Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dropshipping Nedir?

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

Stoksuz yapılan bir e-ticaret modeli olan dropshipping hakkında detaylara mı ihtiyacınız var? Her yerde duyuyor fakat dropshipping nedir bilmiyorsanız bu yazıda sizin için dropshipping yapmak hakkında bilgiler vereceğim. E-ticaret sektöründe maliyeti düşük ve kolay yoldan satış yapmak istiyorsanız mutlaka dropshipping nedir bilmelisiniz.

Dropshipping, Türkçe olarak ‘stoksuz satış’ şeklinde ifade edilen bir e-ticaret modelidir. Dropshipping ile satacağınız ürünü elinizde tutabilmeniz, bir depoya koymanız gerekmiyor. Sizin yerinize üretim yapan ve depolayan bir tedarikçiniz oluyor. Online iletişim kanallarıyla bulduğunuz tedarikçi ile müşteriniz arasında köprü görevi görüyorsunuz. İşte dropshipping yapmak bu şekilde mümkün oluyor. Öyleyse size dropshipping hakkında detayları vermek istiyorum.

Dropshipping Nedir Diye Soranlara…

Stoksuz satış yapmak anlamına gelen bu e-ticaret türünde ürünler bir tedarikçi tarafından müşterinize gönderilir. Sizin yapmanız gereken sadece aracı olmaktır. Yani dropshipping kavramında müşteriniz ürünü sizden aldığını düşünecek, fakat ürünler tedarikçinizden müşteriye iletilecek. Müşteriye verdiğiniz fiyata hem tedarikçinin satışı hem de sizin hakkınız dahil edilmiş olacak. 

Basit bir örnek vermek gerekirse; 5’e sattığınız bir ürünün 3’ü tedarikçi, 2’sini de siz kazanıyorsunuz. Ürün direkt olarak tedarikçiden çıkıp müşteriye ulaşıyor. Siz de müşterinin o ürüne ulaşmasını sağladığınız ve aradaki aracı görevini üstlendiğiniz için kazancınızı elde ediyorsunuz. Oldukça risksiz bu sürece de dropshipping deniyor.

Dropshipping yasal mı diye sorduğunuzda, bunun ülkeden ülkeye göre değişebileceğini ve bazı ülkelerde farklı şekillerde vergilendirileceğini söylemek gerekiyor. Ancak genel olarak kurallara uygun bir şekilde yürütüldüğünde yasal bir prosedür işliyor. Bu konu da dropshipping avantajları arasında sayılabilir. Eğer siz de stoksuz satış yapmanın daha kolay olacağını düşünüyorsanız, avantajlarına ve dezavantajlarına göz atmalısınız. Öyleyse, dropshipping avantajları ve dezavantajları neler, bir bakalım…

Dropshipping Avantajları Neler?

Dijital girişimcilik her zaman istediğiniz bir alansa, bu alanla ilgili en önemli ipuçlarını almak istiyorsanız dropshipping konusunu atlamamalısınız. Bahsettiğim gibi dropshipping yapmak kolay bir süreçtir. Üstelik birbirinden güzel avantajları da vardır. Size biraz da onlardan bahsetmek istiyorum. Dropshipping avantajları genel olarak şunlardır:

  • Basitçe Başlanabilir

Bir internet bağlantısı ve bilgisayarla tüm süreci başlatabilmeniz mümkündür. Dijital girişimci olarak stoksuz satış yapmak istiyorsanız, normal bir girişim gibi birçok evrak işiyle uğraşmanıza gerek kalmadan, online bir süreç yürütebilirsiniz. İşte o zaman karlılığın keyfini oturduğunuz yerden çıkarabilirsiniz. 

  • Karlıdır, Düşük Risklidir

Tedarikçiniz iyi çıktığı müddetçe düşük bir risk faktörüyle dropshipping yapabilirsiniz. Ürünlerin elinizde kalması, koyacak yer sorunu ya da yüksek bir maliyet gibi sorunlar oluşmaz. Sipariş aldıktan sonra tedarikçinizle iletişime geçer, süreci kolaylıkla yürütürsünüz. Stoksuz satış yapmak bu yüzden eğlenceli olacaktır. 

  • Az Yatırım Gerektirir

Bir depo tutmanız, ürünleri önden satın almanız ve ödemesini yapmanız gerekmeyeceği için dropshipping gayet uygun bir ticaret yöntemidir. Minimum yatırımla yüksek gelir elde etme şansınız bulunur.

  • Ürünlerle Uğraşmanız Gerekmez

Bahsettiğim gibi, ürünleri depolamak, paketlemek ve kargolamak gibi süreçlerle uğraşmazsınız. Tüm bunları sizin yerinize tedarikçiniz halletmiş olacak. Siz sadece ürünler sizinmiş gibi pazarlamasını ve satışını gerçekleştireceksiniz. 

  • Ürün Çeşitliliği Arttırılabilir

Stoksuz satış yapmanın en büyük avantajlarından biri tek bir ürün çeşidine bağlı kalmamaktır. Ürünlerinizin çeşitliliğini ve tedarikçilerinizi arttırabilirsiniz. Dropshipping böyle zamanlarda çok fazla işinize yarayacak ve müşteri kitleniz de artacaktır. 

Kendi işinizi patronu olup satışlarınızı karlılık ve pratiklikle gerçekleştirmek istiyorsanız dropshipping sizin için en uygun yöntemlerden biri olacaktır. 

Stoksuz Satış (Dropshipping) Dezavantajları

Stoksuz satış yapmak her zaman olumlu olmak zorunda değil. Bu yüzden dezavantajlarını da bilmelisiniz. Örneğin; sizin gibi pek çok kişi dropshipping yapıyor olacak. Yani rekabet ortamı bir hayli kızışabilir. Böyle olduğunda fiyatlarınızı uygun tutmanız gerekecek, bu da kar marjınızı etkileyecek bir faktördür. Bir diğer dropshipping dezavantajıysa tedarikçinizin kötü çıkma olasılığıdır. Kötü tedarikçi sizin çalışmalarınızı zedeler ve zarar görmenizi sağlar. 

Markanızı Doğru Tedarikçilerle Destekleyin!

E-ticarette dropshipping ile başarılı olmak istiyorsanız tedarikçi seçiminizi doğru yapmalısınız. Yanlış tedarikçiler sizi kötü bir dijital girişimci yapabilir. İşte bu yüzden tedarikçinizi seçerken araştırmalarınızı doğru şekilde yapmanızı öneririm. Takip edebiliyorsanız müşterilerle olan ilişkilerini inceleyip satışlarını gözlemledikten sonra tedarikçinize karar verebilirsiniz. 

Ürün kalitesinden emin olduğunuz üreticilerle çalıştığınızda dropshipping yapmak hem eğlenceli hem de düzenli bir gelir getirici olabilir. Avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek çalışmalarınızı yürütmeye başlayabilirsiniz. E-ticaret konusunda ihtiyacınız olan tüm destekler için benimle iletişime geçebilir, danışmanlık desteği alabilirsiniz. 

[widget-138]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap