Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Arama Niyeti Nedir? – Müşterilerinizi Anlamadan Onlara Ulaşamazsınız!

Arama Niyeti Ne Anlama Gelir?

İçeriğinizi arama motorları için optimize etmek için anahtar kelimeler kullanmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak, sitenizi, yalnızca ne aradığını değil, kullanıcının neden arama yaptığına göre nasıl optimize edersiniz? İşte bu soruyu sormaya başladığınızda aslında arama niyeti nedir diye düşünme başlamanız gerekir.

Arama niyeti veya arama amacı kullanıcıya sorusu hakkında belirli ve amaca yönelik bir yanıt verebilme ile belirsiz anahtar kelimeler atarak işareti kaçırma arasındaki farktır. Ne demek istiyorum? Gelin, detaylara birlikte bakalım.

Arama Niyeti Kavramından Ne Anlamalısınız? – Arama Amacı Nedir?

Arama niyeti veya aramacı amacı olarak da adlandırılan bu kavram bir kullanıcının çevrimiçi aramasının hedefini ifade eder. Kullanıcı bir soruya yanıt mı arıyor, yoksa belirli bir web sitesine giden yolunu mu bulmak istiyor? Bir ürün mü satın almak istiyor yoksa iki ürünü birbirleriyle karşılaştırarak karar vermek mi?

Arama motorları, arama niyetini yorumlayabilir ve kullanıcılar için uygun sonuçları görüntüleyebilir. İnsanlar bir amaca göre anahtar kelimeleri aradığından, içerik oluşturucuların kitlelerinin arama niyeti hakkında daha derin düşünmeleri ve içeriklerini bunun için optimize etmeleri inanılmaz derecede önemlidir.

Anahtar Kelime ve Arama Niyeti İlişkisi

İnsanların bir aramayı nasıl ifade ettikleri, arama niyeti hakkında fikir verebilir. İçeriğinizde bu amaca dayalı kelimeleri kullanarak, arama sonuçlarında sıralanma şansınızı artırabilirsiniz. Örneğin, bir işlem araması "satın alma" veya "indirim" kelimelerini içerebilirken, bir öğretici veya genel bilgi araması "en iyi yol" veya "nasıl yapılır" anahtar sözcüklerini içerebilir.

Muhtemelen web sitenizde aynı konu etrafında dönen farklı sayfalarınız vardır. Anahtar kelimelerinizi arama niyeti gücünden yararlanarak kullanmak, sayfalarınızın doğru arama sorguları için görünmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, koşu ayakkabısı satıyorsanız, ürün sayfanız "koşu ayakkabısı satın al " ifadesine yer verirken, bilgilendirici blog gönderiniz "doğru koşu ayakkabısı nasıl seçilir" ifadesini kullanabilir.

Arama Niyeti SEO’da Nasıl Kullanılır?

Arama motorları, kullanıcılara yalnızca anahtar kelimelere göre değil, aynı zamanda niyete göre de alakalı sonuçlar sunmaya çalışır. Bu nedenle arama amacı SEO için son derece önemlidir. Sayfalarınızı arama amacı için ne kadar çok optimize edebilirseniz, sonuçlarda o kadar üst sıralarda yer alırsınız, bu da sizin için daha fazla trafik ve dönüşüm anlamına gelir. Arama niyeti SEO çalışmalarınızda önem verilen bir faktör olduğunda:

  • İnsanlar neyin peşinde olduklarını bulurlar, bu nedenle sayfada daha uzun süre kalırlar ve bu da hemen çıkma oranını düşürür.

  • Kullanıcı, arama amacı karşılandıktan sonra diğer sayfalarınızı sık sık ziyaret eder, bu da sayfa görüntülemelerinizi ve potansiyel dönüşümlerinizi artırır.

  • Google, yanıtınızı öne çıkan snippet kutusunda öne çıkarırsa, sayfa sıralamanız en üst sıralarda yer alabilir.

Arama Niyeti Türleri Nelerdir?

SEO uzmanları genellikle 3 veya 4 farklı arama niyeti türleri olduğunu söyler. Aslında ortada bir karmaşa olmadığını hemen söylemeliyim. Çünkü ticari ve işlemsel aramalar birbirleri içinde de değerlendirilebilir. Bu arama niyeti türleri şu şekildedir:

  • Bilgilendirici Aramalar – Arama Niyeti Türleri

Kullanıcı bir sorunun cevabını bulmak veya bir konu hakkında bilgi aramak ister. Bu aramalar genellikle "nasıl yapılır", "nerede" vb. terimleri içerir.

  • Navigasyon Aramaları – Arama Niyeti Türleri

Kullanıcı belirli bir sayfayı veya web sitesini bulmak ister. Örneğin Google’a Facebook, Twitter vs. yazarak bu sitelere giden bir giden kullanıcı navigasyon araması yapıyordur.

  • İşlemsel Aramalar – Arama Niyeti Türleri

Kullanıcı bir işlemi tamamlamak ister, bu da dönüşüm fırsatı demektir. Bunun için işlem hedefine göre sayfanızı optimize etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kullanıcının amaçladığı eylem bir satın alma olabilir, ancak bir haber bültenine kaydolmak, bir iletişim formu doldurmak, bir mağazayı şahsen ziyaret etmek veya bir arama yapmak da olabilir.

Genellikle, biri işlemsel bir arama yaptığında, ne yapmak istediğini zaten bilir. Göreviniz, bu kararı vermelerine yardımcı olmak değil, mümkün olduğunca çabuk ve sorunsuz bir şekilde tamamlamaktır.

  • Ticari Aramalar – Arama Niyeti Türleri

İşlemsel arama niyeti ile oldukça benzerlik gösteren ticari aramalar da dönüşüme yöneliktir. Ancak bu tür aramalar geleceğe yöneliktir. Kullanıcılar daha çok ileride bir ürün almayı satın almayı planlıyordur ve bu ürün hakkında araştırma yapıyordur. Örneğin, "iPhone 12 özellikleri" araması yapan bir kişinin, "iPhone 12 satın al" araması yapan iki farklı gibi düşünebilirsiniz. Burada tam anlamıyla aynı arama niyeti olduğunu söyleyemeyebiliriz.

Arama Niyetini SEO Çalışmalarınızda Nasıl Kullanırsınız?

Google, arama amacı söz konusu olduğunda oldukça akıllıdır. Kullanıcının ne tür bilgiler aradığını bilir. Örneğin, "fıstık ezmeli kekler" için arama yaparsanız, Google muhtemelen yemek tarifleri peşinde olduğunuzu bilir, bir fırın kursu, Amazon'dan bir kutu kek karışımı veya fıstık ezmeli kekin tarihi değil.

Arama motoru sonuç sayfasına göz atmak insanların belirli arama terimlerini girdiklerinde ne aradıklarını ve ne geri aldıklarını keşfetmek için harika bir fikirdir. Ardından, doğru yanıtları alıp almadıklarını veya Google'ın yanlış türde sonuçları sıralayıp sıralamadığını belirleyebilirsiniz. Daha sonra, bunu doğru yapan başkalarıyla rekabet ediyor olsanız da sayfalarınızı buna göre oluşturabilirsiniz.

Özel bir tarayıcı penceresi kullanarak, seçtiğiniz arama motorunda bir anahtar kelime arayın. Sonuçlara yakından bakın. Döndürülen en yaygın içerik türü nedir? Ticari mi, bilgi amaçlı mı? Bir tür arama amacı baskın mı? Görüntüler veya videolar var mı? Ortaya çıkan bir SSS var mı? Arama niyeti için bu türden bir SERP analizi yapmanız içeriğinizi nasıl oluşturmanız gerektiği hakkında size pek çok şey söyler.

Arama motorları, hangi sayfaların sıralanacağına karar verirken hem kullanılan arama terimini hem de sorgunun arama amacını dikkate alır. Kullanıcıların ne aradığını ve neden aradığını bilerek, onların peşinde oldukları şeye uygun içerik oluşturabilirsiniz. Bu yönüyle arama niyeti açısından optimize edilmiş sayfalar etkileşimlerinizi arttırırken potansiyel müşterileri ve nitelikli trafiği çekecektir.

[widget-136]

Yorum Yap