Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kariyer Danışmanı Nedir? Kariyer Rehberliği Neden Önemlidir?

Kariyer Planlarınızı Nasıl Oluşturmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

Lise, üniversite derken vaktiniz doldu ve bir seçim yapmanız gerekti. Peki, bu seçimi nasıl ve neye göre yapacaksınız? Sizin için kariyer ne anlama geliyor, kariyer hedefi oluştururken nelere öncelik vermelisiniz, biliyor musunuz? Yaşamınızın belki de en önemli kararlarından biri olan kariyer hedefi belirleme noktasında neden bir uzmandan destek almıyorsunuz?

Kariyer danışmanları ile hayallerinizi, beklentilerinizi ve yapabileceklerinizi bilerek kendinizden çok daha emin bir şekilde ilerleyebilir, potansiyelinizi ortaya çıkararak kendiniz için çok daha gerçekçi bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Peki, kariyer danışmanı nedir ve kariyer danışmanlığı neden gereklidir? Gelin, birlikte bakalım.

Kariyer Danışmanı Sizin İçin Yol Gösterici Bir Güç Olabilir

Kariyer danışmanı nedir diye merak eden gençlerin birçoğu, zaten kariyerinde yönlendirmeye ihtiyaç duyduğu için bu araştırmalara başlamış demektir. Dolayısıyla gelişimin en önemli evresi olan, eksikliği fark etme noktasında yeterli olduğunuzu söyleyebilirim. En basit haliyle kariyer danışmanı, hangi alanda kariyer yapmanız gerektiği, mesleğinizde nasıl daha verimli olabileceğiniz ve etkili bir özgeçmişe sahip olmanız için gerekli olanlar konusunda sizi yönlendiren bir eğitimci olarak tanımlanabilir. 

Kurumsal Kariyer Danışmanlığı Desteği Alınabilir mi?

Meslek hayatlarına nereden başlayacağını bilemeyen, kariyer planı oluşturma noktasında yetersiz kalan ve iş hayatındaki olumsuzluklarla baş edemeyen kişiler, bireysel kariyer danışmanlığı desteği alabilir. Buna ek olarak şirket veya grup olarak da kurumsal kariyer danışmanlığı hizmeti bulunmaktadır. Kurumsal kariyer danışmanı;

 • Şirket çalışanları için kariyer planlaması yapabilir,
 • İnsan kaynakları departmanı ile birlikte çalışarak personellerin ihtiyaç duyduğu durumlarda mentorluğu üstlenebilir,
 • Şirket çalışanlarına yetenek yönetimi hakkında bilgi verebilir,
 • Şirket personellerinin gelişim haritasını çıkarabilir, gerekli görüldüğü durumlarda eğitimler organize edebilir.

Kariyer Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Meslek seçiminizin bütün hayatınızı nasıl da etkileyeceğini bir düşünün. Şimdi vereceğiniz yanlış bir kararın yükünü, tüm hayatınız boyunca mutsuz olarak çekebilirsiniz. Böyle bir olumsuzluk yaşamak yerine yeteneklerinizi, yapabileceklerinizi ve gelişiminizi değerlendirerek sizin için en doğru mesleğe karar verilmesini istemez misiniz? Kariyer rehberliğine ihtiyacınızın olup olmadığını bilemiyorsanız değilseniz şu cümleleri tekrarlayabilir ve sonunda kendinize ne kadar inandığınızı değerlendirebilirsiniz.

 • Üniversitede seçtiğim bölümle doğru bir karar verdiğime inanıyorum. 
 • Kafamda, yapacaklarıma dair uzun ve kısa vadeli hedeflerim var.
 • Ne istediğimi biliyorum.
 • Yapmak istediğim mesleğe karar verdim ve bunu istediğimden eminim.
 • İş bulma sıkıntısı yaşayacağımı düşünmüyorum, gayet donanımlı olduğuma inanıyorum.
 • Seçtiğim işin bana, yaşantıma ve yeteneklerime uygun olduğunu düşünüyorum.
 • Tam da hayal ettiğim mesleği seçtim.
 • Mesleğimde başarılı olmak için tüm yetkinliklere sahip olduğumu düşünüyorum.
 • Yeteneklerimin farkındayım.
 • Eksiklerimin farkındayım.

Yukarıda belirttiklerime genel olarak “Hayır” cevabı verdiyseniz ya da tereddütte kaldıysanız geleceğinizi riske atmamanızı, çok daha sağlam temeller inşa etmenizi öneririm. 

Kariyer Danışmanlarından Destek Almak Size Ne Katacak?

Kariyer danışmanının sizin için sunacağı en büyük avantaj, güzel bir gelecek olacak. Yaşınız gereği yeterli deneyime sahip olmadığınız, farklı bakış açıları geliştiremediğiniz ve uzun vadeli planlama yapma noktasında yetersiz kaldığınız için kariyer hedeflerinizi oluşturamıyor olabilirsiniz. Peki, bu kararsızlıkla vakit kaybetmeye ve sonunda yanlış tercihler yapmaya değer mi? Asla! Kariyer rehberliği desteği ile ne istediğinizi bilerek işe başlayabilirsiniz. Buna ek olarak kariyer danışmanlığı desteği alarak;

 • Yeteneklerinizin ve potansiyelinizin bilincine varabilir,
 • Yetkin olduğunuz alanlarda öne çıkabilir,
 • Yetenek ve ilgi testleri ile meslek seçiminizde önemli filtrelemeler yapabilir,
 • Güçlü bir özgeçmiş oluşturmanın püf noktalarını öğrenebilir,
 • Kısa ve uzun vadeli gelecek planları oluşturabilir ve kendiniz için bir hedef oluşturabilirsiniz.

Ne İstediğinizi Bildiğinizden Emin misiniz?

“15 yıllık kariyer danışmanlığı deneyiminden ne çıkardınız?” diye sorsanız ne istediğini bildiğini ve doğru seçimler yaptığını düşünen insanların büyük bir çoğunluğunun çok geçmeden hatalarının farkına vardığını gördüğümü söyleyebilirim.

Her yaşta farklı beklentileriniz, hayalleriniz ve hedefleriniz olabilir. Ama burada önemli olan içinizde bulunduğunuz döneme göre değil, geleceğinize göre şekillendirilmiş bir kariyer planı oluşturmak. O yüzden kariyer planlarınızı kendiniz oluşturmayı denemek yerine profesyonel bir kariyer danışmanı ile çalışarak çok daha doğru adımlar atmanızı öneriyorum.

[widget-134]

Yorum Yap