Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Analytics Nasıl Kurulur? – Hemen Kullanmaya Başlayın!

SEO Başarınızı Google Analytics ile Analiz Etmek İçin Beklemeyin! – Google Analytics Kurulumu

SEO ve SEM çalışmaları Google Analytics’i kurmanız son derece önemlidir. Sitenizin trafiğini, dönüşüm ve etkileşimlerini analiz etmek için Google Analytics sektörde kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz araçların başında gelir. Ayrıca size çözüm önerileri de sunan Google Analytics sayesinde internet sitenizi çok daha hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Peki Google Analytics nasıl kurulur? Aşağıda bunu hızlı bir şekilde yapabilmeniz için takip etmeniz gereken yolu size açıkladım ve Google Analytics kurulumu sonrasında Google Analytics hedef ve dönüşüm ayarlama gibi temel özelliklerden bahsettim.

Ücretsiz Kurulum Yapın Butonuna Tıklayın ve Sitenizi Ekleyin! – Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics kurulumu için öncelikle kurulum yapmak istediğiniz Google hesabına giriş yapın. Ardından Google Analytics sayfasına gidin ve Ücretsiz Kurulum Yapın butonuna tıklayın. Devamında Google sizden hesap adı girmenizi isteyecektir. Hesap adınızı girdikten sonra web veya uygulama alanlarından hangisinde çalışacaksanız onu seçin. Açılan sayfada web sitenizin adını, URL’sini, kategorisini ve raporlar için saat dilimini girin. Oluştur butonuna tıkladığınız temel kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Google Analytics İzleme Kodunu Sitenize Ekleyin! – Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics izleme kodu, Google Analytics kurulumu için gerekli bir diğer faktördür. Bunun için Google size verdiği izleme kodunu ister manuel olarak sitenizin her sayfasına ekleyin isterseniz de Google Tag Manager eklentisini kullanarak bu işlemi yapın.

Google Analytics Hedef Ayarlama – Google Analytics Nasıl Kurulur?

Ziyaretçilerinizin internet sitenizde yapacağı hedef etkileşimler için Google Analytics hedef ayarlama özelliğini kullanarak raporlar alabilirsiniz. Bunun için sitenizin ilgili URL’lerini Google Analytics hedef bölümüne eklemelisiniz. Dönüşümler paneli altındaki Hedef URL’ler sekmesine gidin ve Hedefler belirleyin butonuna tıklayın. Ardından sayfa URL’lerini ekleyerek Google Analytics hedef ayarlama işlemini tamamlayın.

Yaptığınız Her İşlemden Sonra Doğru Çalışıp Çalışmadığını Test Edin!

Eğer Google Analytics kurulumu için bir uzmandan destek almıyorsanız ve bu işlemi kendi başınıza yapıyorsanız kurulum sonrasında eklediğiniz her şeyin doğru çalıştığına emin olmaya çalışın. Bunun için Google Analytics’in Gerçek Zamanlı panelini kullanabilirsiniz. Eğer sitenizde neler olup bittiğini gösteriyorsa Google Analytics kurulumu işlemini doğru yapmışsınız demektir.

Google Analytics kurulumu hala size karşılık geliyorsa deneyimli bir SEO uzmanından destek almayı düşünebilirsiniz. Böylece raporlarınızla ilgili bir hata olmayacağından da emin olur, SEO performansınızı geliştirmek için doğru verilerden yararlanabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap