub İçerik Üreticileri İçin Mükemmel Bir Araç Olacak!

Ne zaman bir endüstrinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıksa, bunlar olmadan nasıl bugüne kadar yapabildik sorusu aklıma istemsizce geliyor. Son zamanlarda aynı şeyi Google Question Hub için de düşünüyorum. 2021 yılında ABD’deki içerik üreticileri için aktif olan Google Question Hub, hala dünyanın farklı yerlerinden pek çok üreticinin merak ettiği bir araç.

Question Hub, internetteki içerik oluşturuculara yöneliktir ve SEO dünyası üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahip olmayı vaat eder. Web sitesi sahiplerinin dünyadaki Google kullanıcıları için daha yararlı içerik oluşturmasına olanak tanıyan herhangi bir program, her yerdeki markalar ve işletmeler için bir nimet olmalıdır.

Google Question Hub Nedir? İçerikleriniz İçin Question Hub’dan Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Google Question Hub, kullanıcıların Google'da sorduğu yanıtlanmamış soruların bir deposudur. Oldukça basit gözüküyor. Google'da iyi bir yanıtı veya içeriği olmayan sorular sorduğunuz zaman, arama motoru soruyu Question Hub'a yerleştirir. Ardından içerik oluşturucular, sektörleriyle ilgili soruları bulmak ve sitelerinde yanıtlamak için aracı gözden geçirebilir.

Sektörde küçük bir deneyime sahip herhangi bir SEO uzmanı, Google Question Hub ne işe yarar sorusunun nereye gittiğini görebilir. Bu yeni içerik oluşturma aracıyla arama yapanlar sorularına her türlü yeni yanıtı bulabileceklerinden, Google da daha iyi kullanıcı deneyimleri oluşturacaktır. Aynı zamanda, bu arama yapanlar içerik oluşturucuların web sitelerini bulacaklardır, bu da bu markaların ilgili kitlelere daha fazla maruz kalma ve onlardan trafik kazanacağı anlamına gelir.

Google Question Hub Ne Zaman Aktif Olacak?

Question Hub 2018'den beri ABD’de test aşamasındaydı. Google, aracı o yıl ve 2019'a kadar Hindistan, Endonezya ve Nijerya'da test etmeye başladı. Arama motoru, kullanıcı sorularına yeterli yanıtlar sağlanamayan Hindistan, Endonezya, Nijerya gibi bölgeler belirlemişti. Google, yeni programını optimize etmeye çalışırken bu süre zarfında Question Hub için bazı deneme yanılma kampanyaları yürüttü.

Bu arada, 2020'nin ilk çeyreğinde Google, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki cevaplanmamış sorular için yeni bir özellik sundu: İlk SERP'nin en üstünde eğer aramanıza gerçekten yanıt olabilecek bir içerik yoksa “Aramanız için harika bir eşleşme yok gibi görünüyor.” Uyarısı görünüyordu.

İlginç olan, o sırada genel Amerikan halkının haberi olmadan Google'ın 2020'nin ilk çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı sınırlı Google Question Hub testlerine başladığıdır. Bu, o zaman Covid-19 ile ilgili içerik boşluklarını doldurmanın bir yolu olarak düşünüldü. Devlet kurumları ve tıbbi tesisler gibi kuruluşlar, COVID ile ilgili sorguları Question Hub'a manuel olarak gönderebildi, böylece Google bu noktada ölümcül virüsü çevreleyen soruları toplamaya başlayabildi. Sonuç olarak, Google Question Hub ABD'li yayıncılar için mevcut biçimine ancak 2021'in ikinci haftasında ulaşabildi.

Peki Ya Türkiye’de?.. Google Question Hub Ne Zaman Aktif Olacak?

Maalesef henüz Google Question Hub’ın Türkiye ve Türkçe için ne zaman aktif olacağına dair Google tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Sanırım bunun için aracın beta sürümünden çıkmasını beklememiz gerekecek. Ancak ilk denemelerinizi İngilizce üzerinden yapmak sizin için bir zorluk yaratmayacaksa Google Question Hub’a bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz. Çoğu zaman yurt dışındaki SEO eğilimlerinin Türkiye’de de benzer sonuçlar göstermesiyle karşılaşıyoruz.

İçerik Pazarlamacılığı Daha Dinamik Bir Hal Alıyor!

Question Hub'ın olanakları bu noktada sonsuz görünüyor. Google'ın en yeni hizmeti, zaman ayırmaya istekli tüm içerik oluşturucular için içerik boşluklarınızı doldurmanıza, sitelerinize yepyeni trafik çekmenize ve arama yapanlara tam olarak buldukları şeyi sunmanıza yardımcı olabilir.

SEO tamamen bununla ilgili ve dijital pazarlamada her gün yaptığımız şeyi bu yüzden yapıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, organik arama sonuçları sayfalarında sorular hakim. Bu araçtan yararlanın, bazı cevaplanmamış soruları yanıtlayın ve Google'ın ilk sayfasında görünür olmaya başlayın, sitenize daha fazla ziyaretçi gelsin.

[widget-136]

Yorum Yap